Sizi en çok anneniz korudu, şimdi sıra sizde

Bu pazar anneler günü. Anneme ne alsam diye derde tasaya düşüp AVM yollarına düşmeden önce durup bir düşünün. Anneniz, doğduğunuz günden beri sizi korumak için her şeyi yaptı, sıra artık size geldi.

Nesli tükenmekte olan hayvanlardan birini evlat edinip ona iyi bakıldığını bilmek sizce de annenize iyi gelmez mi? Bence bu yıl annenize uzaklarda güvenle yaşayan bir dost armağan edin, onun da sizin de vicdanınız rahat olsun.

WWF’in nesli tükenmekte olan hayvanları evlat edinme kampanyasına bilgisayarınız başında otururken katılabillirsiniz. Evlat edinebileceğiniz türler ise şöyle:

Yunus

Yunuslar; yaşam alanlarının kaybı, deniz ve ses kirliliği, tesadüfi avcılık ve kasti öldürme gibi tehditlerle karşı karşıya. Akdeniz ve Ege Denizi’ndeki yaşam alanlarının korunması ve yunuslara yönelik tehditlerin azalması için çalışmalar yürütülüyor.

Orfoz

Aşırı avcılık ve kirlilik nedeniyle nesli tehlike altına giren türler arasında. Orfozun neslini sürdürebilmesi, Akdeniz’de yaşadığı alanların sağlığına ve avcılığa uzun dönemli sınırlamalar getirilmesine bağlı. Onu korumak için desteğinize ihtiyaç var.

Deniz Kaplumbağası

IUCN Kırmızı Liste’ye göre, yedi tür deniz kaplumbağasının üç türü “kritik olarak tehdit altında”. Ülkemizin Akdeniz kıyılarında ise deniz kaplumbağalarının yuvalama alanları yer alıyor.

Dünyanın en yaşlı denizcisinin yaşamaya devam etmesi için desteğinize ihtiyaç var.

anne2

Kutup Ayısı

Kutup ayılarının hayatta kalması ve yavrularını büyütmesi buzulların sağlığına bağlı. Ancak buzullar eriyor. WWF, kutup ayılarını ve onların yaşam alanlarını korumak için çalışıyor. Kuzeyin bu görkemli türünü korumaya yardım edin.

Saz Kedisi

Avcılık, doğal yaşam alanı kaybı, bataklıkların tarım alanına dönüştürülmesi, avlandığı hayvanların azalması gibi nedenlerin sonucu sazkedisi ülkemizde “nesli tehlike altında” bulunan türler arasında. Bu türü korumak için desteğinize ihtiyaç var.

Panda

Pandalar konusundaki koruma başarılarına rağmen sorunlar hâlâ devam ediyor. Kırmızı Liste’ye göre pandaların nesli tehlike altında . WWF, pandaların yaşam alanı kaybını durdurmak için çalışıyor. Bu başarı öyküsünü sürdürmek için desteğinize ihtiyaç var.

Bu yıl anneler gününde dünya için değerli bir şey yapmak isteyenler buradan…

 

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Deniz Aytekin

Boğaziçi Üniversitesi'nde felsefe okudu. Müzik, edebiyat, felsefe ve çevre konularında yazarlık ve editörlük yapıyor.

Bir cevap yazın

Daha fazla Gündem, Kent, Topluluklar
Dolmuş ve minibüs haritası geliştirme asistanı aranıyor

Dolmuş ve Minibüs Haritası Geliştirme Asistanı (İstanbul, Türkiye): Başvuru Süresi 24 Mayıs 2013′e Uzatıldı

Kapat