Vegan Kolektif’in Cem Boyner’e cevabı

“Sayın Cem Boyner, 5 Ocak 2012 tarihinde Hürriyet gazetesi Ekonomi sayfasında çıkan “Bufalonun kalbine 5 kurşun sıktım. Yine de bizi temize havale edebilirdi” başlıklı yazı nedeniyle sizi protesto ediyoruz.

Şiddeti özendirdiğiniz ve vahşeti böylesine bir soğukkanlılıkla anlattığınız için! Kendi zevkinizi tatmin adına hayvanların yaşam hakkını çiğnediğiniz için! Avcılıkta aldığınızı sandığınız riski kapitalist iş dünyasındaki risklerle karıştırdığınız için! Bir işadamı olarak riskler alıp, kâr hırsıyla gözü dönmüş bir şekilde rakiplerinizi yok etmeye alışmış olabilirsiniz. Ancak avcılık denilen kanlı olay sonucunda gerçekten bir hayat ortadan kalkar! Bir bufaloyu kalbinden vurmak, seri cinayetler yapan bir katilin duyduğu hazzı mı veriyor? Gerçek anlamda bir canlıyı yok etmek, yıkmak, parçalamak, katletmek, rakibini alt eden bir işadamının duyduğu heyecanla mı özdeşleşiyor?

Sakın “Ben avcılık yapmasam da zaten ormanda hayvanlar birbirini yiyor” türünden bir gerekçeye haklılık kazandırmaya çalışmayın. İnsanoğlunun 21. yüzyılda geldiği noktada, ilkel dönemlerin vahşi yöntemlerini hâlâ uygulamasının hiçbir mantıklı açıklaması olamaz. Ayrıca elinize aldığınız ileri teknoloji ürünü silahlarla hayvanları öldürmek sizi kahraman yapmaz. O silahı elinize aldığınız anda ormandaki bütün canlılardan daha vahşisiniz; gücünüzü ise mermiler veriyor. Silahtan aldığınız cesaretle yiğitlik taslamayınız. Ortaya çıkan vahşeti de marifetmiş gibi basında anlatmayınız! Hem tiksindirici hem de utanç verici oluyor.

Röportaj nedeniyle kırdığınız kalpler için özür dilemenizi ve yayımlamayı düşündüğünüz kitaptan vazgeçmenizi istiyoruz. Bu aşamada Boyner mağazalarından hiçbir şekilde alışveriş yapmayacağımızı ve her düzeyde protesto eylemlerine devam edeceğimizi bilginize sunarız. Hayvanlar, insanların malı değildir Sayın Boyner… Bu mektubu bu basit cümle doğrultusunda okursanız belki anlamanız olanaklı olur.

Vegan Kolektif

BUNU DA OKU:  Öldürmekten zevk almak
Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Deniz Aytekin

Boğaziçi Üniversitesi'nde felsefe okudu. Çevre, edebiyat ve felsefe alanlarında yazarlık, çevirmenlik ve editörlük yapıyor.

Bir cevap yazın

Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement
Daha fazla Gıda, Vejetaryen ve Vegan
Akşam yemeğiniz nelere mal oluyor?

Yemek kültürünün dünü ve bugününü karşılaştıran Bittman bitkisel beslenmenin yararlarını anlatırken kendi beslenme alışkanlıklarını da sorguluyor.

Kapat