Size enerji veren yiyecekler

Yorulmak elbette herkesin hoşuna gitmeyen bir durum. Bu durmu geçiştirmek için kahveler içebilir, hoşunuza giden yiyecekleri yiyebilirsiniz. Fakat kendinizden verim almak adına yediklerinize ve içtiklerinize dikkat etmenin size geri dönüşü olacaktır. Enerji konusuna geldiğimizde hatırlamanız gereken gıdaların rollerini sizlerle paylaşıyoruz.

Özellikle iş yerinde ve okulda yorgunluk giderici olarak düşündüğümüz ‘kahve’ ve ‘şeker’ enerjinizi hızlı bir şekilde yükseltebilir, ama düşüşü de bu hızlı yükseliş gibi ani ve acele olur.

Daha ‘sürdürülebilir’ kalıcı enerji için kompleks karbonhidratları, protein kaynaklarını ve lifli gıdaları tercih etmelisiniz. İşte tam da burada hatırlamanız gereken gıdaların neler olduğunu hepsini bir arada yazıyoruz. Aynı zamanda uzak durmanız gerekenleri de ekliyoruz.

En iyisi su
Evet kendinizi yorgun hissettiğiniz en yakın zamanda su içmeyi kendinize hatırlatın. Susuzluk yorgunluğunuzun arttıran bir etkendir. Yorgun hissetmenize yetecek baş ağrısına neden olabilir, bu da keyfinizi kaçırır elbette ve konsantrasyon kaybına yol açar.

55555555555(1)

Chia tohumu
Chia tohumları da susuzluğunuzu gidermekte bir numaradır. Ayrıca içinde size yetecek kadar protein, yağ lif barındıran süper bir enerji kaynağıdır.

Muz
Eğer gerçekten yürüdüğünüz yolu tamamlayamıyorsanız, halsizliğiniz ve yorgunluğunuz başa çıkılmaz bir hal almışsa, muz yemeği sevmeniz gerekecek. Eğer sevmiyorsanız da bu durumla barışmanız gerekecek. Bisikletçiler üzerine yapılan araştırmalar da gösteriyor ki, muz tüketen sporcular daha dayanıklı oluyorlar. Potasyum kaynağı bu meyve aynı zamanda ihtiyacınız olan vitaminleri özellikle B-6’yı da karşılıyor.

66666666

Kinoa
Kendinizi tekrar şarj etmek istediğiniz zaman, kinoa bol protein, lif, demir deposu oluşuyla ihtiyacınız olanı giderebilir. Kinoalı tariflerimizi deneyin.

Yeşil çay
Yapılan son araştırmalar, yeşil çayın beyin fonksiyonları için faydalı olduğunu ortaya çıkardı. Artık sabahki kahve alışkanlığınızın yerine yeşil çayı ekleyebilirsiniz.

7777777(1)

Yulaf
Sabah kahvaltıları için oldukça uygun; hem yulaf ezmesi hem de yulafın kendisi. Neden diye soracak olursanız hem protein zengini, hem de lif küpü olduğunu hatırlatalım. Ayrıca yulaf glisemik endeksi düşük olan gıdalardandır. Kan şekerini düşürdüğünü de eklemeden geçmeyelim.

Badem
Biliyoruz yağlar düşmanımız ama bazıları arkadaşımız. İşte bunlar da meyve sebzelerden gelenler kesinlikle. Badem yağı da iyi yağlar sınıfına giren tekli doymamış yağ türünü barındırır.

787878787

Tam buğday ekmeği
Özellikle tam buğday ekmeği, kaybettiğiniz enerjinizi geri verecek niteliktedir. Dayanıklı ve kalıcı bir enerji için tam buğdaylı ekmeği öğünlerinizde barındırın.

Peki ne enerjimiz için pek de faydalı olmayan yiyecek ve içecekler neler?

Bal
Balın elbette sağlığınıza olan faydalarını biliyoruz. Ama uzun ömürlü bir enerji arayışı içine girdiğiniz zaman baldan çok fazla şey beklememelisiniz. Bal yalnızca enerjinizi kısa bir period aralığında artırır.

8888888888(2)

Enerji içecekleri
Eğer uykusuzluğunuzu enerji içeceği ile geçiştirebileceğinizi sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Şeker patlaması ve kafein birleştiği zaman sizi uyanık tutmaya yardımcı olamaz. Susuzluğunuzu artırır, dolayısıyla da kendinizi daha yorgun hissedersiniz.

Beyaz ekmek
Kompleks karbonhidratlar enerjinizi yerine getirir. Fakat basit karbonhidratlar için aynı şeyi söyleyemeyiz. Şeker, pirinç ve beyaz ekmeğin de içinde barınan basit karbonatlar kan şekerinize biraz hareketlilik getirebilir bu da sizin için iyi olmayabilir.

999999999

Şeker
Konu dönüp dolaşıp yine şekere geldi. Yukarıda da söylediğimiz gibi şeker size yalnızca anlık ve kısa ömürlü enerji sağlayabilir ve sağlığınıza etkisi de maalesef görüntüsü kadar iyi değil. Şekerlerin basit karbonhidrattan oluştuğunu hatırlatalım.

Abur cubur
Şekerler ve bize güzel gözüken paket gıdalar yalnızca enerji arayışı olduğumuz zaman işe yaramamakla kalmıyor, sağlığımız için de tehlikeli. İçinde etken maddelerin, aromaların olduğu işlenmiş gıdalar maalesef obezite sorununu da tüketilmesiyle birlikte beraberinde getiriyor.

 

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Bir cevap yazın

Daha fazla Beslenme, Çocuk ve Bebek, Gıda, Gıda Gündemi, Hayat, Kendin yap, Şifa, Spor
Volkswagen Paris’e damgasını vurdu: ‘Yakalandığımız için üzgünüz’

Birleşik Krallık kökenli gerilla sanat topluluğu Brandalism ise sponsor firmaları ve iklim değişikliği konusunda elle tutulur adımlar atmayan dünya liderlerini...

Kapat