Üç Yeşilist okuyucusuna Hayal Edilebilir Tasarım Kılavuzu oyunu hediye

Üç Yeşilist okuyucusuna SANALarc tarafından ilham verici ve teşvik edici bir ‘kart destesi’ olarak oluşturulan HEY! Hayal Edilebilir Tasarım Kılavuzu oyununu hediye ediyoruz!  Hayal Edilebilir Tasarım Kılavuzu, kenti paylaşarak keşfetmenin yepyeni bir yolu.

HEY! Hayal Edilebilir Tasarım Kılavuzu şehir planlama süreçlerini keşfedip öğrenebileceğiniz, kamusal alan tasarımı hakkında tartışıp bilgi paylaşabileceğiniz, kentiniz için harekete geçebileceğiniz ve tüm bunları yaparken de eğlenebileceğiniz bir deneyim sunuyor.

İstanbul’u arkadaşlarınızla beraber yeniden tasarlayın!

HEY!,  bir kentsel tasarım sürecinin parçası olurken, sizin adınıza verilen kararlar hakkında düşünmenizi ve hayal gücünüzü kullanarak harekete geçmenizi sağlıyor. Toplam altı kategori altında toplanan 101 konu başlığı, kamusal alanın temel bileşenlerini kapsıyor. Oyun, her oyuncu grubunun, kentte yaşayan herkesin ihtiyaçlarını karşılayacak bir tasarım kılavuzu yaratarak bir eylem planı ortaya koymasını amaçlıyor.

Oyun, katılımcılarına, yaşanabilir ve sevilen kentler tasarlayarak ortak bir gelecek hayal etme, keşfetme, tartışma ve paylaşma imkanı sunuyor. Kartların içeriği, İstanbul’daki uzmanlar, tasarım aktivistleri, STK’lar ve sanat profesyonellerinden gelen çarpıcı bilgilerden derlendi.

Bir kart destesi olarak şekillenen oyun, atölyelerde kullanılabilecek sosyal öğrenme boyutunu da temsil ediyor. STK’lar, yerel yönetimlerin politika yapıcıları ve tasarım profesyonellerinden ilham alan oyuncular, paralel keşfe ve stratejik düşünmeye yaslanan, hayal gücüne dayalı bir rol üstlenme simülasyonu kurabilecekler. Bütün kartlar yeniden düzenlenebilir ve spesifik, kompleks durumlar için yazılmış yeni konular üretilebilir. Proje, farklı yöntemler, kullanıcı katılımı ve daha geniş işbirliklerinin oluşturulabilmesi için ortak bir kentsel tasarım dili ve bununla birlikte bir bilgi tabanı oluşturmayı hedefliyor.

ŞANALarc araştırma grubunun atölyeler, editoryal çalışmalar, buluşmalar ve etkinliklerle dört yıl boyunca olgunlaştırdığı proje, 21. yüzyıl şehirlerinin aradığı yenilikçi ve tasarım odaklı düşünmeyi bünyesinde barındıran çarpıcı bir tasarım aracı olarak ortaya çıktı.

HEY! Hayal Edilebilir Tasarım Kılavuzu kazanan üç okuyucudan biri olmak için Yeşilist’in Instagram hesabını takip edin ve oyunu beraber oynamak istediğiniz bir arkadaşınızı Instagram’daki yarışma gönderisinin altına etiketleyin.

Yarışmaya katılım 10 Ocak Perşembe günü 23:30’da sonlanacak, kazananlar 11 Ocak Cuma günü 15:00’te aynı gönderinin altında açıklanacaktır.

 

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Deniz Aytekin

Boğaziçi Üniversitesi'nde felsefe okudu. Müzik, edebiyat, felsefe ve çevre konularında yazarlık ve editörlük yapıyor.

Yorumlar kapatıldı.

Daha fazla Ev ve Bahçe, Hayat, Kent, Mimari, Ofis, Sanat ve Tasarım, Teknoloji, Topluluklar, Yeşil alanlar
Soğuk kış günlerinde sizi sıcak tutacak 7 öneri

Yılın belki de en soğuk günlerini yaşıyoruz. Astronomik doğalgaz faturaları ile karşılaşmadan, evde kendinizi sıcak tutmanızı sağlayacak 7 öneri hazırladık.

Kapat