Belgrad için hareket vakti

Her aktivitesini yakından takip ettiğimiz ÇEKÜL, bir süredir bizim gibi Belgrad için hareket vakti diye ayaklandı. Belgrad için planlanan projeler, şehrin ayakta kalan son ormanının da sonunu getirecek.

Ormanı talan edecek üçüncü köprü, üçüncü havaalanı gibi projelerle binlerce ağaç göz göre göre katledilecek. Bu projelerin aktif olmadığı şu günde bile orman sınırlarına dayanan dev yapılar, Belgrad’ın azalan suyu ve bakımsızlık bölgedeki doğal yaşamı yok olma noktasına getirdi. Meclis gündeminde baş sıralarda olan Tabiat Kanunu Tasarısı‘nı da sayarsak Belgrad için kolları sıvama vakti geldi de geçiyor.

belgrad

Buzul çağlarından beri Asya ve Avrupa arasındaki en önemli bitki geçiş yollarından biri olan Belgrad’ı korumak bu yüzden çok önemli. Var olan uygulama ve kanunlar Belgrad’ı bitirmeye yönelik olduğundan mevcut senaryoda bizlerin konuya hakim olması, sesini yükseltmesi ve kolları sıvaması çok önemli.

İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi öğretim üyelerinin makalelerinden derlenen Belgrad Ormanı-Sorunlar ve Çözümleri, tehlikeyi anlamak ve çözüm geliştirmek için başvurulabilecek en önemli kaynak.Online olarak da satın alabileceğiniz yayın, kamuoyuna yansımayan tehlike ve projeleri bir bir göz önüne seriyor.

 

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Deniz Aytekin

Boğaziçi Üniversitesi'nde felsefe okudu. Müzik, edebiyat, felsefe ve çevre konularında yazarlık ve editörlük yapıyor.

Bir cevap yazın

Daha fazla Kent, Mimari, Topluluklar, Yeşil alanlar
Sizi en çok anneniz korudu, şimdi sıra sizde

Nesli tükenmekte olan hayvanlardan birini evlat edinip ona iyi bakıldığını bilmek sizce de annenize iyi gelmez mi?

Kapat