Teknolojinin yan etkileri: Black Mirror

Eğer teknoloji hayatımızı kolaylaştıran bir hapsa, bunun yan etkileri nelerdir?

Geçtiğimiz sezon yayın hayatına üç bölümle başlayan İngiliz yapımı mini dizi Black Mirror, elimiz ayağımız haline gelen akıllı telefonlar, teknoloji ve sosyal medyanın yakın ve uzak muhtemel gelecekte hayatlarımıza etkisini sorguluyor.

Bugüne kadar yapılmış belki de en yaratıcı günümüz distopyası demek yanlış olmaz BBC TV eleştirmenlerinden Charlie Brook’un elinden çıkma Black Mirror için. Her bölümde farklı bir hikâyeyi farklı oyuncularla ve farklı zaman aralıklarında işleyen dizi adını da her birimizin hayatında en az birer tane bulunan siyah, dokunmatik ekranlardan alıyor.

Spoiler vermeden karşınıza çıkacaklardan kısaca bahsetmek gerekirse; İlk bölümde nereden ve kim tarafından yüklendiği belli olmayan bir Youtube videosunun İngiltere başbakanını hiç de hevesli olmadığı, aşağılık ve tamamen etik dışı bir eylemi canlı yayında gerçekleştirme noktasına getirmesini izliyoruz. Yarın bile gerçekleşmesi muhtemel olan bu olayı konu alan ilk bölüm dizinin muhtemelen en iyi bölümü (muhtemelen diyorum çünkü ikinci sezonu henüz bitirmedim).

Sonraki bölümlerde de insan odaklı yeşil enerjiyle işleyen sistemler, ekranlarla çevrili hayatlar, anıları kaydeden cihazlar ve iPhone’un konuşan uygulaması Siri’nin gelişmiş versiyonlarına, ekranlara konuşan yalnız insanlara bolca rastlıyoruz.

Çerez niyetine izlenen onlarca TV yapımı arasında boğulmayı adet edinmemiş okuyuculara duyurulur!

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Deniz Aytekin

Boğaziçi Üniversitesi'nde felsefe okudu. Müzik, edebiyat, felsefe ve çevre konularında yazarlık ve editörlük yapıyor.

Bir cevap yazın

Daha fazla Hayat, Sanat ve Tasarım, Teknoloji
Dünyanın en eski ve yaşlı canlıları

Brooklyn'de yaşayan, 37 yaşındaki bir fotoğrafçı; Rachel Sussman dünyada var olan en eski canlıları fotoğrafladı

Kapat