Yerli tohum getirene altın

Bir hafta kadar önce Anadolu’nun tohumlarını korumak adına yapılmış güzel bir haber duydum televizyonda.

Son zamanlarda düzenlenen tohum takas şenlikleri ile gündemde sık sık yer alan yerli tohum bu kez de federasyondan gelen bir haber ile sesini duyurdu. Organik Gıda Üreticileri Federasyonu yerli tohumların yok olmasını önlemek amacıyla yerli tohum getirecek her çiftçiye destek amaçlı çeyrek altın, ender tohum getireceklere de tam cumhuriyet altını vereceklerini söylüyordu. Federasyon gelen başkanı Nazmi Ilıcalı, Türkiye’nin en büyük sorunlarından birinin Anadolu’yu doyuran yerli tohumun kaybolması olduğunu belirtirken, Türkiye’de yasaya uygun toplanan yerli tohumların , önce farklı yedi üniversiteden akademisyenlerin oluşturduğu komisyon tarafından incelenerek bir rapor düzenleneceğini söyledi. Ön inceleme için sebze halinde gönderilecek ürünlerin daha sonra tohumları istenecek ve İzmir’deki Menemen Tarımsal Araştırmalar bünyesinde kurulmuş olan gen merkezlerinde incelenip tescilleri yapılabilecek.

BUNU DA OKU:  700 yıllık ağacı kesmemek için yeniden planlanan Japonya'daki istasyonun hikayesi
Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Nil Kayarlar Sarrafoğlu

1969 yılında doğdum. Aklım başıma geldiğinde ailemden sonra ilk doğayı sevdim. Taşı toprağı, çiçeği ve hatta böceği... Okudum, çalıştım ve büyük şehirlerde yaşadım. Dünya üzerinde doğanın en uzak yerlerine de gittiğim ve kaldığım zamanlar oldu, işte o zamanlarda kendimi çok iyi hissettim,. Döndüm dolaştım şimdi yine şehirdeyim. Bu sefer 4 yaşında bir oğlum var, onu doğanın içinde büyütmeye çalışıyorum, hafta sonları kaçıyoruz şehirden küçük köyümüze. Mutluyuz böyle şimdilik. Anne olduktan sonra dünyayı kurtarmak için ille de büyük kahraman olmak gerekmediğini anladım, anne olmak yetiyormuş! Atık yönetimi, enerji tasarrufu ve sağlıklı beslenme gibi konulara önem veriyoruz evimizde. Payımıza düşeni ve mümkünse daha fazlasını yapmaya gönüllüyüz ailece de. Yeşilist kanalı ile sesimi duyurabildiğim için mutluyum.

Bir cevap yazın

Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement
Daha fazla Doğal Kaynaklar, Ekoloji, Kent, Topluluklar
Su yönetimi

Su sorununu ancak ekonomik bir çözümle çözebiliriz.

Kapat