Türkiye’de ekoturizm: Karadeniz Bölgesi

İnan Kardeşler Otel ve Restoran / Uzungöl
1974’ten bu yana hizmet veren İnan Kardeşler Restoran on yılı aşkın süredir bölgenin coğrafyasına uygun tasarlanmış, şık oteliyle de beğenilen bir tatil durağı. Restoran menüsünde yer alan yemeklerin malzemeleri bahçeden taze taze toplanıyor. Özellikle yabancı turistler tarafından yoğun ilgi gösterilen otelde ikisi süit, üçü jakuzili toplam 17 oda ve 40 yatak bulunuyor. Her oda balkonu dağ ve dere manzarasına sahip. Restoran menüsündeki yöresel lezzetler ise kesinlikle denenmeli.
inankardeslerotel.com; (462) 656-6220
Şerah Motel Restoran / Uzungöl
Yabani hayat açısından oldukça zengin olan Uzungöl yöresinde bulunan bir başka köklü motel ise Şerah. 2000 yılında hizmet vermeye başlayan motelin yatak kapasitesi 30. Şerah Motel’in doğa içindeki bungalovları, ahşap kaplama duvarlı odaları ve içerisinde mutfağı da bulunan süitleri oldukça güzel. İşletmeci Esma Akyüz, ekolojik yöntemlerle yetiştirdiği sebze ve meyveleri bizzat dalından koparıp restoran menüsünde kullanıyor. Restoran mutfağında kullanılan hiçbir malzeme kimyasal işlemlere maruz kalmıyor.
serahmotel.com (462) 656-6512
kara6
İnci Motel / Uzungöl
Tüm odaları (14 oda ve 40 yatak kapasitesi) balkonlu ve dere manzaralı olan yöresel mimariyle uyumlu tasarlanmış bir başka durak İnci Motel. İşletmeci Hatice İnci, kimyasallara başvurmadan gıdada böcekten uzak kalmayı başaran bir başka kahraman. Restoran menüsündeki yöresel ve klasik lezzetlerin keyfini sürebilir, 24 saat sıcak su barındıran kaloriferli odalarda her mevsim konaklayabilirsiniz. Arzu eden ziyaretçiler için yayla turları da düzenleniyor.
(462) 656-6265
Ahmet Yılmaz Ekolojik Tarım Çiftliği
Samsun, Ayvacık’ta altıu kişilik bir aileye ait olan çiftlik, nisan ve ekim ayları arasında ziyaretçi ve gönüllü kabul ediyor. TaTuTa Ekolojik tarım ağı sistemine de dahil olan çiftli,kte misafirler için ayrı olarak duşa da sahip olan bir oda bulunuyor. Çiftlik sahibi Ahmet Bey aynı zamanda arıcılıkla da uğraşıyor. Çiftliğin geçim kaynakları ekolojik sebze tarımı ve arıcılık. TaTuTa ekolojik tarım ağına dahil olan çiftlik, ücret ödemeden gönüllü olarak ziyaret edilebildiği gibi, ziyaretçi olarak konaklama ve üç öğün yemek dahil geceliği 40 TL’ye de konaklanabiliyor.

BUNU DA OKU:  HES'ler ve Çay Tarımı

artvin_2 (1)

Bahattin Kaplan Ekolojik Tarım Çiftliği
Mayıs, eylül arasında yalnızca kadın ziyaretçi kabul eden çiftlik, Kelkit yöresinde bulunuyor. Karı-koca misafirleri iki kişilik bir odada ağırlayabiliyorlar. Doğan Organik için organik sertifikalı mısır yetiştiren ailenin yanında kalıp bahçe işlerine yardım eden gönüllüler ücret ödemiyor, konaklama ve üç öğün yemek için önerilen kişi başı katkı miktarı ise 40 TL. Çiftlikte tuvaletin dışiarıda olduğunu ve ortak kullanıldığını belirtmekte yarar var. Çiftlik TaTuTa Ekolojik tarım ağına da dahil.
Bayrak Ailesi Ekolojik Tarım Çiftliği / Gümüşhacıköy
Karadeniz’in doğusundaki Gümüşhacıköy yöresinde bulunan ve haziran-ekim ayları arasında konuk kabul eden çiftlik; gönüllerden meyve ağaçlarının bakımı, çapalama, zararlı mikroorganizmalarla mücadele gibi konularda yardım bekliyor. TaTuTa’ya da dahil olan çiftliğin dört odası ziyaretçilere ayrılmı. Çiftliğin alaturka olan tuvaleti dışarıda ve duşlarda sıcak su bulunmuyor. Yemekleri ise aileyle birlikte yiyebiliyor ya da bahçeden toplanan ekolojik sebzelerden kendi yemeğinizi pişirebiliyorsunuz. Konaklama ve üç öğün yemek için önerilen katkı miktarı kişi başı 40 TL.

