Yeşil Posta: Ülkemizden ve dünyadan haberler

#1 Burdur’da kuraklık nedeniyle şebeke suyu kullanarak araç, halı ve benzeri malzeme yıkamak, bahçe ve tarla sulamak, iş yeri ve binaların kaldırımlarını yıkamak yasaklandı.

Kaynak: NTV

#2 İnsan baskısı nedeniyle kurtların yaşam süresi Türkiye’de bir yıla kadar düştü.

Kaynak: Milliyet

#3 Avustralya Hükümeti, Büyük Set Resifi’ne 10 km uzaklıkta yapılacak olan kömür madeni teklifini reddetti. Avustralya, tarihinde ilk defa çevre kanunlarıyla uyumlu olarak kömür madeni yapımını engellemiş oldu.

Kaynak: BBC

#4 Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da bulunan Schiphol Havalimanı’nın gece uçuşları ve özel jet yasağı Hollanda mahkemesi tarafından engellendi.

Kaynak: euronews.green

#5 Amazon yağmur ormanları, kirli havayı temizleyerek küresel ölçekte her yıl 15 milyondan fazla hastalık vakasını önlüyor.

Kaynak: Nature

#6 Akdeniz diyeti hem sağlık hem de gezegen için en iyi beslenme biçimi.

Kaynak: Advances in Nutrition

#7 Konya beş yıl içinde güneşten elektrik üretiminde üç kattan fazla bir büyüme kaydetti. Türkiye’nin yenilenebilir enerji hedeflerine ulaşabilmesi için güneşli güney ve güneydoğu illerinin de Konya’yı takip etmesi gerekiyor.

Kaynak: EMBER

#8 İzmir’in Çeşme ilçesinde iklim krizi kaynaklı yaşanan yoğun dolu yağışı plajların ve caddelerin beyaza bürünmesini sağlarken, tarım arazilerine ve meyve ağaçlarına ciddi zarar verdi.

Kaynak:Cumhuriyet

#9 Moritanya’da balıkçılık yapan Türk balıkçılar, avlanma kotasına uymadıkları için ülkedeki balık miktarı büyük oranda düştü.

Kaynak: DİKEN

#10 Hayvanların yeniden yabanileştirilmesi gözden kaçan bir iklim çözümü. Afrika orman filleri, Amerikan bizonu, balıklar, gri kurtlar, misk öküzleri, su samurları, köpek balıkları, balinalar ve antiloplar olmak üzere sadece dokuz yaban hayatı türünün veya tür grubunun yeniden yabanileştirilmesi küresel sıcaklık artışının sanayi öncesi seviyelerin 1,5°C altında tutulmasına yardımcı olabilir.

BUNU DA OKU:  Rüzgar enerjisinde devrim yaratan YEKA ihalesi hakkında bilmeniz gerekenler

Kaynak: MONGABAY

#11 Vivaldi’nin Dört Mevsim’i iklim krizine dikkat çekmek için yeniden yorumlandı.

Kaynak: yeşilhat.

#12 İngiltere’nin Cambridge Üniversitesi’ndeki bilim insanları, güneş ışığına maruz kaldığında soğuk kalabilen bitki bazlı bir film buldu. Malzeme, binaları ve araçları harici bir güce gerek duymadan serin tutmak için kullanılabilir.

Kaynak: euronews.green

#13 ABD Beyzbol Ligi’nde “home run” vuruşu ile kazanılan sayılar iklim krizi nedeniyle arttı. Kaynak:Bloomberg

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Ayça Ceylan

Performans sanatçısı, sürdürülebilirlik yazarı ve Body in Perform’un kurucusu Ayça Ceylan; karşılaştırmalı mitoloji,  dans, psikoloji, herbalizm, edebiyat ve teknoloji gibi disiplinleri bir arada kullanarak algılama süreçlerimiz hakkında  mekana özgü performanslar üretmektedir. Performanslarında bedenin ve mekanın birbirini nasıl inşa ettiği,  onarım, beden politikaları ve türlerarası çeşitlilik üzerine araştırmalar yapar. Ceylan, performanslarında ve  atölyelerinde sanat alanları haricinde arketipsel hafızayı etkileyecek kamusal alan, terkedilmiş alan, doğa ve antik  kent gibi birçok alanı tercih eder. Ritueller, tanrıça kültleri, sembolizm ve doğa ile uyumlanmak en büyük  destekçilerindendir. Üretimlerinde canlı sanat, video, fotoğraf, yerleştirme ve sanatçı kitabı gibi araçları kullanır. Ceylan; Türkiye, Japonya, Hindistan, ABD ve İngiltere’de birçok sanat alanında performanslar gerçekleştirmiş,  atölyeler düzenlemiş ve konuk sanatçı programlarına davet edilmiştir. Ayrıca Duru, Reflect Studio, Mesele Slow  Design ve Giyi gibi sürdürülebilir markalarla performatif işbirlikleri yapmıştır. Ceylan, Milliyet Sanat’ta sanat  yazarlığı yaptı. Cumhuriyet Gazetesi Pazar Eki’nde “Dairesel Flora” köşesiyle çevre yazarlığı yapmaktadır.  Performans belgeleri bazı özel sanat koleksiyonlarında bulunmaktadır.

Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement
Daha fazla Banner Right Side, Ekoloji, Haftanın Yeşil Haberleri, Hayat
Plastik diyeti anlamına gelen “Plastbanta” nasıl yapılır?

İklim krizi ile beraber dillere de yeni kelimeler ekleniyor. İsveççe plastik detoksu veya plastik diyeti anlamına gelen "Plastbanta" da bunlardan

Kapat