Yeşil Posta: Ülkemizden ve dünyadan haberler

#1 Dünyanın en büyük kargo şirketleri, Birleşik Krallık başta olmak üzere pek çok ülkede kargoculuk için bisikletleri tercih etmeye başladı.

Kaynak: WIRED

#2 Kanada’yı etkisi altına alan tropikal fırtına Fiona, ülke kayıtlarına en güçlü fırtına olarak geçti. Fırtına esnasında 384 bin ev elektriksiz kaldı. 12 ev denize döküldü.

Kaynak: DW

#3 Dünyanın ilk sıfır emisyonlu feribotu Piana, Akdeniz seferlerine başladı.

Kaynak: rfi

#4 Climate Central’ın yaptığı bir araştırmaya göre yükselen deniz seviyesi ABD’de milyarlarca dolarlık arazinin sular altında kalmasına neden olabilir. Raporda 650 bin parselin önümüzdeki 30 yıl içinde gelgit çizgisinin altında kalacağı belirtiliyor.

Kaynak: nbcn NEWS

#5 Doğal Kaynaklar Savunma Konseyi tarafından hazırlanan rapora göre bazı tuvalet kağıtları hassas ekosistemler üzerinde hasar oluşturuyor. Raporda ABD’deki en büyük kağıt mendil markaları P&G, Kimberly-Clark ve Georgia-Pacific, Charmin, Cottonelle ve Quilted Northern, Kanada’nın kuzey ormanlarına zarar verdiği gerekçesiyle F (en düşük not) aldı.

Kaynak: ZME SCIENCE

#6 San Francisco’nun ikonik sisi, iklim krizi nedeniyle tehlike altında. Kayıtlara göre sisin süresi, 1950’den beri azalıyor, şehirdeki sis miktarının yüzde 15’i kayboldu.

Kaynak: abc7NEWS

#7 Temiz Şehirler Kampanyası’nın verilerine göre; Londra, Barselona, Brüksel, Varşova ve Paris’teki vatandaşların yüzde 65’i araçların haftada bir gün trafiğe çıkmaması gerektiğini düşünüyor. Bir günlük tasarruf ile Avrupa kentsel ulaşımından kaynaklanan petrol tüketimini yüzde 5 azaltabilir.

Kaynak: euronews.green

#8 PNAS’ta yayımlanan bir araştırmaya göre, Antarktika dahil olmak üzere 100’den fazla ülkedeki bin tesisten alınan numunelerde ilaçların nehirlerde kirlilik yarattığı öne sürülüyor. Canlı organizmaların yapısal işleyişlerine müdahale eden 4 binden fazla API molekülünü içeriğinde barındıran ilaçlar, çevreye zarar verme potansiyeline sahip.

Kaynak: MONGABAY

#9 Sri Lanka Wayanba Üniversitesi tarafından başlatılan denizanası araştırmasında Hint Okyanusu’nun bir bölümünde yaşayan “carybdea wayamba” isimli yeni bir denizanası türü de bulundu. Araştırma sayesinde denizanası türlerinin sayısı 150’ye çıktı.

BUNU DA OKU:  Sürdürülebilir ekonomi ve bez çanta

Kaynak: MONGABAY

#10 Danimarka hükümeti yoksul ülkelere iklim krizinden kaynaklanan kayıpları için 12 milyon avroluk “kayıp ve hasar” finansmanı ödemeyi teklif ederek AB üyeleri için bu adımı atan ilk ülke oldu.

Kaynak: The Guardian

#11 Google’ın duyurduğu yeni bir özelliğine göre karbon emisyonunu düşürmek amacıyla Almanya, İspanya, İtalya ve Japonya’daki kullanıcılar Google arama üzerinde tren biletlerini satın alabilecekler. Kaynak: ZEENEWS

#12 Tuz Gölü’nde satılmak amacıyla yakalanan, ayak ve gagalarını bağlanarak koli içinde yolcu otobüsüyle Mersin’in Erdemli ilçesine gönderilen 47 flamingodan 26’sı hayatını kaybetti.

Kaynak: NTV

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Ayça Ceylan

Performans sanatçısı, sürdürülebilirlik yazarı ve Body in Perform’un kurucusu Ayça Ceylan; karşılaştırmalı mitoloji,  dans, psikoloji, herbalizm, edebiyat ve teknoloji gibi disiplinleri bir arada kullanarak algılama süreçlerimiz hakkında  mekana özgü performanslar üretmektedir. Performanslarında bedenin ve mekanın birbirini nasıl inşa ettiği,  onarım, beden politikaları ve türlerarası çeşitlilik üzerine araştırmalar yapar. Ceylan, performanslarında ve  atölyelerinde sanat alanları haricinde arketipsel hafızayı etkileyecek kamusal alan, terkedilmiş alan, doğa ve antik  kent gibi birçok alanı tercih eder. Ritueller, tanrıça kültleri, sembolizm ve doğa ile uyumlanmak en büyük  destekçilerindendir. Üretimlerinde canlı sanat, video, fotoğraf, yerleştirme ve sanatçı kitabı gibi araçları kullanır. Ceylan; Türkiye, Japonya, Hindistan, ABD ve İngiltere’de birçok sanat alanında performanslar gerçekleştirmiş,  atölyeler düzenlemiş ve konuk sanatçı programlarına davet edilmiştir. Ayrıca Duru, Reflect Studio, Mesele Slow  Design ve Giyi gibi sürdürülebilir markalarla performatif işbirlikleri yapmıştır. Ceylan, Milliyet Sanat’ta sanat  yazarlığı yaptı. Cumhuriyet Gazetesi Pazar Eki’nde “Dairesel Flora” köşesiyle çevre yazarlığı yapmaktadır.  Performans belgeleri bazı özel sanat koleksiyonlarında bulunmaktadır.

Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement
Daha fazla Banner Right Side, Genel, Haftanın Yeşil Haberleri
Özgür Gürbüz söyleşi
Ne sürdürülebilir ne de çevreci!

Gazeteci ve Ekosfer'in kurucu ortağı Özgür Gürbüz ile nükleerin çevre dostu gibi gösterilmesinden Türkiye'nin nükleer politikalarına birçok konuyu konuştuk. Türkiye’nin

Kapat