Temizleyici özelliği olan 5 doğal madde

Konu temizlik olduğunda aklımıza ilk gelen şey, kullandığımız malzemelerin sağlığımıza ve çevreye etkileri oluyor. Market rafları petrol bazlı, zehirli kimyasallar içeren deterjan markalarıyla doluyken uygun temizlik maddesini seçmek bir hayli zor olabiliyor.

Deterjanların içerisindeki kimyasallar sadece 26 saniyede derimiz ve solunum yoluyla vücudumuzun tüm organlarına geçebiliyor. Oysa doğal malzemelerle de çamaşır, bulaşık ve ev temizliği yapmak mümkün. Önemli olan hangi maddenin ne işe yaradığını bilmek.

İşte doğanın bize sunduğu 5 temizlik kaynağı:

Esansiyel portakal yağı

19-remarkable-benefits-uses-for-orange-essential-oil

Meyvelerden yapılan esansiyel yağlar mikrop öldürücü özellikleri sayesindee temizlik için binlerce yıldır kullanılmakta. Yapılan araştırmalar portakal yağının özellikle e.coli ve salmonella bakterilerine karşı en güçlü çözümlerden biri olduğunu belirtiyor. Bu yüzden seyreltilmiş portakal yağı özellikle mutfak yüzeyi temizliğinde, çamaşır suyu gibi zararlı kimyasallar içeren temizlik ürünleri yerine kullanmak için birebir.

Sirke

rol_applecidervinegar_1100

Hem ucuz, hem doğal, hem de bakteriye, küfe ve kire karşı oldukça güçlü. Özellikle distile edilmiş beyaz sirke evin her yerinde zehirsiz, doğal temizilik isteyenler için en doğru seçeneklerden biri. Sirkeyi temizlikte kullanma yöntemlerimiz için daha önceki içeriklerimize göz atabilirsiniz.

Hindistan cevizi yağı

ar-is-coconut-oil-healthy

Hindistan cevizi yağı son dönemlerde giderek popülerleşiyor. Antibakteriyel özelliği ile harika bir temizleyici olan hindistan cevizi yağı aynı zamanda güçlü bir kir sökücü.

Karbonat ile beraber kullanıldığında halı veya koltuklardaki lekeleri temizleyen hindistan cevizi yağı aynı zamanda kir tutmuş yüzeyleri, özellikle de banyodaki su lekelerini hiçbir zehirli kimyasala gerek kalmadan temizliyor.

Bitkisel gliserin

91b5ca15d6a69ca53fff4fc0d4208223

Gliserol olarak da adlandırılan bitkisel gliserin bitkisel yağların esterize edilmesi ile üretiliyor. Şampuan, diş macunu ve hazır temizlik ürünleri aslında bitkisel gliserin içermekte. Doğal ürünlerin özelliklerini bozabilen alkole alternatif olarak, bitkisel gliserin aynı zamanda kir ve yağ çözücü olarak kullanılmakta.

Karbonat

sodium_bicarbonate

Eski Mısırlılar bile karbonatı sabun olarak kullanıyorlardı. Antiseptik ve mantar önleyici özellikleri lie karbonat güçlü bir kir sökücü. Karbonat, kahve bardağınızda zamanla oluşan kahve kalıntılarını yok eder  hatta buzdolabınızdaki kokunun ötesinde başka kokuları da önlemek için birebirdir.

Doğal temizlik artık popülerleşiyor

Bu gibi özelliklere sahip kaynaklar sayesinde doğal temizlik artık giderek popülerleşen bir trend. Her gün daha fazla insan evinden zehirli kimyasalları uzak tutmak tutmak için çaba gösteriyor.

Geçmiş yıllarda hem doğal hem etkili temizlik malzemeleri, ithal ürünler olduğundan oldukça da pahalılardı.

Ama artık bizim de yerel ve doğal bir temizlik markamız var: U Green Clean.

128937132

2015’den beri hem bütçenize hem de doğaya dost %100 doğal temizlik ürünleri üreten U Green Clean, evinizi temizlerken aynı zamanda klor, paraben, SLES ve fosfat zararlı kimyasallar içermeyen, hem de %100 doğal temizlik ürünleri üretmekte. Bu ürünler petrol bazlı temizlik kimyasalları yerine şeker ve patatesten üretiliyor.

Sertifikasyon için de hayli zor ve çok uzun vadede çevre için geçerli olacak kriterleri olan ECO-GARANTIE’yi almayı seçen U Green Clean ürünleri Belçika bazlı bu sertifikasyon grubu tarafından oldukça sıkı testlerden geçmekte.

ECO-GARANTIE sertifikası U Green Clean ürünlerinin kaynakların sürekliliğini etkilemeden, üretim metodlarının insana ve çevreye en az etkiyle üretildiğini, organik, genetiğiyle oynanmamış bitkilerin, zararlı kimyasallardan arındırılmış malzemelerin kullanıldığını ve ürünlerin hayvanlar üzerinde test edilmediğini garanti ediyor.

unnamed

İçerisinde portakal ve lavanta esansiyel yağları bulunan, bitkisel gliserin ve hindistan cevizi yağı içeren, çamaşır ve bulaşık deterjanlarından sıvı sabuna, ahşap ve mutfak yüzey temizliyicisinden ağır yağ sökücüye ve hatta halı şampuanına kadar geniş bir ürün paletine sahip U Green Clean ürünlerini Carrefour Hiper ve Gurme’lerde, Metro marketlerde, ayrıca tüm organik marketlerde bulabilir, marketinize sorabilirsiniz. U Green Clean temizlik ürünlerinde ana madde olarak hindistan cevizi yağı kullanılmakta. Tabletlerde ise özel bitkisel temizleyicilerin yanında karbonat da bulunuyor.

Türkiye’de sertifikalı üretim yapan, tek organik ve bitkisel içerikli temizlik ürünleri U Green Clean hakkında daha fazla bilgiye web sitelerinden ve Facebook sayfalarından ulaşabilirsiniz.

(Kaynaklar: FoodisMedicine, treehugger, MotherEarthLiving, Global Healing Centre, Healthline)

 

*Bu yazı U Green Clean sponsorluğunda hazırlanmıştır.

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Bir cevap yazın

Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement
Daha fazla Ekoloji, Ev ve Bahçe, Genel, Hayat, Kendin yap, Kurumsal Sürdürülebilirlik, Şifa, Temizlik
Bu fotoğraf deniz kaplumbağalarının midelerinden çıkan plastikleri açıklıyor

Bu fotoğraf Plastic Pollution Coalition tarafından yayınlandı. Ana besin kaynaklarından biri denizanası olan deniz kaplumbağalarının midelerinden neden plastik parçaları çıktığını...

Kapat