dsc_0153n

Fatma Gülbin Ekolojik Tarım Çiftliği / Borçka
Karadeniz’in en beğenilen yörelerinden biri olan Borçka’da bulunan çiftlikte esas olarak fındık ve mısır üretimi yapılıyor. Haziran-aralık ayları arasında ziyaret edilebilen çiftlikte TaTuTa misafirleri için dört kişilik bir oda ayrılmış. El yazmaları ve oyalı bandanalar da üretilen çiftliğin bir diğer geçim kaynağı ise ekolojik ana arı yetiştiriciliği.
Hasan Yavuz Ekolojik tarım Çiftliği / Borçka
Mayıs-kasım ayları arasında ziyaretçi kabul eden çiftlik, altı oda ve 20 yatak kapasitesine sahip. Evlerin tuvaletleri içeride ve alaturka. Çiftliğin geçim kaynağı ekolojik arıcılık. Bahçede ayrıca çiftlikte kalanlara yetecek miktarda organik sebze-meyve de yetiştiriliyor. Ziyaretçilerin kullanacağı sıcak su kazanlarda ısıtılarak hazırlanıyor.

kackar-daglari-manzara

Muhtarın Çiftliği / Terme
Muhtarın Çiftliği’ni ziyaret eden gönüllüler mayıs ve haziran aylarında fındık diplerindeki ışkınların temizlenmesine; ağustosun ikinci yarısında ise fındık toplamaya yardımcı oluyor. Gönüllü olarak 3-5 ziyaretçinin kabuşl edildiği çiftlik sahipleri TaTuTa ziyaretçilerini ev yakınındaki misafirhanede ağırlıyorlar. Çiftlikte ayrıca konaklama ve yemek hazırlamaya da yardım edilebilir. Önerilen katkı miktarı kişi başı 40 TL.
Nuri Çelik Ekolojik Tarım Çiftliği / Kelkit
TaTuTa ziyaretçilerini ev içerisindeki 2-3 kişilik bir odadada ağırlayan Çelik ailesi; mayıs, haziran ve temmuz aylarında aile ya da kadın konu kabul ediyor. Çiftlik ayrıca ağustos ayında buğday, mısır ve arpa hasadına; eylül ve ekim aylarında patates sökümüne yardımcı olabilecek gönüllülere de açık. Aile Doğan organik için sertifikalı mısır ve arpa üretiyor. Çiftlikte aileye ve konuklara yetecek kadar organik sebze ve meyve de üretiliyor.Konuklar için konaklama ve üç öğün yemek katkı miktarı kişi başı 40 TL. Gönüllülerden ücret alınmıyor. Çiftlik TaTuTa ağına dahil.
Oktay Çiftliği / Amasya
TaTuTa ağına dahil olan bir başka çiftlik ise Oktay Çiftliği. Amasya’ya 60 km uzaklıktaki çiftlik, Gümüşhacıköy mevkiinde bulunuyor. Keçicilik ve organik sebze-meyve tarımıyla yaşamlarını sürdüren aile yılın 12 ayı konuk ve gönüllü kabul ediyor. Çiftlikte konaklayan misafirlerin konaklama ve üç öğün yemek için 40 TL katkıda bulunması gerekirken, gönüllülerden herhangi bir ücret talep edilmiyor. Gönüllüler, çiftlikte yemek yapımına da yardım edebiliyorlar.
Osman Gülver Ekolojik Tarım Çiftliği / Şenpazar
Batı Karadeniz’in ılıman iklimine sahip Şenpazar yöresine konuşlanmış çiftlik yılın 12 ayı ziyaretçi kabul ediyor. TaTuTa ziyaretçilerine ayrılmış dört odanın yanında mutfak, kazanla ısıtılan banyo ve alaturka tuvalet de bulunuyor. Çiftlikte vejetaryen yemek seçenekleri de bulunuyor. Gönüllüler ücretsiz, konuklar ise konaklama ve üç öğün yemek dahil 40 TL’ye konaklayabiliyor.

