Yağmurlu bir günde İstanbul’da yapılacak 4 şey

Önümüzdeki bazı günler yağmurun etkisi altında olacak gibi gözüküyor. Her ne kadar yağmurdan kaçmayı öğrendiysek de doğal dengenin parçası olan bu mucizeyi şehir yaşamı ile bütünleştirmek de mümkün.

Aşağıda sizin için hazırladığımız yağmurlu bir günde İstanbul’da yapılacak 4 şey listemizi bulabilirsiniz:

Bol bol yürüyün

İster kulaklığınızı takın, ister sadece yağmurun sesini tercih edin, ama her adım attığınızda bildiğinizi sandığınız bir şehrin yağmurda nasıl değiştiğini görmek için bizim tercihimiz yürümekten yana.

987654345666

Turist karmaşasından uzak Sultanahmet’i gezip, yüksek terası olan kafe veya otellerde “Eski İstanbul” manzaralı sıcak bir çay için.

Ya da Moda ve Caddebostan’ın parklarına uğrayıp, boğazın yağmurla beraber değişen rengini daha yakından görün.

Tarabya civarında iseniz; içinden başka yol geçmeden, Belgrad Ormanı’nı da bir de bu yağmur altında görüp, doğada yürümenin onlarca yararından faydalanın.

Vapurla Gezinti

Yağmurlu günlerin en güzel yanlarından biri de havayı temizledikleri için manzaraların daha net gözükmesi olsa gerek. Bunun keyfini de bizce İstanbu’un vapurlarında yapılacak küçük yolculuklar ile çıkarabilirsiniz.

43234567654

Şehrin kalabalığından kaçmak istiyorsanız en uygun vapur hattı, Boğaz veya Adalar hattı. Adalara gitmişken, ağaçlı yollarında yürüyüp, tertemiz havasını içinize çekmeyi unutmayın.

Herkes bir yerlere koştururken ben keyfime bakayım diyorsanız Kadıköy-Karaköy veya Beşiktaş – Eminönü hatlarını da deneyebilirsiniz. Akşam saatine doğru çıkabilirseniz günbatımını da takip edin. Yalnız sıkı giyinmeyi, bir çay söylemeyi, bir de martılara simit atmayı unutmayın.

Yağmurun keyfini güzel bir kitapla çıkarın

Eğer yağmur hızını arttırırsa, yağmur sesleri altında okumak için bir kitap almaya kitapçılara girebilirsiniz. Kadıköy’deki Penguen ve İmge Kitapevi, Beyoğlu ve Nişantaşı’nda Pandora’daki kitapçıların geniş seçkisinden faydalanın.

2345543456

Bununla beraber, Beyoğlu’nda Metis Yayınlar’ının ve Sultanahmet’teki İletişim Yayınları’nın kendi binalarından kitaplarını indirimli olarak alabilirsiniz. Daha sonra ise kitaplarınız ile beraber bir cafeye oturup yağmurun sesi ile kitap okumanın zevkine varın.

Aklınızda bir kitap yoksa sizin için yaptığımız listeye bir göz atabilirsiniz.

Evde belgesel keyfi

Eğer canınız hiç dışarı çıkmak istemediyse, yağmurun verdiği hafif soğuk havanın keyfini evde koltuğunuza kurularak, aşağıda size önerdiğimiz, sürdürülebilir yaşam ile ilgili belgeseller izleyerek çıkarın.

Oil and Water, Hugo ve David isimli iki gencin hikayesi üzerinden, petrol ürünlerinin Amazon’u nasıl etkilediğinin hikayesi. Bir çok bağımsız film festivalinden ödülle dönmüş bu belgesel “Yağmur Ormanlarının Çernobili” Cofan’ı anlatıyor.

Cowspiracy ise, çevreye en fazla zararı veren endüstrilerden biri olan, ağaçsızlandırma ve su kirliliği gibi problemlerin en büyük yaratıcısı hayvan endüstrisine karşı neden daha büyük bir yapılanmanın olmadığının sebeplerini araştırmakta. Filmin yapımcılığını ise son zamanlarda çevreci etkinliklere yaptığı yardımlarla dikkat çeken Leonardo DiCaprio yapmakta.

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Görkem Gömeç

Boğaziçi Üniversitesi ve SUNY Binghamton'da Küresel ve Uluslararası İlişkilerden sonra İsveç'te Uppsala Üniversitesi'nde Sürdürülebilirlik üzerine master yaptı. Teknoloji, kitlesel değişim ve akıllı politikalar ile çözümler bulabileceğimize inanıyor.

Bir cevap yazın

Daha fazla Etkinlikler, Ev ve Bahçe, Gündem, Hayat, Kent, Yeşil alanlar
Daha çevreci bir yurt odası için 5 öneri

Siz üniversite öğrencilerine yurt odasında yapabileceğiniz bir kaç yeşil önerimiz var

Kapat