Sinek Sekiz’den iki yeni güzellik: Torba çanta ve pazar filesi

Kataloğunu ilgiyle takip ettiğimiz Sinek Sekiz, bir süredir internet sitesindeki ‘yaşam gereçleri’ bölümünde kitap dışında hayatı kolaylaştıracak ürünler de satmaya başladı. 

Sandal ve zeytin ağacından üretilen tahta kaşık, spatula, limon sıkacağı, havan ve tabaklar; sarı kantaron yağı; örme sepetler; golan ve nazarlıklı kolye gibi ürünlere son olarak file ve torba çanta da eklendi.

TIKLAYIN: Rakamlarla naylon poşet

Kentte yaşayanlar olarak her birimiz günde ortalama 1,5 kg çöp üretiyoruz ve bu çöpün büyük kısmını ambalaj atıkları oluşturuyor. Tek kullanımlık plastik şişe, bardak ve tabaklar, marketten satın aldığımız ambalajlı gıdalar, alüminyum içecek kutuları, tüketmediğimiz gıda atıkları derken liste uzayıp gidiyor.

Her gün alıp günlük atık yığınımıza eklediğimiz bir başka çöp de naylon poşetler. Naylon poşet çok da sinsi bir atık. Doğaya hiçbir zararı yokmuş gibi bedava dağıtılıyor, hafif olduğu için uçarak denize ulaşması ve deniz canlıları tarafından tüketilmesi çok kolay ve doğada yok olmamasına karşın birçok naylon poşetin üzerinde ‘doğda çözünür’ ibaresi bulunuyor.

Çok basit bir alışkanlık değişikliği ile naylon poşet kullanımınızı sınırlayabilir hatta tamamen yok edebilirsiniz. Alışverişe giderken yanınıza bez çanta ya da sırt çantası alın. Yanınızda bez çanta taşımayı unutuyorsanız, ya da gün içinde satın aldığınız ürünleri taşımak için bir çözüm arıyorsanız katlandığında minicik olan ve her daim çantanızda taşıyabileceğiniz bu torba çanta ya da pazar filelerini de kullanabilirsiniz.

Sinek Sekiz’in yaşam gereçlerini buradan inceleyebilir ve satın alabilirsiniz.

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Deniz Aytekin

Boğaziçi Üniversitesi'nde felsefe okudu. Müzik, edebiyat, felsefe ve çevre konularında metin yazarlığı ve editörlük yapıyor.

Yorumlar kapatıldı.

Daha fazla Doğal Kaynaklar, Ekoloji, Geri Dönüşüm, Hayat, İyi haberler, Moda, Sanat ve Tasarım
Ofisiniz sağlığınız için tehlikeli olabilir mi? ‘Hasta bina sendromu’nun sebepleri ve 5 farklı çözüm önerisi

Belirli bir iç ortamdayken ortaya çıkan hasta bina sendromu (sick building syndrome), bireylerin harcadıkları süreyle doğrudan bağlantılı olarak akut sağlık...

Kapat