Tarihin en büyük iklim değişikliği yürüyüşü

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon’un davetiyle 23 Eylül 2014 tarihinde politika, finans, sivil toplum ve iş dünyasıdan liderler New York’ta gerçekleşecek olan BM İklim Zirvesi 2014 toplantısında bir araya gelecekler. Toplantının amacı, şu an yaşamakta olduğumuz iklim değişikliği ile mücadele, etkilerinin azaltılması ve dayanılıklığın artırılması için 2015 yılı içerisinde somut kararlar alınmasını hızlandırmak.

Obama’nın da katılacağı bu zirveden hemen önce New York’ta herkesin katılımına açık olan People’s Climate March (İnsanların İklim Yürüyüşü) gerçekleşecek. Bu yürüyüş tek bir kurum tarafından değil, New York’taki yerel topluluklar, uluslararası STK’lar (sivil toplum kuruluşları), halk hareketleri, din ve inanç organizasyonları ve daha fazla destekçinin (20 Temmuz itibariyle 550 organizasyondan fazla) işbirliği ile düzenleniyor. BM İklim Zirvesi’nden hemen önce, 21 Eylül’de, 200 binden fazla insan iklim değişikliğinin tahribatlarına karşı güvenli; temiz hava, su, ve sağlıklı toplulukların yaşadığı; insanlar için çalışan bir ekonomik düzene sahip olan bir dünya için yürüyecek. Bu büyük harekette sadece yürüyüş değil, sempozyum, sunumlar ve daha fazla etkinlik de yapılacak. Takvime buradan ulaşabilirsiniz.

345345(6)

BM İklim Zirvesi ve İnsanların İklim Yürüşü arasında resmi olarak bir koordinasyon yok. Yürüyüşün bu zirvenin gerçekleşmemesi için yapıldığı gibi bir yanlış anlaşılma da olmasın. Organizasyonu yapan kuruluşlar bu zirvenin iklim değişikliği krizini bir anda çözemeyeceğinin de farkında. Fakat iklim değişikliği krizinde organize bir biçimde hareket edilmesi mesajını vermek istiyorlar. Bu sebeple ‘Her şeyi değiştirmek için, herkese ihtiyacımız var’ çağrısıyla o tarihlerde New York’ta bulunan-bulunacak herkese davet var! New York’da olamayacaklar ise bit.ly/invite-to-march bağlantı adresini ve #peoplesclimate hastagini yaygınlaştırarak organizasyona destek verebilir.

 

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Bir cevap yazın

Daha fazla Ekoloji, Etkinlikler, İklim Değişikliği, İyi haberler, Kent, Topluluklar
Doğal havuzu seçmek için 8 neden

Doğa dostu natural yüzme havuzları, dünya çapında yavaş yavaş kullanıma geçmeye başladı. Çoğunlukla 'gölet' olarak tarif edilen bu doğal havuzlar...

Kapat