Yeşil Posta: Ülkemizden ve dünyadan haberler

#1 Buzullardaki erime kaynaklı aşırı hava olayları daha fazla orman yangınına neden olacak.

Kaynak: yeşilgazete

#2 Buzulların erimesi ülkemizi çevreleyen denizlerdeki su seviyesini yükseltiyor.

Kaynak: Sözcü

#3 Küresel ölçekte tarımsal topraklarda yapılacak iyileştirmeler, dünyayı küresel ısınmanın 1,5°C yakınında tutmaya yetecek kadar karbon depolayabilir. İyi tarım teknikleri sayesinde yılda 31 gigaton karbondioksit depolanabilir.

Kaynak: Grist

#4 Ülkemizin kara buzulları yok olma riski altında. Önümüzdeki 50 yıl içerisinde dağ, vadi buzullarının tamamının eriyebileceği öngörülüyor.

Kaynak: Sözcü

#5 Küresel ısınma nedeniyle 2035 yılına kadar küresel ölçekte gıda enflasyonunun artacağı öngörülüyor.

Kaynak: POTSDAM INSTITUTE FOR CLIMATE IMPACT RESEARCH

#6 Dünya Ekonomik Forumu tarafından geleceğin iş ve becerilerinin haritalandırıldığı ve bu yıl Türkiye’nin, TÜSİAD – Sabancı Üniversitesi Rekabet Forumu anket yürütücülüğünde ilk kez dahil olduğu “2023 İşlerin Geleceği Raporu”nun sonuçlarına göre, 2027 yılına kadar işlerin yaklaşık yüzde 23’ünün değişmesi, bunun 69 milyonunun yeni iş, 83 milyonunun da artık mevcut olmayan iş olması bekleniyor. Sürdürülebilirlik ise yeni işlerin oluşumunda en önemli faktörlerden biri olarak öne çıkıyor.

Kaynak: Milliyet

#7 Fosil yakıt karşıtı iklim aktivisti grup “Just Stop Oil”, Wimbledon Tenis Turnuvası’nın ilk tur maçları sırasında konfetilerle protesto düzenledi.

Kaynak: DW

#8 Brezilya’nın Amazon bölgesindeki ormansızlaşma, Başkan Luiz Inácio Lula da Silva’nın görev süresinin ilk altı ayında üçte bir oranında azaldı.

Kaynak: euronews.green

#9 Avrupa Komisyonu, 2030 yılına kadar gıda israfını azaltmak için yasal olarak bağlayıcı hedefler önerdi. AB yönetiminin önerdiği plana göre, üye devletler 2020 rakamlarına göre 2030’un sonuna kadar mağazalarda, restoranlarda ve evlerde toplam gıda israfını kişi başına yüzde 30 oranında azaltmakla yasal olarak yükümlü olacak.

BUNU DA OKU:  Mantar ve kinoalı sonbahar çorbası

Kaynak: edie

#10 DSÖ, El Nino sıcak hava modeli nedeniyle dang humması, Zika ve chikungunya gibi viral hastalıkların hızlı bir şekilde yayılabileceğini ifade etti.

Kaynak: REUTERS

#11 Küresel ısınma insan beyninin boyutunda küçülmeye neden oldu. Holosen dönemde (yaklaşık olarak son 10 bin yılı kapsayan jeolojik evre) yaşanan ısınmada modern insanların beyin boyutunda yüzde 10’dan fazla bir küçülme gerçekleşti.

Kaynak: Brain, Behavour, and Evolution

#12 Geçtiğimiz hafta küresel ölçekte üst üste kırılan üç sıcaklık rekorunun ardından BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, son verilerin iklim krizinin kontrolden çıktığını kanıtlamaya yeterli olduğunu ifade etti.

Kaynak: euronews.green

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Ayça Ceylan

Performans sanatçısı, sürdürülebilirlik yazarı ve Body in Perform’un kurucusu Ayça Ceylan; karşılaştırmalı mitoloji,  dans, psikoloji, herbalizm, edebiyat ve teknoloji gibi disiplinleri bir arada kullanarak algılama süreçlerimiz hakkında  mekana özgü performanslar üretmektedir. Performanslarında bedenin ve mekanın birbirini nasıl inşa ettiği,  onarım, beden politikaları ve türlerarası çeşitlilik üzerine araştırmalar yapar. Ceylan, performanslarında ve  atölyelerinde sanat alanları haricinde arketipsel hafızayı etkileyecek kamusal alan, terkedilmiş alan, doğa ve antik  kent gibi birçok alanı tercih eder. Ritueller, tanrıça kültleri, sembolizm ve doğa ile uyumlanmak en büyük  destekçilerindendir. Üretimlerinde canlı sanat, video, fotoğraf, yerleştirme ve sanatçı kitabı gibi araçları kullanır. Ceylan; Türkiye, Japonya, Hindistan, ABD ve İngiltere’de birçok sanat alanında performanslar gerçekleştirmiş,  atölyeler düzenlemiş ve konuk sanatçı programlarına davet edilmiştir. Ayrıca Duru, Reflect Studio, Mesele Slow  Design ve Giyi gibi sürdürülebilir markalarla performatif işbirlikleri yapmıştır. Ceylan, Milliyet Sanat’ta sanat  yazarlığı yaptı. Cumhuriyet Gazetesi Pazar Eki’nde “Dairesel Flora” köşesiyle çevre yazarlığı yapmaktadır.  Performans belgeleri bazı özel sanat koleksiyonlarında bulunmaktadır.

Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement
Daha fazla Banner Right Side, Gıda, Haftanın Yeşil Haberleri
Yeşil Posta: Ülkemizden ve dünyadan haberler

#1 Mercedes-Benz’in ilk ağır sınıf elektrikli kamyonu unvanına sahip eActros’un yol testleri Mercedes-Benz Türk AR-GE ekipleri tarafından Aksaray AR-GE Merkezi’nde

Kapat