World Cities Culture Forum rakamlarına göre İstanbul dünyada en az yeşil alana sahip olan metropol

World Cities Culture Forum’un üç yılda bir yayınladığı Dünya Metropolleri Kültür raporu kasım ayında yayınlandı. Oluşumun internet sitesindeki bilgilere göre İstanbul 38 metropol içerisinde yüzde 2,2’lik yeşil alanla, dünyanın en az yeşil alana sahip olan metropolü.

Yeşil alanlar açısından birincilik yüzde 68’lik oranla ile Oslo’da. Oslo’yu yüzde 47 ile Singapur ve yüzde 46 ile Sidney takip ediyor. Yeşil alanları yüzde 5’in altında olan yalnızca üç şehir var. Yüzde 4,9’luk yeşil alan oranı ile Bogoto, yüzde 3,4 ile Taipei ve yüzde 2,2 ile İstanbul.

Tablo: Euronews

Raporun tamamı incelendiğinde dikkat çeken bir başka nokta da tüm şehirlere ait en yeni ve detaylı bilgilerinin bulunduğu dosyada bu kez İstanbul’a yer verilmemiş olması. İstanbul’un yeşil alan yüzdesi ise 2015 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin verileri kullanılarak hesaplanmış.

2015 ve 2018 raporları incelendiğinde metropoller listesinden Dubai, İstanbul ve Madrid’in çıkarıldığı; Buenos Aires, Cape Town, Çengdu, Dublin, Helsinki, Lagos, Lizbon, Milano, Oslo ve Zürih’in listeye eklendiği görülüyor. İnternet sitesi üzerinden ise tüm şehirlerin bilgilerine hâlâ ulaşmak mümkün. 2015 raporuna buradan 2018 raporuna ise buradan ulaşabilirsiniz.Deniz Aytekin

Boğaziçi Üniversitesi'nde felsefe okudu. Müzik, edebiyat, felsefe ve çevre konularında yazarlık ve editörlük yapıyor.

Yorumlar kapatıldı.