Daha çevreci bir yurt odası için 5 öneri

Sıcak havaların ve uzun tatillerin yavaş yavaş sonuna geliyoruz ve artık okullar açılıyor. Yeni ve eski üniversite öğrencilerinin çoğu yurt odalarına yerleşmeye başlayacaklar.

Sayıları 500 bine yaklaşan bu öğrenciler biri iseniz, üniversite yeni hayatınıza atılmanın ilk adımı. O yüzden, hem akademik olarak hem de sosyal olarak kazanacağınız tecrübeler, geleceğiniz için yapı taşlarını oluşturuyor.

Bizim de size yurt odasında yapabileceğiniz bir kaç yeşil önerimiz var.

1. Geri Dönüşüm Yapmayı Unutmayın

Ambalaj atıkları, kağıt ve aliminyum kutu gibi geri dönüşümü oldukça kolay ürünlerin çoğunlukla bulunduğu yurt odaları, geri dönüşümün uygulanması ve öğrencilerin hayatında alışkanlık haline getirilmesi için önemli bir alan.

123432455543

Burada hem öğrencilere hem yurt sorumlularına büyük görevler düşüyor. Eğer geri dönüşüm kutuları halihazırda yurtta bulunuyorsa, bir öğrenci olarak arkadaşlarınızı bu konuda harekete geçirebilir,çöplerini atarken hangi maddelerin geri dönüşebilir olduğunu beraber öğrenebilirsiniz.

Geri dönüşüm kutuları sizin katınızda yoksa, kendi katınıza marketlerden alabileceğiniz küçük kutular ile küçük bir toplama alanı yaratabilirsiniz. En önemlisi, eğer yurtta yemek yapılıyorsa; atık yağların toplanması için küçük bidonlar bulup, arkadaşlarınızı bu konuda yönlendirebilirsiniz.

Eğer yurtta geri dönüşüm kutuları yoksa, ilgililerle konuşabilir, ya da yurdun bağlı olduğu belediyeyi arayarak, böyle bir hizmeti talep edebilirsiniz.

Hem doğanın üstünden ağır bir yükü kaldıran, hem de ekonomiyi canlandıran bu hareket, farklı düşünmeyi öğreten üniversite yaşamının ayrılmaz bir parçası olmalı.

2. Yediklerinize dikkat edin

Gelişen teknolojiler ile internetten hem restoran hem de marketlerden sipariş vermek aşırı kolay bir hale geldi. Öyle ki, bazen yediğimiz şeyin bize gelmeden önce hangi adımlardan geçtiğini bile düşünmüyoruz.

grilled vegetables

Özellikle et üretiminin doğaya verdiği etkileri göz önünde bulundurmak oldukça önemli.

Bu konuda vegan ve vejetaryen beslenmenin yararlarını araştırabilir, en azından “etsiz pazartesi” günlerinde pizzalarını sebzeli söyleyebilirsiniz.

Bununla beraber üniversitelerinden artık yavaş yavaş yayılmaya başlayan hareketi takip etmelerini,yemekhanelerde vegan ve vejetaryen seçeneklerin sunulmasını isteyebilirsiniz.

Ayrıca atık yemeklerinizi bir yerde toplayabilir, yurt etrafında yaşayan sokak hayvanlarının karnını doyurabilirsiniz.

3. İkinci el iyidir, ama bedava daha iyidir

Yeni bir şehre ya da yurda taşınmanın en büyük parçalarından biri de eşyalar. Öğrenci bütçesinin bazen almakta zorlandığı şeyler olabilir.

234565432345

Bu ürünler için İstanbul’da yaşayanlar 2. El Rehberimize bir göz atabilirler. Yoğunlukla Beyoğlu ve Kadıköy civarında bulunan 2. el dükkanları hem daha sürdürülebilir bir hayat tarzına olanak sağlıyor, hem de bütçe dostu seçenekler sunuyor.

