Mart takvimimiz hazır

Artık resmi olarak bahardayız!

Hava sıcaklıkları uzun zamandır bize baharı yaşatsa da Mart ayıyla birlikte ilkbahar mevsimine girmiş bulunuyoruz. Malum, cemrelerin sonuncusu da 6 Mart’ta toprağa düşerek bize baharı müjdeliyor.
İçimizin bahar enerjisiyle dolmaya başladığı bugünlerde Mart’ın ilk yarısında neler oluyor toparlayalım, takvimimizi oluşturalım istedik. Buyurunuz…

5. Mühendislik ve Şehircilik Günleri

Çeşitli atölye, sergi, film gösterimi ve teknik gezilerle zenginleştirilen Mühendislik ve Şehircilik günleri birçok meslek odasının desteğiyle bu yıl beşinci kez gerçekleştiriliyor. Program oldukça yoğun ve dikkat çekici.

Yer: İstanbul genelindeki çeşitli üniversiteler
Tarih: 3 – 7 Mart 2014
Ayrıntılı bilgi: www.facebook.com/events/710736135612417/

Bisikletçilere Özel İlkyardım Eğitimi – Makam Şoförü Eğitim Programı

Çok güzel bir amaçla yola çıkan Engelsiz Pedal Derneği, yarın ilk ayağını gerçekleştirecekleri, üç aşamadan oluşan bir ilkyardım eğitimi serisi gerçekleştirecekler. Esas olarak makam şoförü (dernekte engelli çocukları bisikletle gönüllü olarak taşıyan kişilere verilen unvan) yetiştirmek üzere planladıkları bu eğitimi, makam şoförü olmayı planlamasa da tüm bisiklet gönüllülerine açık tutmuşlar.

Eğitimin üçüncü aşaması resmi müfredata göre yapılacağından bakanlık sertifikası almak da mümkün olacak ancak bir şartları var, eğitimin ilk iki aşamasına da katılmış olmak!

Yer: Tasarım Atölyesi Kadıköy (TAK)
Tarih: 4 Mart 2014
Saat: 19.00 – 21.00
Ayrıntılı bilgi: www.facebook.com/events/529592183818017/

Direnİşgal / Caferağa Mahalle Evi Dayanışma Konseri

Kuruluşundan itibaren yardımlarla, imece usulü ve dayanışma ruhuyla ayakta kalan Caferağa Mahalle Evi’nin yaşayabilmesi ve desteklerle karşılanamayacak ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için organize edilen yardım konserinde Mabel Matiz, Lüxus ve Bandista sahne alacak. Minimum bilet bedelinin 20TL olarak belirlendiği konserin biletlerini Mahalle Evi’nin Facebook ve Twitter sayfalarından iletişime geçerek ya da Mahle Kadıköy, Cafe Zapata, Cafe&Shop, Karin Cafe&Bar ve Mahalle Evi’nden doğrudan almak mümkün.

BUNU DA OKU:  Yaşanabilirşehirler sempozyumu

Yer: KadıköySahne
Tarih: 4 Mart 2014
Saat: 21.00
Ayrıntılı bilgi: www.facebook.com/events/233332360185183/

Feminist Gece Yürüyüşü

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nün gelenekselleşen Feminist Gece Yürüyüşü bu yıl 12. kez gerçeklestirilecek. İstanbul Feminist Kolektif’i patriyarkaya, erkek şiddetine, cinsiyetçiliğe, heteroseksizme, kapitalizme, militarizme, emperyalizme ve savaşa karşı birlikte ses çıkartmak için tüm kadın ve transları yürüyüşe çağırıyor.

Yer: Galatasaray Meydanı
Tarih: 8 Mart 2014
Saat: 19.00
Ayrıntılı bilgi: www.facebook.com/events/300783490069439/

Fukuşima Tanığı Gazeteci Toshiya Morita Türkiye’de

11 Mart 2011’de Japonya’nın Fukuşima nükleer santralnda yaşanan nükleer felaketin 3. yılında, Yeşil Düşünce Derneği ve Nükleersiz Projesi, felaket sonrası hayatını radyasyonun olumsuz etkilerini ve bunlardan korunma yöntemlerini aktarmaya adamış ve bu konuda birçok önemli çalışma yapmış olan Japon gazeteci, yazar ve aktivist Toshiya Morita’yı deneyimlerini paylaşmak üzere Türkiye’de ağırlayacak.

Yer: Sabancı Üniversitesi İstanbul Politikalar Merkezi, Bankalar cad. No:2, Karaköy
Tarih: 10 Mart 2014
Saat: 12.00
Ayrıntılı bilgi: web.yesildusunce.org

NOT: Etkinlik 11 Mart’ta Sinop’ta ve 13 Mart’ta İzmir’de de gerçekleştirilecek.

Sokak Hayvanlarına Mama Toplama Konseri

Bilet yerine yavru/yetişkin kedi ve köpek mamaları getirilerek girilebilecek konserde Across The Wall, Anoreksi, Crimson Hill, Listana, Milk Hunter, Opioid ve Sabhankra grupları sahne alacak.

Yer: Dorock Bar Taksim
Tarih: 16 Mart 2014
Saat: 16.00 – 00.00
Ayrıntılı bilgi: www.facebook.com/events/594641643957938/

Doğaya Dokun Fotoğraf Sergisi

Dağ Kültürü Derneği tarafından bu yıl dokuzuncusu düzenlenen Dağ Filmleri Festivali vesilesiyle Fransız Kültür Merkezi doğa temasına adanmış bir fotoğraf sergisine ev sahipliği yapıyor. Doğa fotoğrafı konusunda uzman pek çok fotoğraf sanatçısının yer aldığı sergide ziyaretçiler Türkiye’nin çeşitli yerlerinde çekilmiş kareler eşliğinde farklı bir yolculuğa çıkacaklar. Sergide yer alan fotoğraflar, insanın doğa ile kurduğu yakın ilişkiyi çarpıcı bir şekilde anlatıyor.

BUNU DA OKU:  Davetlisiniz: Atıklarla Yeni Yaşam

Yer: Fransız Kültür Merkezi
Tarih: 25 Mart 2014’e kadar devam ediyor
Ayrıntılı bilgi: www.ifturquie.org/istanbul-2/dogaya-dokun/

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Bir cevap yazın

Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement
Daha fazla Etkinlikler, Kent, Topluluklar
Şehrin göbeğinde yemyeşil bir haftasonu parkuru

Çıkalım sokaklara, erken baharın biraz tadını çıkaralım dedik.

Kapat