26772

Salim Candan Ekolojik Tarım Çiftliği / Hemşin
Salim Candan’ın işletmesini üstlendiği çiftlik haziran-ekim ayları arası konuk; temmuz ve ağustos aylarında ise gönüllü kabul ediyor. Çiftlikte yapılması gereken işlere göre Kantarlı’daki köy evinde ya da Ambarlık Yaylası’ndaki evde konaklayan aileye gönüllü olarak yardım etmek isteyenlerden ev işlerine, ahır temizlemeye, inek sürmeye, ot biçmeye ve yabani meyve-bitki toplamaya yardımcı olmaları bekleniyor. Arıcılık ve hayvancılıkla da uğraşan ailenin konuklardan konaklama ve üç öğün yemek için bekledikleri katkı miktarı 40 TL.
Selman Aksu Ekolojik Tarım Çiftliği / Kelkit
Mayıs-ağustos ayları arasında ziyafretçi kabul eden çiftlik sahipleri, misafirlerini evin yakınındaki üç kişilik konukevinde ağırlıyor. Konukevine ait aLaturka tuvalet ve kazanla ısınan banyo bulunuyor. Konuklar aileyle yemek yiyebiliyor ya bahçeden toplanan malzemelerle kendi yemeklerini hazırlayabiliyorlar. TaTuTa gönüllülerinden ücret alınmıyor, ziyaretçilerinde konaklama ve üç öğün yemek için kişi başı 40 TL katkıda bulunması bekleniyor.
Yavuz Özden Ekolojik Tarım Çiftliği / Şenpazar
Yavuz Özden ve Eşi Makbule Özden’e ait çiftlik yılın 12 ayı ziyaretçi kabul ediyor. Misafirler 2-3 kişilik iki farklı odada ağırlanabiliyor. Alaturka ve alafranga tuvaletin yanında çiftlikte sıcak sulu banyo da bulunuyor. Ücret alınmayan gönüllerin bahçe işleri ve çiftlik hayvanlarının bakımına yardım etmeleri bekleniyor. Gönüllü olmayan ziyaretçilerin ise konaklama ve üç öğün yemek için günlük 40 TL katkıda bulunmaları bekleniyor.
Yöre Kabalı Köyü Çiftliği / Kelkit
Mayıs ayından yıl sonuna dek ziyaretçi kabul eden çiftlik, şubat ve mart ayında meyve ağacı dibi çapalamak, nisan ayında sebze fidesi dikimi ve haziran ve temmuz aylarında inşaat işlerine yardım edebilecek gönüllülere de kapılarını açıyor. Çiflik misafirhanesindeki dört kişiyi barındırabilen iki oda TaTuTa ziyaretçilerine ayrılmış. Misafirhanede alaturka ve alafranga tuvalet ile güneş enerjili banyo bulunuyor. Çiftlik sahiplerinin temin edeceği bahçe sebzeleriyle yemek hazırlayabiliyorsunuz. Çiftlikte tavuk, inek ve buzağı gibi hayvanlar da bulunuyor. Çiftlikte ziyaretçi olarak kalanların konaklama ve üç öğün yemek dahil kişi başı 40 TL katkıda bulunması bekleniyor.
Zeynel Abidin Aksu Ekolojik Tarım Çiftliği / Kelkit
Mayıs, haziran ve temmuz aylarında aile ya da kadın ziyaretçi kabul eden çiftlikte sertifikalı mısır ve arpa yetiştiriliyor. Çiftlikte alaturka tuvalet ve kazanla ısınan banyo bulunuyor. Çiftlik hayvanlarından peynir ve tereyağı da üretiliyor. Gönüllülerden ücret alınmazken, ziyaretçilerin konaklama ve üç öğün yemek için kişi başı 40 TL katkıda bulunmaları bekleniyor.
BUNU DA OKU:  Yorum sizin

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Nil Kayarlar Sarrafoğlu

1969 yılında doğdum. Aklım başıma geldiğinde ailemden sonra ilk doğayı sevdim. Taşı toprağı, çiçeği ve hatta böceği... Okudum, çalıştım ve büyük şehirlerde yaşadım. Dünya üzerinde doğanın en uzak yerlerine de gittiğim ve kaldığım zamanlar oldu, işte o zamanlarda kendimi çok iyi hissettim,. Döndüm dolaştım şimdi yine şehirdeyim. Bu sefer 4 yaşında bir oğlum var, onu doğanın içinde büyütmeye çalışıyorum, hafta sonları kaçıyoruz şehirden küçük köyümüze. Mutluyuz böyle şimdilik. Anne olduktan sonra dünyayı kurtarmak için ille de büyük kahraman olmak gerekmediğini anladım, anne olmak yetiyormuş! Atık yönetimi, enerji tasarrufu ve sağlıklı beslenme gibi konulara önem veriyoruz evimizde. Payımıza düşeni ve mümkünse daha fazlasını yapmaya gönüllüyüz ailece de. Yeşilist kanalı ile sesimi duyurabildiğim için mutluyum.

Bir cevap yazın

Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement
Daha fazla Ekoturizm, Kent
İstanbul’da saklı bir köşe: Riva

Huzurlu, şehre hem yakın hem uzak Şahvar Kafe.

Kapat