Eğer hiç bir bütçe ayıramıyorum diyorsanız, hiç merak etmeyin. Sizin için listelediğimiz ‘paranın geçmediği’ platformlarda kullanılır durumda olan ama artık sahibinin ihtiyaç duymadığı için paylaşıma açtığı şeyleri bulabilirsiniz.

Elbette aynı şekilde siz de eşyalarınızı paylaşım ağlarına dahil edebilirsiniz. Ayrıca bu platformlardan ilham alarak kendi yerelinizde farklı paylaşım ağları da oluşturabilirsiniz.

Bütçe konusunda sıkıntı yaşanan en büyük sorunlardan biri de ulaşım. Gittikçe popülerleşen “ulaşım paylaşım platformları” ile hem karbon emisyonlarını aşağıya çekebilir, hem de size daha uygun bütçeliulaşım seçenekleri bulabilirsiniz.

4. Elektrik tüketiminize dikkat edin

Ay sonunda faturanız gelmiyor diye elektrik tüketiminin etkilerini unutmak mümkün. Ama, özellikle Türkiye’de, elektrik tüketiminin karbon salımının en büyük kaynaklarından biri olduğunu unutmamak lazım.

Sürekli prize takılı ve şarjda olan “elektrik vampirleri” yurt elektrik harcamalarının büyük bir bölümünü oluşturuyor.

6867867_gif(2)

Bunu önlemek içinse kullanmadığınız zaman şarj aletlerini, dışarı çıktığınızda modeminizi ve kullanmadığınızda televizyon ve dizüstü bilgisayarınızı prizden çıkarabilir ya da ışığı ile sizi uyarandüğmeli 3’lü prizlerden alıp elektrik tüketiminizi takip edebilirsiniz.

Bununla beraber yurt odanızda Edison tipi diye anılan ve verimlilği oldukça düşük olan ampüllerden kullanılıyorsa, bu ampüller yerine artık fiyatları oldukça uygun hale gelen kompakt floresan ampulllerkullanarak enerji verimliliğini 5 katına çıkarabilirsiniz.

989898(1)

Gene de sadece tasarruflu ampüllerle değil, gün ışığından mümkün olduğunca yararlanabilir, çalışma masalarını mümkün olduğunca pencere kenarlarına koyabilirsiniz.

5. Havanızı bitkilerle temizleyin

Gün boyunca düzenli ve sağlıklı havalandıralamadığı için kapalı alanların içindeki hava, dışarıdaki havadan neredeyse 5 kat daha kirli bir hale geliyor.

6767676(1)(1)

Eğer civarınızda bir park yoksa; dışarıdan gelen egsoz dumanı, mevsim kış ise yakılan kömürden gelen duman zaten yurdun içersine giriyor, sürekli soluduğumuz havayı sağlığımıza son derece zararlı toksik maddelerle dolduruyor.

Neyse ki, uzay kapsüllerinde bulunan aynı durumun farkında olan NASA çözüme doğal yollarla yaklaşmayı seçmiş. NASA’nın araştırmalarına göre bazı bitki türleri, havada bulunan toksinleri 24 saat içerisinde %87 oranında azaltıyor. İşin iyi kısmı 10 hava temizliyici bitkiden 5’i Türkiye’de doğal olarak yetişiyor.

Türkiye’de yetişen türlerini burada bulabilir ve yurdunuzun havasını doğal yollarla temizleyebilirsiniz.

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Görkem Gömeç

Boğaziçi Üniversitesi ve SUNY Binghamton'da Küresel ve Uluslararası İlişkilerden sonra İsveç'te Uppsala Üniversitesi'nde Sürdürülebilirlik üzerine master yaptı. Teknoloji, kitlesel değişim ve akıllı politikalar ile çözümler bulabileceğimize inanıyor.

Bir cevap yazın

Daha fazla Ekoloji, Ev ve Bahçe, Geri Dönüşüm, Hayat, Moda
Hani obez olan yalnızca Amerikalılardı?

Yapılan son araştırmalar Türkiye'deki yetişkinlerin neredeyse yarısının obez ya da fazla kilolu olduğunu ortaya koyuyor.

Kapat