Şimdi Senin Zamanın

Facebook’un yöneticilerinden Sherly Sandberg ‘Sınırlarını Zorla’ adlı kitabında der ki, ‘Kariyere hep bir merdivene benzetsek de aslında daha çok oyun parkındaki tırmanma parkuruna benzer. Bazen aşağı, bazen yana, bazen yukarı gidersiniz’. İşte “Şimdi Senin Zamanın” kariyerini dönüştürmek isteyenlere öğrenilmiş dersler kitabı. Kitabın yazarı Arzu Tekir şöyle diyor: ‘Arzu ettiğimiz değişimin öznesi olmak için kariyer dönüşümünü gündemimize almak gerektiğini düşünüyorum’.

Özel sektörde, sivil toplum kuruluşlarında ve kendi girişimcilik yolculuğunda edindiği deneyimleri bir araya getiren Arzu Tekir, yönünü değiştirmeye karar vermiş ancak adım atacak cesareti bulamayanlara sesleniyor.

Stratejik planlama, iş geliştirme, kamu ve özel sektör projeleri için fon ve yatırım geliştirme konularında engin iş tecrübesine sahip olan iş stratejisti Arzu Tekir’in ilk kitabı, Şimdi Senin Zamanın | Kariyerini Dönüştürmek İsteyenlere Öğrenilmiş Dersler, Elma Yayınları tarafından yayınlandı. Kariyerini dönüştürmek ve iş yaşamında kendilerini mutlu edecek yolları bulmak isteyen kadınlara ilham, cesaret ve güç vermeyi hedefleyen kitap, yaklaşık üç yıllık bir sürecin ardından tamamlandı. 

Kitabın ilk bölümünde beş ana başlıkta – Kendine Güvenin Kodları, Etkili Networking, Stratejik İletişim, Kişisel Danışma Kurulunuzu Oluşturun, Kendinize Yatırım Yapın Sürekli!- sade bir anlatım diliyle deneyimlerini aktarıp çözüm odaklı öneriler sunuluyor. İkinci bölüm de ise, kariyerini dönüştüren başarılı kadınlar, keyifli röportajlarla yolculuklarını anlatıyor. Bu başarılı isimlerin arasında Ahu Serter, Asuman Bayrak Canay Atalay, Duygu Erten, Feride Tansuğ Acar, Günseli Özen, Suzan Bayazıt, Ergem Şenyuva Tohumcu, Emre Pınar Kılıç gibi alanlarında yenilikçi ve ilham veren kadınlar yer alıyor. 

“Hızına yetişemediğimiz dünyada dönüşüm kaçınılmaz. Geride kalmamak, hayallerimizi ertelememek için yetkinlik ve yeteneklerimizi geliştirmemiz, krizlere dayanıklı mutlu bir yaşam için önce kendimizi tanıyarak, kendimizi, kariyerimizi ve işimizi geleceğe hazırlamak zorundayız. Nasıl ki şirketler pandemi ile birlikte beş yıllık planlarına dahil ettikleri ancak hızlıca gündeme aldıkları dijital dönüşüm projeleri ile verimliliği ve hızı artırıp, riskleri minimize edip, zamandan ve maliyetlerden tasarruf etmeyi hedefliyorsa, bireyler olarak bizlerin de kendimize sürekli yatırım yapıp, dönüşerek, arzu ettiğimiz değişimin öznesi olmak için kariyer dönüşümünü gündemimize almak gerektiğini düşünüyorum,” sözleriyle Arzu Tekir kitabını anlatıyor.

BUNU DA OKU:  Yeşil Posta: Ülkemizden ve dünyadan haberler

Kitap projesiyle eş zamanlı olarak Tekir, kariyerinde değişiklik yapmak isteyen profesyonel ve girişimcilere yol haritası sunduğu bir eğitim programını tasarlayıp, başka uzmanların eğitim programlarını da dahil ettiği ilk sosyal girişimi Kariyer Dönüşüm Akademisi’ni hayata geçirdi. Bu eğitim programlarının satışından elde edilecek gelirin bir kısmıyla bilim ve teknoloji konularında yüksek lisans ve doktora yapan öğrencilere burs fonu oluşturmayı hedefliyor.

Şimdi Senin Zamanın, sadece kariyer değişimi yapmak isteyenlere değil, mevcut mesleğinde kendini geliştirmek ve iş hayatına yönelik tereddütleri olan kadınların seçimlerini yönetmelerine yardımcı olmak amacıyla yazıldı. Şimdi Senin Zamanın kitabına, Elma Yayınevi, kitapyurdu.com, D&R ve Idefix üzerinden ve D&R bayilerinden ulaşılabilir. 

ARZU TEKİR HAKKINDA:

İş stratejisti olan ArzuTekir, stratejik planlama, iş geliştirme, stratejik ortaklıkların kurulması ile büyük ölçekli kamu ve özel sektör projeleri için fon ve yatırım geliştirme konularında iş tecrübesine sahiptir. Amerika’da yerleşik UrbaniteVenture danışmanlık şirketinin kurucusu ve CEOsu olan Tekir, Çocuklara VR teknolojisini tanıtarak, Oyun Tasarımı, Sanat & Tasarımı, Film Yapımı eğitimleri veren, kuruluşunda danışmanlık verdiği VRAcademi’ nin Türkiye ve Amerika’da İş ve Strateji Ortağıdır. Kariyerini dönüştürmek, iş yaşamında kendilerini mutlu edecek yolları bulmak isteyen kadınlara ilham, cesaret ve güç vermeyi hedeflediği, yaklaşık üç yıldır üzerinde çalıştığı Şimdi Senin Zamanın | Kariyerini Dönüştürmek İsteyenlere Öğrenilmiş Dersler Kitabını, 2020 yılı Ağustos ayında tamamladı. Şimdi Senin Zamanın 21 Günde Kariyerini Dönüştür başlıklı eğitim programını tasarladı, Kariyer Dönüşüm Akademisi’ni kurdu. Arya Kadın Yatırım Platformu ‘nun Kurumsal İletişim Direktörlüğünü de yürüten Arzu Tekir, Miami merkezli Social Impact Movement ‘ın Yönetim Kurulu Üyesi ve Farklabs Danışma Kurulu Üyesidir. 

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Yorumlar kapatıldı.

Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement
Daha fazla Banner Right Side, Kitap
Gözde İlkin: “Yerden Çarpan”

Sanatın iklim krizi, ekolojik yıkım, giderek artan şehirleşmeyi anlama ve dönüştürmede nasıl bir rolü var? Geçtiğimiz aylarda İngiltere Coventry’de iklim

Kapat