Selanik ve Atina’dan 6 vegan dostu lezzet noktası

Komşu komşunun külüne muhtaç derler. Yaz mevsiminin gelmesi ve Türkiye’de yer alan tatil konumlarının kalabalıklaşmasıyla birlikte siz de ‘komşu’ ziyaretini düşünmeye başlamış olabilirsiniz. Akdeniz ülkelerinin hepsinde iklim ve kültür gereği özellikle vejetaryen hafif meze ve benzeri paylaşımlı yemekler oldukça yaygın. Bu sebeple, Yunanistan’ın bize yakınlığını da göz önüne aldığımızda vegan ve vejetaryen lezzetleri keşfedeceğimiz ülkelerin en başında geliyor. Deneyimlediğimiz ve tadına doyamadığımız Yunanistan lezzet noktalarını sizin için derledik. 

#1 Roots, Selanik

Harika tariflerden oluşan ve menünün büyük bir kısmı vegan olan Roots’taki lezzetlere doyamadık. Kimyasal içerik ve şeker eklemeden yaptıkları doğal soğuk çayları, bizim kültürümüzde de alışkın olduğumuz dönerin vegan halini soya fasulyesiyle yapmışlar oldukça da lezzetli olmuş. Diğer taraftan tamamen bitkisel içerikle hazırladıkları vegan burgerlerinde pancarı çok keyifli bir sos ile kullanmışlar. 

#2 Avocado, Atina

Atina’da yer alan Avocado’nun enerjisi kapısından girildiği an hissediliyor. Yunanistan henüz veganlık ve sıfır atık konusunda diğer Avrupa ülkelerine görece muhafazakar sayılabilir. Bu restoranı daha çok gelen turistlerin ziyaret ettiğini söyleyen restoranın sahibi konuyla alakalı bilinç uyandırma konusunda oldukça hevesli. Restorana bağlı olarak yoga ve ayurvedik atölyeler de düzenliyorlar. Öte yandan bir topluluk hissiyatı oluşturup diğer azınlık kültürlere de sahip çıkma konusunda da oldukça hassaslar. Menülerinde vegan kaseler, makarnalar, pizzalar, sebze yemeklerine Yunan dokunuşu katılmış haller, bölgeye özgü sebzelerden oluşan dürümler, adil üretilmiş vegan şaraplar ve smoothie’ler yer alıyor. 

#3 The Saints Store, Selanik

Ekolojik ve sıfır atığı önemseyen bir restoran olarak kendini tanımlayan The Saints Store, özellikle kahvaltı konusunda oldukça iddialı. Tabağınızı kendi istediğiniz şekilde doldurduktan sonra tartılıyor ve fiyatlandırma sonrasında yapılıyor. Dünya mutfağından ilham almış olup soğuk sıkım meyve sularına, smoothie’lere ve tatlıya da yer veriyor. Canınızın ne istediğini bilemediğiniz, güvenilir ve temiz beslenmek istediğiniz bir günde keyifli bir uğrak noktası olabilir.

BUNU DA OKU:  Ekle Destekle

#4 Avli, Atina

Eğer Yunan usülü meze deneyimini gizli kalmış bir yerde yapmak isterseniz bu restoranın tam size göre olduğunu söyleyebiliriz. Saklı kalmış bir geçitten geçerek ulaşacağınız bu salaş mezecide menü el yazması, mezelerin büyük bir kısmı ise vejetaryen. Özellikle bizim mücverimize benzer kabak toplarına yaptıkları yeni yorumu deneyimlemenizi tavsiye ederiz.

#5 Veganaki, Atina

Geleneksel sokak yemeklerine vegan dokunuş getirmiş olan Veganaki farklı pita çeşitleri (tam buğday seçeneği), kuru fasulye ve falafel, salata, tabak, limonata, tarçın özlü içecekler, bitki sütlü çay ve kahve sunuyor. Hızlı bir öğlen yemeği tercihi için oldukça keyifli olabilir. Falafelleri özellikle iddialı, giderseniz denemelisiniz.

#6 Ergon Agora, Selanik

Bir restorandan çok daha fazlası olan Ergon Agora aynı zamanda bir organik gıda dükkânı. Menüsünde vegan opsiyon az bulunuyor ancak özellikle kahvaltısında vejetaryen opsiyonlarına beslenme stiliniz izin veriyorsa mutlaka şans verin. Diğer taraftan adil üretilmiş, işlenmemiş sağlıklı gıda ürünlerini incelerken rafların arasında kaybolabilmeniz mümkün olduğundan zamanınızı ayırmanızı öneririz. 

Seyahatin en büyük kültür tanıma kısımlarından biri olan gıdayı hiç bir zaman geride bırakmamak oldukça önemli. Benzer beslenme alışkanlığına sahip olduğunuz yerlere giderek oradaki kişilerle tanışıp ülkedeki nabzı yoklayabileceğinizi ve ne kadar çok benzerlik olduğunu görerek mutlu olabileceğinizi unutmamanız dileğiyle. 

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Sinem Uğurdağ

Istanbul’da başlayan hayat yolculuğum farklı kıtalarda yaşadığım uzun soluklu deneyimlerle birlikte tüm heyecanıyla devam ediyor. Yoga, kamp, fotoğraf, müzik festivalleri ve yemek yapmak vazgeçemediğim ve nerede olursam olayım hayatıma renk katan ilgi alanlarım. Bunların yanı sıra, doğayla ilişkimi her geçen gün daha da güçlendiriyorum; farklı coğrafyaları gözlemledikçe dünyamızın tabiatına hayranlığım artıyor. Herkesin önce kendi bedenine sonra etrafındaki canlılara karşı sorumlu olduğuna ve bunun bilincinde olan her bireyin farkındalık yaratması gerektiğine inanıyorum.

Yorumlar kapatıldı.

Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement
Daha fazla Ekoturizm, Gıda, Kent, Vejetaryen ve Vegan, Yeme İçme
Evde sağlıklı yemekler yapmak için 6 öneri

Evde sağlıklı yemek yapmak, aklınıza haşlanmış sebzelerle dolu zevksiz tabakları getiriyor olabilir. Ama umutsuzluğa kapılmayın, evde yemek yapmak böyle korkunç...

Kapat