Yeşil Posta: Ülkemizden ve dünyadan haberler

#1 Suyun Ekonomisi üzerine Küresel Komisyon tarafından yayımlanan rapora göre, küresel ölçekte ihtiyaç duyulan tatlı suyun 2030 yılına kadar dünyanın kaynaklarını yüzde 40 aşması bekleniyor.

Kaynak: GLOBAL COMMISSION on the ECONOMICS OF WATER

#2 Türkiye’de aşırı hava olayları 2022 yılında rekor kırdı. MGM’nin verilerine göre, ülkemizde geçen yıl 1030 aşırı hava olayı yaşandı.

Kaynak: MGM

#3 FC Barcelona, stadyumu Nou Camp’in vahşi yaşamını araştırarak stadyumdaki vahşi yaşam hakkında bir rehber hazırlayan dünyaca ünlü ilk futbol kulübü oldu.

Kaynak: The Guardian

#4 Dünya çapında dakikada 1 milyondan fazla plastik şişe su satılıyor. Su satışlarının 2030 yılına kadar neredeyse iki katına çıkması bekleniyor.

Kaynak: CNN

#5 Türkiye’de nüfusun yüzde 39’u hiç bir arıtmadan geçmeyen suyu içiyor.

Kaynak: yeşilgazete

#6 Cennet Koyu’nda Cengiz Holding tarafından inşa edilen rezidans ve otel için mahkeme inşaata devam kararı verdi.

Kaynak: Sözcü

#7 ABD’de yapılan bir araştırmaya göre, kırmızı et içeren hamburgerlere yapıştırılan “Çevre için yüksek olumsuz etki” etiketleri tüketicilerin bu ürünleri yüzde 23 daha az tercih etmesini sağladı.

Kaynak: Public Health

#8 Su yüzeyindeki kirliliği temizleyen robot WaterShark, günde 8-10 saat arası temizlik yaparak 21 bin plastik şişe toplayabiliyor. WaterShark Londra’daki gelişmekte olan Finans bölgesi Canary Wharf’da çalışmaya başladı.

Kaynak: euronews.green

#9 İki Fransız TV kanalındaki (Fransa 2 ve France 3) hava durumu bültenleri, iklim değişikliğinin hava durumu üzerindeki sonuçlarını daha iyi açıklamak için “hava durumu ve iklim bültenlerine” dönüştürülüyor.

Kaynak: euronews.green

#10 Guinnes, Smirnoff, Baileys gibi markaları bünyesinde barındıran Diageo’nun yönetici ekibi, holdingin 2030 planıyla uyumlu hale gelmesi için çevresel, sosyal ve yönetim (ESG) eğitiminden geçecek.

Kaynak: Sustainability.

#11 Artan enerji harcamaları ve iklim krizi nedeniyle Kuzey İngiltere’deki York Minister Katedral’nin çatısına güneş panelleri takılacak.

BUNU DA OKU:  Çiminizi yeşil sulayın...

Kaynak: euronews.green

#12 Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı, Libya’da 2,5 ton doğal uranyumun ortadan kaybolduğunu açıkladı. Kaynak: The Guardian

#13 Muğla’nın Marmaris ilçesinde mühürlenmesine rağmen yapımı devam eden SİNPAŞ GYO’nun Thermal Resort ve Devre Mülk projesi için ÇED Raporu olumlu verildi.

Kaynak: Sözcü

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Ayça Ceylan

Performans sanatçısı, sürdürülebilirlik yazarı ve Body in Perform’un kurucusu Ayça Ceylan; karşılaştırmalı mitoloji,  dans, psikoloji, herbalizm, edebiyat ve teknoloji gibi disiplinleri bir arada kullanarak algılama süreçlerimiz hakkında  mekana özgü performanslar üretmektedir. Performanslarında bedenin ve mekanın birbirini nasıl inşa ettiği,  onarım, beden politikaları ve türlerarası çeşitlilik üzerine araştırmalar yapar. Ceylan, performanslarında ve  atölyelerinde sanat alanları haricinde arketipsel hafızayı etkileyecek kamusal alan, terkedilmiş alan, doğa ve antik  kent gibi birçok alanı tercih eder. Ritueller, tanrıça kültleri, sembolizm ve doğa ile uyumlanmak en büyük  destekçilerindendir. Üretimlerinde canlı sanat, video, fotoğraf, yerleştirme ve sanatçı kitabı gibi araçları kullanır. Ceylan; Türkiye, Japonya, Hindistan, ABD ve İngiltere’de birçok sanat alanında performanslar gerçekleştirmiş,  atölyeler düzenlemiş ve konuk sanatçı programlarına davet edilmiştir. Ayrıca Duru, Reflect Studio, Mesele Slow  Design ve Giyi gibi sürdürülebilir markalarla performatif işbirlikleri yapmıştır. Ceylan, Milliyet Sanat’ta sanat  yazarlığı yaptı. Cumhuriyet Gazetesi Pazar Eki’nde “Dairesel Flora” köşesiyle çevre yazarlığı yapmaktadır.  Performans belgeleri bazı özel sanat koleksiyonlarında bulunmaktadır.

Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement
Daha fazla Banner Right Side, Gıda, Haftanın Yeşil Haberleri
Son IPCC raporu yayında: Daha güvenli bir geleceğin anahtarı yenilenebilir kaynaklar

Son IPCC raporu, iklim etkilerinin daha önce bilinenden daha düşük sıcaklıklarda dahi çok daha sert vurduğunun ve hükümetlerin Paris Anlaşması'ndaki 1,5°C hedefini takip...

Kapat