Sihirli bir temizlik formülü

Eskiden temizlik dolabımda her amaca uygun farklı ve kuvvetli deterjanlar bulunurdu ancak yeşil temizliğin, özellikle de beyaz üzüm sirkesi ve karbonatın sihrini öğrendikten sonra bu düzenim değişti.

Genelde yeşil temizliğin bakterileri öldürmediği düşünülse de sizinle şimdi paylaşacağım bu çok amaçlı ve ev yapımı yeşil formül, bu türlü tasaları da kafanızdan atmanıza yardımcı olacaktır. Tüm sirkeler salmonella, streptokok gibi bakterileri tek bir temasla öldürebilecek kadar güçlüdür.

Evde_Balsamik_Sirke

Kullanacağınız malzemeler;

Su
Distile beyaz üzüm sirkesi
Doğa dostu bir bulaşık deterjanı
Limonotu veya çay çiçeği esansiyel yağı.

Bu formülün sırrı içinde bulundurduğu esansiyel yağda. Limonotu doğal bir antibakteriyel ve çay çiçeği de hem antiviral hem de mantar önleyici özelliğe sahip.

Health-Benefits-and-Uses-Of-Lemongrass-Oil

Yapımı;
500 ml.lik bir sprey şişenin içini yarısına kadar su doldurduktan sonra gerisini beyaz üzüm sirkesi ile doldurun. Elinizde bulunan limonotu veya çay çiçeği yağından ya da bu ikilinin karışımından 10-15 damla kadar ekleyin. Üç damla da doğa dostu bulaşık deterjanından ekleyin. Sallayarak karıştırın ve işte sihriniz hazır.

Her kullanımdan önce iyice sallamanızı tavsiye ederim. Mutfakta, banyonuzda, paslanmaz çeliklerde, kromda, tezgâh üzerlerini, lavaboları, tuvaleti, banyoyu, duş, aynalarınızı, camlarınızı, yerleri, kapıları, ocak ve fırın ve mikrodalganızı bu ev yapımı ürünle içiniz rahat ederek temizleyebilirsiniz. Kısacası evde herşeyinizi bu temizlik ürününe teslim edebilirsiniz. Ve hatta sağlığınızı bile.

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Nil Kayarlar Sarrafoğlu

1969 yılında doğdum. Aklım başıma geldiğinde ailemden sonra ilk doğayı sevdim. Taşı toprağı, çiçeği ve hatta böceği... Okudum, çalıştım ve büyük şehirlerde yaşadım. Dünya üzerinde doğanın en uzak yerlerine de gittiğim ve kaldığım zamanlar oldu, işte o zamanlarda kendimi çok iyi hissettim,. Döndüm dolaştım şimdi yine şehirdeyim. Bu sefer 4 yaşında bir oğlum var, onu doğanın içinde büyütmeye çalışıyorum, hafta sonları kaçıyoruz şehirden küçük köyümüze. Mutluyuz böyle şimdilik. Anne olduktan sonra dünyayı kurtarmak için ille de büyük kahraman olmak gerekmediğini anladım, anne olmak yetiyormuş! Atık yönetimi, enerji tasarrufu ve sağlıklı beslenme gibi konulara önem veriyoruz evimizde. Payımıza düşeni ve mümkünse daha fazlasını yapmaya gönüllüyüz ailece de. Yeşilist kanalı ile sesimi duyurabildiğim için mutluyum.

Bir cevap yazın

Daha fazla Ev ve Bahçe, Kendin yap, Temizlik
Karbonat mucizesi

Evinizde bir çok işe yarayabilecek, doğal ve cebinize zarar vermeyecek bir ürün mü arıyorsunuz?

Kapat