Yeşil Posta: Ülkemizden ve dünyadan haberler

#1 Kaliforniya Balık ve Yaban Hayatı Departmanı (CDFW), kunduzların kuraklıkla mücadelede ve biyoçeşitlilik kaybının önlenmesinde yaratıcı kahramanlar olduğunu açıkladı. Kunduz barajları su kalitesini arttırıyor, bitkiler ve hayvanlar için yeni yaşam alanları oluşturuyor.

Kaynak: CaliforniaCityNews.org

#2 Avrupa’da yaşanan enerji krizi nedeniyle Eyfel Kulesi artık gece yarısı parıldamayacak. Kulenin ışıkları 23:45’te kapanacak.

Kaynak: The Guardian

#3 2022 yazı, Avrupa’nın en sıcak yazı olarak kayıtlara geçti.

Kaynak: Copernicus

#4 Science Advances dergisinde yer alan araştırmaya göre, Ay’ın Dünya yörüngesindeki dönüşü sırasında gerçekleşen bir dengesizliğin Avusturalya’nın Carpentaria Körfezi’ndeki mangrov örtüsünü etkileyerek ağaç ölümlerine neden olduğunu öne sürülüyor.

Kaynak: Science Advances

#5 PNAS’DA yayınlanan yeni bir araştırmaya göre, tekrarlayan kuraklıklar Amazon Ormanları’nda doğrusal olmayan bir hızla ağaç kayıplarına neden oluyor. Kuraklıktan etkilenip ölen her 3 ağaç için kuraklıktan etkilenmeyen bir ağaç ölecek.

Kaynak: MONGABAY

#6 Madagaskar’da 8 yeni minik kertenkele türü keşfedildi.

Kaynak: MONGABAY

#7 İtalya’nın Marche Bölgesi’nde beklenmeyen ani yağış, sel felaketine yol açtı. Birkaç saat içinde bölgenin bir yıllık yağış ortalamasının yarısı olan 420 mm yağış, 10 kişinin ölmesine ve 50 kişinin hastaneye kaldırılmasına neden oldu.

Kaynak: BBC

#8 CarbonCapture Inc. tarafından yürütülen Project Bison yılda 5 milyon ton karbondioksiti havadan doğrudan yakalamayı hedefliyor.

Kaynak: businesswire

#9 İngiltere’deki Exeter Üniversitesi’ndeki bilim insanları tarafından yürütülen araştırma, dünyanın iklim krizi nedeniyle içlerinde mercan resiflerinin ölmesi ve Grönland buz tabakalarının erimesi gibi konuların yer aldığı beş devrilme noktasına hızla yaklaştığını gösteriyor.

Kaynak: euronews.green

#10 GlobeScan tarafından yayımlanan uluslararası anketin verilerine göre, iklim değişikliği nedeniyle her dört kişiden biri çocuk sahibi olmak istemiyor.

Kaynak: Eco-Business

#11 Pakistan’ı etkisi altına alan sel felaketi nedeniyle onbinlerce insan bulaşıcı ve su kaynaklı hastalıklarla boğuşuyor. UNHRC, 3.4 milyon çocuğun acil hayat kurtarıcı desteğe ihtiyacını olduğunu bildirdi.

BUNU DA OKU:  İstanbul’un sağlığını koruması için değil, iyileşmesi için neler yapılması gerektiğini konuşmalıyız

Kaynak: REUTERS

#12 ABD’nin New York şehrinde, küresel ısınma ile mücadele adına 2021 yılında gölge eksikliği olan alanlara 13 bin ağaç dikildi.

Kaynak: The New York Times

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Ayça Ceylan

Performans sanatçısı, sürdürülebilirlik yazarı ve Body in Perform’un kurucusu Ayça Ceylan; karşılaştırmalı mitoloji,  dans, psikoloji, herbalizm, edebiyat ve teknoloji gibi disiplinleri bir arada kullanarak algılama süreçlerimiz hakkında  mekana özgü performanslar üretmektedir. Performanslarında bedenin ve mekanın birbirini nasıl inşa ettiği,  onarım, beden politikaları ve türlerarası çeşitlilik üzerine araştırmalar yapar. Ceylan, performanslarında ve  atölyelerinde sanat alanları haricinde arketipsel hafızayı etkileyecek kamusal alan, terkedilmiş alan, doğa ve antik  kent gibi birçok alanı tercih eder. Ritueller, tanrıça kültleri, sembolizm ve doğa ile uyumlanmak en büyük  destekçilerindendir. Üretimlerinde canlı sanat, video, fotoğraf, yerleştirme ve sanatçı kitabı gibi araçları kullanır. Ceylan; Türkiye, Japonya, Hindistan, ABD ve İngiltere’de birçok sanat alanında performanslar gerçekleştirmiş,  atölyeler düzenlemiş ve konuk sanatçı programlarına davet edilmiştir. Ayrıca Duru, Reflect Studio, Mesele Slow  Design ve Giyi gibi sürdürülebilir markalarla performatif işbirlikleri yapmıştır. Ceylan, Milliyet Sanat’ta sanat  yazarlığı yaptı. Cumhuriyet Gazetesi Pazar Eki’nde “Dairesel Flora” köşesiyle çevre yazarlığı yapmaktadır.  Performans belgeleri bazı özel sanat koleksiyonlarında bulunmaktadır.

Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement
Daha fazla Banner Right Side, Ekoloji, Genel, Haftanın Yeşil Haberleri
Biyofili nedir, hayatımızdaki etkileri nelerdir?

Biyofili, insanın doğayla ve diğer canlılarla bağlantı kurma dürtüsünü tanımlar. Doğanın insanlık üzerindeki gücü ruh sağlığımızı, hobilerimizi, seyahatlerimizi, evlerimizi ve...

Kapat