#studentsgogreen başladı!

Türkiye’nin ilk kampüsler arası çevre yarışması ‘Students Go Green’, ABD Başkonsolosluğu sponsorluğunda Yeşilist ve Koç Üniversitesi işbirliğiyle gerçekleşiyor. Ocak 2015’e kadar sürecek olan projenin ilk ayağı olan eğitim kampı 29-31 Ağustos tarihleri arasında Koç Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlendi.

Yarışmaya Koç Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi, Sabancı Üniversitesi ve Özyeğin Üniversitesi’nden 50 öğrenci, University of Chicago ve Indiana University’den ise 13 öğrenci katılıyor. Sürdürülebilir yeşil kampüsler yaratmak için bir araya gelen öğrenciler, sürdürülebilir tüketim, ulaşım, gıda ve tasarım alanlarında uzman eğitmenlerle tanıştı. Öğrenciler ayrıca, ilham verici projeleri incelerken, kampüslerine dair geliştirecekleri projelerinin ilk adımlarını da atma fırsatı yakaladı.

Projeye katılan öğrenciler, sürdürülebilir tüketim, ulaşım, gıda ve tasarım alanlarında uzman eğitmenlerle tanışırken, ilham verici projeleri inceleme fırsatı buldular. Öğrenciler ayrıca, kampüslerine dair geliştirecekleri projelerinin ilk adımlarını birlikte oluşturma imkânı elde ettiler.

234324(1)

Proje, her çalışma grubunun, kendi kampüslerinde uygulanabilecek sürdürülebilir bir proje yaratmalarını ve bunu kampüslerinde hayata geçirmelerini sağlamayı amaçlıyor. Türkiye’deki üniversitelerden katılan öğrenciler, kampta dâhil oldukları takımlarıyla projelerini geliştirecek, Yeşilist ve eğitmenler mentorluğunda öğrenciler kendi kampüslerinde projelerini gerçekleştirmeye başladılar.

Öğrenciler faaliyetleri boyunca, jüri heyeti tarafından çevrelerini proje sürecine dâhil etmeleri, sosyal medyayı etkin kullanmaları ve projelerinin işlevselliğine göre değerlendirmeye tabi tutulacak.
Ocak ayında yapılacak halk oylaması ve jüri değerlendirmelerinin ardından da birinciliği kazanan takım, 2015 yazında University of Chicago’da sürdürülebilirlik üzerine bir yaz programına katılma hakkı kazanacak.

6546454

Projeyle ilgili değerlendirmelerde bulunan Koç Üniversitesi Öğrenci Dekanı Bilgen Bilgin “Gelecek kuşaklara daha yaşanabilir bir dünya bırakmak, sürdürülebilirlik kavramının yaşamın her alanına taşınmasıyla gerçekleşecek. Bu projeyle, geleceğin lider, akademisyen ve işadamları arasında yer alacak olan öğrencilerimizin, bugünden daha duyarlı bireyler haline geleceğine inanıyoruz” dedi.
Türkiye’nin ilk yeşil rehberi ve sürdürülebilir yaşam platformu olan Yeşilist’in kurucusu Ergem Şenyuva Tohumcu: “Projedeki amacımız öğrencilerin hayatlarına dokunacak çözümlerin kendileri tarafından yapılmasını sağlamak. Çğrencilerin geliştirecekleri projelerin hem kampüslerine hem de dünyanın geleceğine sahip çıkmak için önemli bir adım olacağını düşünüyoruz. Yeşilist ekibi olarak bizi asıl heyecanlandıran özenle tasarladığımız ve yürüttüğümüz bu projenin kampüslerde yaratacağı farkı görmek. ”, dedi.

İletişim bilgileri:
www.studentsgogreenproject.com
facebook.com/studentsgogreen
info@yesilist.com

 

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Bir cevap yazın

Daha fazla Etkinlikler, İyi haberler, Kent
Ice Bucket Challenge kazananı: Matt Damon

Bizim için ise Ice Bucket Challenge'ın kazananı dünyadaki kuraklık ve temiz suya erişimi olmayan insanlara dikkat çekmek için Ice Bucket...

Kapat