Toprağın Kadınları

Çok kara günler geçiriyoruz. Başımızı kaldıracak güç bulmak zor. Yapacağımız en iyi şey, kenetlenmek, özümüze dönmek, birbirimizi sevmek. Geçtiğimiz gün Yves Rocher Vakfı’nın doğaya, topluma, eğitime katkı verenleri seçtiği proje kapsamında bu yıl ilk defa ülkemizden sevgili dostum Özgül Öztürk’in ‘Nimri’ye hayat veren ‘Toprağın Kadınları’ projesi seçildi. Bu inanılmaz bir gurur.

Özgül Öztürk bir mimar. Ama değişime, doğaya, ve kadın haklarına verdiği katkılarla aynı zamanda bir sosyal mimar. Toprağın Kadınları projesi, Özgül’ün 1950’lerde göçlerle yalnız kalan baba ocağı Elazığ’ın Nimri Köyü’ne geri dönmesinin, ve buraya hayat vermesinin hikayesi. İlk önce uzun yıllar şehirde yaşayan Nimri halkını bir araya getirmek için yola çıkmış. Sosyal dayanışmayı artırmayı, köyün kültürel özelliklerini, kaybolmaya yüz tutan değerlerini yeniden ortaya çıkarmayı ve köy halkının yaşam kalitesini artırmayı hedeflemiş. Nimri Derneği’ni yeniden canlandırmış ve, burada bilhassa kadınları güçlendirmiş. Sonra sosyal medyanın yardımıyla proje yayılmış. Her sene ağustos ayının son haftası geleneksel ‘Nimri’ye hep birlikte’ adlı bir festival başlatmışlar. Bu proje sayesinde şehirde yaşayan Nimri’liler köylerine sahip çıkmaya başlamış.

Sevgili Özgül’ün bu güzel projesi şimdi küresel bir yarışmada. Sizlerin de desteğiyle birinci bile olabilir.

Özgül’e oy vermek ve destek olmak için burayı tıklayın.

BUNU DA OKU:  Evde geri dönüşüm: Nereden başlamalı, nasıl yapmalı?
Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Ergem Şenyuva

İstanbul'da doğdum büyüdüm. Hep bu şehri, kültürel ve doğal mirasını koruma derdindeydim. Bir yandan yeşili ve doğayı nasıl gelecek nesillere bırakırız kaygım vardı. 2006 senesinin sonunda hayatımı değiştiren olay oldu ve kızım doğdu. Yaptığım her şeyi sorguladığım ve tekrardan en başa döndüğüm bir dönemden sonra, kurumsal hayata veda ettim. 2009 yılında Al Gore'un iklim değişikliğiyle mücadeleyi hedefleyen Climate Project derneğinin Türkiye temsilcisi oldum. İklim değişikliğini ve yaşadığımız dünyanın nelerle karşı karşıya olduğunu fark ettikçe, elimi taşın altına sokma zamanı geldi diye düşündüm. 2010 yılının sonunda Yeşilist'i kurdum. Bizden sonraki nesillere yaşanabilir bir dünya bırakabileceğimize, hepimizin atabileceği küçük adımlarla büyük şeyler başarabileceğimize inanıyorum.

Bir cevap yazın

Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement
Daha fazla Doğal Kaynaklar, Ekoloji, Kurumsal Sürdürülebilirlik
Felaketin 5 yıl ardından Fukuşima’dan 12 fotoğraf

5 yılın ardından bölgedeki yüksek radyasyon oranı nedeniyle bölge hâlen terk edilmiş halde.

Kapat