Uyuyamıyor musunuz? Odanızı boyayın

Modern çağın en yaygın hastalığı: Uykusuzluk. Uyku kaçtığında istisnasız keyif de kaçıyor. Tüm gece sağa sola dönerken suçu yanımızda horlayan sevdiğimize, kafamızda uyumayı tercih eden kediye köpeğe, faturaların son ödeme tarihlerine, gözümüzün önünde beliren o bir türlü kim olduğunu çıkartamadığımız kişiye ve daha nelere atıyoruz.

Bugüne kadar suçu kimlere attınız bilmiyorum ama muhtemelen uykusuzluğunuzun nedenini yatak odanızın duvarlarının renginde aramamışsınızdır diye tahmin ediyorum.

Travelodge‘un yaptığı bir araştırma ise bunun tersini söylüyor: odasının duvarları mavi olanlar diğerlerinden daha uzun bir uyku çekiyorlar (7 saat 52 dakika). Edinburgh Sleep Centre’s Sleep Expert’ten bir uyku uzmanı olan Chris Idzikowski ise bu durumu şöyle açıklıyor:

“Retinamızda bulunan gangliyon (sinir düğümü) hücrelerinin en fazla duyarlılık gösterdikleri renk mavi. Bu reseptörler ise beynin 24 saatlik ritmimizi ve günlük performansımızı düzenleyen bölgesine bilgi veriyorlar. Işık, uyku ve uyanıklık arasındaki bu bağlantı ise aşırı önemli.”

Bu açıklama tatminkâr dursa da aklınızın bir tarafı, “ya ne alakası var” demeye devam etmekte olabilir. Ama düşününce fosforlu yeşil bir odada uyumak da herhalde pek kolay değildir.

Araştırma sonucunda en az uyku vadeden renk ise mor olarak belirlenmiş. Mor duvarlara sahip odalarda yatan denekler ortalama olarak 5 saat 56 dakika uyumuşlar.

Bir dahaki sefere duvarların rengini değiştirme kararı aldığınızda aklınızda bulunsun.

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Deniz Aytekin

Boğaziçi Üniversitesi'nde felsefe okudu. Müzik, edebiyat, felsefe ve çevre konularında metin yazarlığı ve editörlük yapıyor.

Bir cevap yazın

Daha fazla Ev ve Bahçe, Hayat, Kişisel Bakım
Havuzlara dikkat

Haziranın kapıya dayanmasıyla yeniden gündemimize giren havuz konusu kafalarda soru işaretleri oluşturmaya başladı.

Kapat