Bu basit öneriler ile sokak hayvanlarını soğuktan koruyacak yuvalar yapın

Soğuklar ve yağışlar yüzünü yavaş yavaş gösterdikçe, sokakta yaşayan kedi ve köpekler için de zor bir dönem başlıyor. Ama sokakta yaşayan canlıları koruyacak yuvalar yapmak düşündüğünüzden daha kolay.

Basit köpek ve kedi evi yapımı önerilerini hayata geçirerek siz de sokaktaki dostlarımıza yardımcı olabilirsiniz.

1. Karton Evler

Yapımı oldukça kolay olan bu evler için ihtiyacınız olan büyükçe bir kutu, strafor, koli ve alüminyum bant ve maket bıçağı. Bakkaldan alınabilecek ve en az yetişkin bir kedinin sığabileceği herhangi bir kartonu; dört tarafını strafor ile kapatarak ve alüminyum bant ile yalıtım sağlayarak sokak hayvanları için bir yuva haline getirebilirsiniz.

2. Leğen-ev

Çok kalıcı bir çözüm olmasa da iki adet leğen ile hızlı bir şekilde sokak hayvanlarına yardım etmek de mümkün. Varsa artık kullanmadığınız leğenlerden birine en az yetişkin bir kedinin rahatça geçeceği şekilde bir geçiş açtıktan sonra, diğer leğeni silikon yardımı ile yapıştırıyorsunuz. Leğen evin alt kısmına eskimiş giysilerinizi de sererek yalıtım sağlayabilirsiniz.

3. Strafor Kutular

Karton kutunun üzerine strafor koymanın haricinde eğer bulabilirseniz süpermarketlerde soğuk ürün taşımak için ya da bazen ilaç taşımak için de kullanılan strafor kutular sokak hayvanlarına barınak için iyi bir seçenek.

Bu kutuların kısa tarafına yerden hafifçe yüksekte yaklaşık 10×10 cm açacağınız küçük bir kapı ile giriş sağladıktan sonra, kutunun kapağını silikon ile yapıştırın. Kutuyu iyice su geçirmez hale getirmek için bir iki kat dış cephe boyası sürebilirsiniz.

En önemli şey ise, tüm bu evlerin üzerine dikkat çekici notlar yazmak. Yazacağınız notlar ve ve koyacağınız resimler ile bu kutuların çöp olarak görülmesinin önüne geçmiş olursunuz. Bu notlar yardımcı olmak isteyen komşularınız da sokaktaki hayvanlar için buralara yemek bırakabilir.

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Görkem Gömeç

Boğaziçi Üniversitesi ve SUNY Binghamton'da Küresel ve Uluslararası İlişkilerden sonra İsveç'te Uppsala Üniversitesi'nde Sürdürülebilirlik üzerine master yaptı. Teknoloji, kitlesel değişim ve akıllı politikalar ile çözümler bulabileceğimize inanıyor.

Bu basit öneriler ile sokak hayvanlarını soğuktan koruyacak yuvalar yapın” için 27.411 yorum

Bir cevap yazın

Daha fazla Ekoloji, Hayvanlar
Yarın Kadıköy’de: Lüfer – Boğazın Prensi gösterimi ve yönetmenle soru cevap

Bant Mag. Kadıköy'de yeni açılan Havuz'da gerçekleştirdiği ücretsiz film gösterimlerine Lüfer – Boğazın Prensi ile devam ediyor.

Kapat