Kaz Dağları mücadelesi devam ediyor

Çanakkale merkeze 30 km uzaklıkla olan Kirazlı’da faaliyete geçecek Kirazlı Altın Madeni Projesi için ÇED raporunda belirlenenin dört katı fazla ağaç kesildiğinin belirlenmesi üzerine başlatılan kampanya ve nöbet yedinci günü ardında bıraktı.

Kaz Dağları’nda başlatınlan ‘su ve vicdan nöbeti’ne katılım her gün artarken; TEMA VAkfı’nın change.org üzerinden başlattığı kampanyaya katılım 200.000 kişiye ulaşmak üzere.

Çanakkale Kirazlı’da neler oluyor?

Kirazlı Altın Madeni Projesi, Mart 2019’da Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’ndan inşaat faaliyetlerine başlamak için işletme iznini aldı. Projenin ilk aşamaları proje alanındaki ormanların ve diğer bitki örtüsünün ortadan kaldırılması ve 45.650 ağacın kesilmesi olarak planlanmıştı. Haziran ayının ortasında yapılan tıraşlama ile maalesef ormanlarda büyük bir yara açıldı. Uydu* görüntüleri üzerinde yaptığımız incelemeler, maden sahası ve  yol bağlantıları için  yaklaşık 195 bin adet ağacın kesildiğini ortaya koyuyor. Buna göre ÇED raporunda belirtilenden 4 kat daha fazla ağaç kesimi yapıldı.

Çanakkale Valiliği’nden ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan, ÇED’e aykırı olarak kesilen ağaç sayısını tespit etmelerini ve ÇED’e aykırı ilerleyen işletmeyi durdurmalarını talep ediyoruz.

View this post on Instagram

Ne kadar çok beğenir, paylaşır, yorum yaparsanız o kadar görünür oluruz. Kamp alanı ilgili belediyenin tahsis ettiği özel bir alan, etkinlik tamamen yasal ve siyasi hiç bir amacı yok. Alanın konumunu profile bıraktım. Alanda su, wc vs her türlü imkan var. Olay kısaca şöyle; @temavakfi nın uydu görüntüleri üzerinde yaptığı incelemeler, Kirazlı altın madeni için fotoğraftaki bölgede söylenenin 4 katı (195.000) ağaç kesildiğini ortaya koydu. @temavakfi işletmenin durdurulması için kampanya yürütüyor. Sen de Kaz Dağları'na sahip çıkmak için destek ver: ✏️Change.org/AltindaOlumVar Kampanya metni aşağıda: 🌳 Hepimizin en azından bir kere de olsa görmek istediği veya yerleşmek için hayalini kurduğu oksijen deposu Kaz Dağları varlığını koruyabilmek için desteğinizi bekliyor. 🌳 Çanakkale Valiliği’nden ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan, ÇED’e aykırı olarak kesilen ağaç sayısını tespit etmelerini ve ÇED’e aykırı ilerleyen işletmeyi durdurmalarını talep ediyoruz. 🌳 Kaz Dağları’nın kuzey yamacında, meşe, çam ormanları ile birlikte dünyada sadece Türkiye’de yaşayan 7 bitki türünün yaşam alanı üzerine kurulması planlanan maden projesi hayata geçtiğinde 20 bin ton siyanür kullanacak ve siyanürle birlikte arsenik gibi birçok ağır metal ortaya çıkacak. Bütün bir kentin tek su kaynağı, Kaz Dağları’nın dereleri, yer altı suları, tarım alanları kirlilik; ormanları ve nadir bitkileri ise yok olma tehlikesi ile karşı karşıya. 🌳 Çanakkale'nin doğasına ve tüm canlılarına sahip çıkmak için harekete geçmeniz gerekiyor. . . #kazdağlarıhepimizin #kazdağları #çanakkale #kazdağlarıhepimizin #kazdaglari #suvevicdannöbeti #kazdaglarınınüstüaltındandahadegerli

A post shared by Dicle Dogan (@hareketamiri) on

Kaz Dağlarında Siyanürlü Altın Madenciliği

“Kirazlı Siyanürlü Altın İşletmesi” faaliyete geçmek için geri sayıma başladı. Çanakkale merkeze 30 km uzaklıkta olan maden alanı aynı zamanda 180 bin insanın tek su kaynağı olan Atikhisar Barajı ile aynı su havzasında yer alıyor.

Kaz Dağları’nın kuzey yamacında, meşe, çam ormanları ile birlikte dünyada sadece Türkiye’de yaşayan 7 bitki türünün yaşam alanı üzerine kurulması planlanan maden projesi hayata geçtiğinde 20 bin ton siyanür kullanacak ve siyanürle birlikte arsenik gibi birçok ağır metal ortaya çıkacak. Bütün bir kentin tek su kaynağı, Kaz Dağları’nın dereleri, yer altı suları, tarım alanları kirlilik; ormanları ve nadir bitkileri ise yok olma tehlikesi ile karşı karşıya.

Change.org kampanyasını imzalamak için burayı tıklayabilir, su ve vicdan nöbetinden son gelişmeleri takip etmek için alandan yayın yapan Dicle Doğan’ı takip edebilirsiniz.

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Yorumlar kapatıldı.

Daha fazla Doğal Kaynaklar, Ekoloji, Kent, Yeşil alanlar
Selanik ve Atina’dan 6 vegan dostu lezzet noktası

Komşu komşunun külüne muhtaç derler. Yaz mevsiminin gelmesi ve Türkiye’de yer alan tatil konumlarının kalabalıklaşmasıyla birlikte siz de ‘komşu’ ziyaretini

Kapat