Yeşil Posta: Ülkemizden ve dünyadan haberler

#1 İsviçre’de kullanıma giren “su pili”, 400 bin elektrikli araba aküsüne eşdeğer enerji depolayabiliyor.

Su pili bir çeşit hidroelektrik enerji deposudur. 20 milyon kWh elektrik depolama kapasitesiyle, su pili İsviçre ve Avrupa’nın yenilenebilir enerji kaynaklarından biri olacak. 14 yıl önce yapımına başlanan su pili projesinin tamamlanmasının uzun süre almasının nedeni; İsviçre Alpleri’nde 11 milden daha uzun bir tünele ihtiyaç duymuş olması olarak açıklanıyor. Yapımında 2 milyar Avro harcanan su pili, farklı yüksekliklerde iki büyük su kütlesinden (Valais’teki Emosson ve Vieux Emosson barajları) oluşmakta.

Kaynak: Techspot

#2 Papa Francis iklim krizine karşı daha az et tüketmeyi öneriyor!

Çekya’nın başkenti Prag’da düzenlenen Avrupa Birliği Gençlik Konferansı’na bir mektup ile katılan, Katolik dünyasının ruhani lideri Papa Francis mektubunda “Yalnızca fosil yakıtların değil, bir çok gereksiz şeyin tüketimini azaltmamız gerekli ve ayrıca dünyanın bazı yerlerinde daha az et yemek daha uygun, bu çevrenin korunmasına da yardımcı olur” diye belirtti.

Kaynak: euronews

#3 Faroe Adaları’nda 500 yunusun katliamına izin verildi.

Geçtiğimiz yıl Faroe Adaları’nda 1400’den fazla yunusun ölümüne neden olan geleneksel avın yasaklanması için Faroe hükümetine yaklaşık 1.3 milyon imzalı dilekçe sunuldu. Tepkiler sonucu yapılan incelemelere göre Faroe Hükemeti avın kaldırılması yerine etki hacminin küçültülerek, 500 yunusa indirgenmesi kararını aldı. Faroe dilinde “Grindadrap” diye bilinen av, yüzyıllarca yıldır uygulanan ve özellikle deniz memelilerin eziyet çekmesine neden olan bir gelenek.

Kaynak: BCC

#4 Farkındalık yaratmak adına diğer tüm seçenekleri tükettiklerini belirten iklim aktivistleri Berlin’de kendilerini süper yapıştırıcı ile yola yapıştırdı.

“Son Neslin İsyanı” isimli çevre aktivisti bir grubun üyelerinden bazılarının geçtiğimiz hafta kendilerini Berlin’de yola yapıştırması sonucu trafik bir süre aksadı. Sürücüler ve etraftaki kalabalığın bir bölümü grubun eylemini kamu düzenini aksatan ve zarar veren radikal bir eylem olarak tanımladı. Grup üyeleri ise “İnsanların bizi sevmesini isteseydik başka bir şey yapardık ama diğer her şeyi denedik. Güzelce sorduk, sakince göstermeye çabaladık.” dedi.

BUNU DA OKU:  Türkiye geçtiğimiz yıl Avrupa'dan en fazla çöp ithal eden ülke oldu

Kaynak: VOA

#5 Birleşik Krallık’ta 40C’yi bulması beklenen yüksek sıcaklıklar kırmızı alarma neden oldu.

İngiltere Meteoroloji Ofisi, Kuzey Afrika’dan gelen sıcak hava dalgası nedeniyle Birleşik Krallık’ta sıcakların pazartesi gününden itibaren 40C’yi bulacağını belirtti. Yüksek sıcaklık sadece risk grubundaki kişilerin değil herkesin sağlık durumunu etkileyecebileceği için Sağlık Bakanlığı ekstra ambulansları yürürlüğe sokma kararı aldı. Ülkede kırmızı alarm durumuna geçildi. 2 yıl önce İngiltere Meteoroloji Ofisi 2050 yılı için bir iklim senaryosu hazırlamıştı. 2050 için hazırlanan senaryodaki sıcaklık değerinin 2022 yılında görülmesi iklim krizinin yıkıcı etkilerinin hızını gösteriyor.

Kaynak: The Guardian

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Ayça Ceylan

Performans sanatçısı, sürdürülebilirlik yazarı ve Body in Perform’un kurucusu Ayça Ceylan; karşılaştırmalı mitoloji,  dans, psikoloji, herbalizm, edebiyat ve teknoloji gibi disiplinleri bir arada kullanarak algılama süreçlerimiz hakkında  mekana özgü performanslar üretmektedir. Performanslarında bedenin ve mekanın birbirini nasıl inşa ettiği,  onarım, beden politikaları ve türlerarası çeşitlilik üzerine araştırmalar yapar. Ceylan, performanslarında ve  atölyelerinde sanat alanları haricinde arketipsel hafızayı etkileyecek kamusal alan, terkedilmiş alan, doğa ve antik  kent gibi birçok alanı tercih eder. Ritueller, tanrıça kültleri, sembolizm ve doğa ile uyumlanmak en büyük  destekçilerindendir. Üretimlerinde canlı sanat, video, fotoğraf, yerleştirme ve sanatçı kitabı gibi araçları kullanır. Ceylan; Türkiye, Japonya, Hindistan, ABD ve İngiltere’de birçok sanat alanında performanslar gerçekleştirmiş,  atölyeler düzenlemiş ve konuk sanatçı programlarına davet edilmiştir. Ayrıca Duru, Reflect Studio, Mesele Slow  Design ve Giyi gibi sürdürülebilir markalarla performatif işbirlikleri yapmıştır. Ceylan, Milliyet Sanat’ta sanat  yazarlığı yaptı. Cumhuriyet Gazetesi Pazar Eki’nde “Dairesel Flora” köşesiyle çevre yazarlığı yapmaktadır.  Performans belgeleri bazı özel sanat koleksiyonlarında bulunmaktadır.

Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement
Daha fazla Banner Right Side, Ekoloji, Genel, Gıda, Gündem, Haftanın Yeşil Haberleri, Hayat, Kent, Teknoloji, Yenilenebilir Enerji
Akdeniz ülkelerinde sıcakla ilişkilendirilen yangınlar başladı

Bu hafta yaşanan sıcak hava dalgası Avrupa'da aşırı sıcaklıklar yaşanmasına, yüzlerce sıcağa bağlı ölüme ve maalesef hızla yayılan yangınlara neden...

Kapat