Talk pudrası kansere mi yol açıyor?

Geçen hafta bir mahkeme Johnson & Johnson şirketini, talk pudrası kullanmasından dolayı yumurtalık kanseri olduğunu iddia eden bir kadına, 72 milyon dolar ödemeye mahkum etti.

35 yıl boyunca Johnson & Johnson’ın bebek pudrasını ve Shower to Shower ürünlerini kadın temizlik ürünleri olarak kulladığını belirten Jacqueline Fox’a 3 yıl önce kanser teşhisi koyulmuş ve geçtiğimiz sene hayatını kaybetmişti.

ABD’nin Missouri eyaletinde görülen davada, jüri Johnson & Johnson’ın fiili zararlar için 10 milyon dolar, cezai tazminat içinse 62 milyon dolar ödemesini kararlaştırdı.

Fox ailesinin avukatı Jere Beasley, firmanın 1980’lerden beri benzer ürünlerdeki risklerin farkında olduğunu belirtti. Buna karşılık olarak Johnson & Johnson sözcüsü Carol Goodrich, davacının ailesinin acılarnı paylaştıklarını ama kozmetik için kullanılan talkın güvenliğinin on yıllar boyunca süregelen bilimsel araştırmalarla desteklendiğini belirtti.

Bu dava talk pudrası ile kanser arasında ilişkinin daha derin bir şekilde araştırılmasının gerekliliğini gösteriyor. Bebek pudrası içinde bulunan talk minerali, magnezyum, silikon ve oksijen ile beraber bazen asbest de içermekte.

123425364576

Cambrigde Üniversitesi Kanser Analiz Birimi profesörü Paul Pharoah, jürinin kararının yanlış olduğunu, yumurtalık kanserinin değişken bir yapıda olduğunu belirtiyor. Pharoah, seröz, endometrioid, berrak hücre ve müsinöz kanserlerin en yaygın görülen türler olduğunu ve hepsinin farklı risk faktörleri içerdiğini öne sürüyor.

Pharoah ana risklerin hormon değişim tedavisi, aşırı kilolar ve endometriyozis hastalığı olduğunu, sigara içmenin de aynı zamanda nadir görülen bir müsinoz yumurtalık kanserine yol açtığını öne sürdü.

Pharoah’a göre üreme organlarının çevresinde talk pudrası kullanmanın ve yumurtalık kanserinin arasındaki bağ oldukça zayıf. Yapılan 8,000 araştırma ile 9,000’in üzerindeki kontrollü deneylerde iki kalça arasında bulunan perineal bölgede talk kullanımı yumurtalık kanseri riskini %20 oranında arttırıyor.

Buna rağmen Pharoah, bu araştırmalarda talk pudrası kullanan kadınların kullandığı pudra oranlarının daha sıkı kontrol edilmesi gerektiğini belirtiyor. Bu şekilde yapılan iki araştırmanın birinde seröz yumurtalık kanserinin riski arttığı görülürken, diğerinde herhangi bir kanser riski oluşumu yaşanmamış.

12342356475

Pharoah, talk pudrasının cinsel bölgede kullanılması ile beraber dölyatağına kaçabilecek pudranın oluşturacağı ödemin biyolojik olarak kansere dönüşebileceğini belirtirken, %20 oranındaki bir artışın binde 18 olan riski, binde 22’ye çıkaracağını belirtiyor.

Profesör Pharoah’a göre bu dikkate alınmayacak kadar bu küçük bir olasılıkken, davacı ailenin avukatlarına danışmanlık yapan ve 1982’den beri yaptığı araştırmalarda talk pudrası kullanımının %30’luk bir kanser riski artışına sebebiyet verdiğini ortaya çıkaran Dr Daniel Crame, talk pudrası ile yumurtalık kanseri arasındaki bağı çözmek için kesinlikle bir araştırma yapılmasını öneriyor.

Buna rağmen Daniel Crame’nin önerdiği rastgele bir şekilde yapılacak klinik testleri, katılımcılarda kanser riski oluşturabileceğinden araştırma etiğine aykırı.

Georgetown Üniversitesi aile hekimliğinde yardımcı doçentlik yapan Dr. Ranit Mishori, davanın sonucunun sorgulması gerektiğini belirtirken, talk pudrasının günlük hayatta hayati bir önemi olmadığından dolayı, risk yüzünden endişelenlere çok basit bir şekilde talk pudrası kullanmamayı öneriyor.

Kaynak: The Guardian

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Görkem Gömeç

Boğaziçi Üniversitesi ve SUNY Binghamton'da Küresel ve Uluslararası İlişkilerden sonra İsveç'te Uppsala Üniversitesi'nde Sürdürülebilirlik üzerine master yaptı. Teknoloji, kitlesel değişim ve akıllı politikalar ile çözümler bulabileceğimize inanıyor.

Bir cevap yazın

Daha fazla Çocuk ve Bebek, Ekoloji, Hayat, Kendin yap, Kişisel Bakım, Kurumsal Sürdürülebilirlik, Sağlık, Şifa
Eşyalarınızın karbon ayakizini hesaplayın

Yeşilist ve Eşya Kütüphanesi tarafından hazırlanan COİKİ uygulamasını denediniz mi?

Kapat