Vans, nesli tükenen hayvanlara dikkat çekmek için vegan ayakkabı serisi çıkarıyor

Sokak modasının öncü markalarından Vans, nesli tükenmekte olan türlerin farkındalığını artırmak için çeşitli vegan ayakkabılar çıkarma kararı aldı.

Vans, bu koleksiyon için  damla metodu kullanarak halüsinojenik öğelerleilüstrasyonlar üreten İngiliz sanatçı Ralph Steadman ile işbirliği yaptı. İlüstrasyonlar Steadman ve yapımcı Ceri Levy’nin “Extinct Boids”, “Nextinction” ve “Critical Critters” kitaplarından seçildi. 

13 nesli tükenmekte olan türün yanı sıra, vegan ayakkabı yelpazesi, Vans ve San Fransisko merkezli WildAid organizasyonu arasındaki ilk ortaklığa öncü oldu. Marka, yasa dışı vahşi yaşam ticaretini azaltmak için çalışan hayır kurumuna 10.000 dolar bağış sözü verdi.

WildAid CEO’su Peter Knights işbirliğinden bahsederken “Dünyada zorlukla en çok mücadele eden bu türlerin koleksiyonda yer alan tasvirlerinin, onları kurtarmak için ihtiyacımız olan değişiklikle alakalı insanlara ilham vermesine yardımcı olmasını umuyoruz” diyerek konuya karşı duyduğu umudu paylaştı. 

Koleksiyon, ilk kez 2003 yılında piyasaya sürülen Vans premium markası “The Vault” un altında yer alıyor. Marka, Marc Jacobs’tan The North Face’e kadar moda evleri ve ana markalar ile işbirliği yaptı. Vault’un özel operasyonuna paralel olarak, slip-ons ve Sk8-His gibi stilleri içeren farklı vegan ayakkabıları da mevcut. 

Seri, hayvan haklarını koruma fikriyle paralel olarak kasıtlı bir şekilde çevre dostu olarak üretildi. Organik pamuk, FSC sertifikalı ahşap taban ve yüzde 100 geri dönüşümlü içerikten yapılmış ambalaj özelliklerine sahip. 

Steadman ve Levy, korumanın güçlü destekçileri olarak ‘gonzovation’ terimini oluşturdular. Bu kavram ile ne kastettiklerini şu şekilde açıklıyorlar: “İnsanları, bir konuyla angaje etmek için öncelikle güldürmek zorunda olunduğunu her zaman öne sürdüm. Eğer insanlara her şeyi mahvettiniz ve şimdi neler olacağını görün dersek insanlar evet, her neyse diyerek arkalarını dönüp giderler. Ancak eğer onları güldürürsek en azından düşünmeleri için bir fırsat yaratmış oluruz. Çevreyi ve vahşi doğa hayvanlarını koruyabilmek için farklı alternatif yollar denemeliyiz. Bizim inancımız bu koleksiyonla insanları gülümsetirken tepki veren kişi sayısını artırmak.”

Şu anda koleksiyonun içeriğinde yer alan sekiz çeşit ayakkabıya ve beş aksesuara internet  sitesi üzerinden ulaşmak mümkün. 

Kaynaklar:
Live Kindly
Opening Ceremony
Vegan Life Mag

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Sinem Uğurdağ

Istanbul’da başlayan hayat yolculuğum farklı kıtalarda yaşadığım uzun soluklu deneyimlerle birlikte tüm heyecanıyla devam ediyor. Yoga, kamp, fotoğraf, müzik festivalleri ve yemek yapmak vazgeçemediğim ve nerede olursam olayım hayatıma renk katan ilgi alanlarım. Bunların yanı sıra, doğayla ilişkimi her geçen gün daha da güçlendiriyorum; farklı coğrafyaları gözlemledikçe dünyamızın tabiatına hayranlığım artıyor. Herkesin önce kendi bedenine sonra etrafındaki canlılara karşı sorumlu olduğuna ve bunun bilincinde olan her bireyin farkındalık yaratması gerektiğine inanıyorum.

Yorumlar kapatıldı.

Daha fazla Ekoloji, Hayat, Hayvanlar, Kurumsal Sürdürülebilirlik, Moda, Sanat ve Tasarım, Spor
İklim için bir kez daha: Çocuklar 24 Mayıs’ta okul grevinde

16 yaşındaki İsveçli Greta Thunberg'in, her cuma okul yerine parlamento binasının önüne giderek başlattığı İklim İçin Okul Grevi'nin ikinci büyük...

Kapat