Volkswagen Paris’e damgasını vurdu: ‘Yakalandığımız için üzgünüz’

Yaşanan tüm trajedinin ardından Paris’te yaşam devam ediyor. Son 10 yılın en büyük çevre toplantısı olan ve 11 Aralık’a kadar devam edecek İklim Zirvesi’ne ev sahipliği yapan Paris’te toplu yürüyüş ve protestoların yasaklanması üzerine önce polis ve protestocular arasında çatışma çıkmış, ardından protestocular meydanlara bıraktığı ayakkabılarla sürecin takipçisi olduklarını ve liderlerden gezegen için değişim yaratacak kararlar almalarını beklediklerini açıkça ifade etmişlerdi.

Dün hazırladığımız raporda zirvede şimdiye kadar konuşulanları ve Bill Gates, Mark Zuckerberg gibi isimlerin aldıkları büyük kararları özetlemiştik. Wired’ın yaptığı hesaplamaya göre neredeyse tüm dünya liderlerinin katıldığı 12 gün sürecek İklim Zirvesi boyunca atmosfere 300.000 ton CO2 salınacak. Bu rakam yaklaşık olarak 1.000 arabanın 1 yılda saldığı karbon miktarına tekabül ediyor.

Zirvenin eleştirilen tek yönü elbette bu değil. Toplantının uluslararası sponsorları arasında yakın zamanda araçlarının çevresel etki raporlarında hile yaptığı gerekçesiyle dieselgate skandalıyla gündeme oturan Volkswagen ve fosil yakıt tüketiminin iklim değişikliği üzerindeki etkisini reddetmek için yoğun çaba gösteren Exxon Mobil gibi firmalar bulunuyor.

Birleşik Krallık kökenli gerilla sanat topluluğu Brandalism ise sponsor firmaları ve iklim değişikliği konusunda elle tutulur adımlar atmayan dünya liderlerini odağına alan bir kampanyayla olup biteni tüm Paris sokaklarında sergileyen bir kampanyaya imza attı. Topluluğun tasarladığı 600 adet sahte reklam afişi şehrin dört bir yanındaki billboard’larda sergilendi. Bu afişlerin en dikkat çekici olanı ‘Yakalandığımız için üzgünüz’ sloganı taşıyan sahte Volkswagen afişi.

33333(3)

Sokaklarda sergilenen diğer afişlerin birkaçının teması ise yanıbaşlarında petrol tankeri yanarken kızı ile yüzen Obama, üniforması sponsor markalarla kaplı bir yarış arabası sürücüsü olan Cameron ve ‘fosil yakıtların etkisini bilmemize rağmen kamu önünde reddettik’ sloganı taşıyan Lexxon afişi.

BUNU DA OKU:  Obama Türkiye'nin iki katı büyüklüğünde bir alanı deniz koruma bölgesi ilan etti

2222(9)

Paris İklim Zirvesi’nden çıkacak sonuçları kestirmek zor olsa da daha iyi bir gezegen isteyen halkların eylemlerinin devam edeceği kesin. Merakla takip ediyoruz.

 

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Deniz Aytekin

Boğaziçi Üniversitesi'nde felsefe okudu. Çevre, edebiyat ve felsefe alanlarında yazarlık, çevirmenlik ve editörlük yapıyor.

Bir cevap yazın

Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement
Daha fazla Ekoloji, Hayat, İklim Değişikliği, Sanat ve Tasarım, Yenilenebilir Enerji
Yılbaşı Pazarı ile sanat ve el emeği öne çıkıyor

Pazar sürdürülebilirlik ve özellikle yılbaşı öncesi tüketme kültürüne karşı çevreci bir farkındalık yaratmayı amaçlıyor.

Kapat