Yeşilseverlere eko-tatil önerileri

Yaz aylarının yorucu ve de boğucu sıcaklarından şüphesiz ki hepimiz bunaldık. Şehir hayatının gürültüsü, kirli havası, koşuşturması kanımızın son damlasındaki enerjiyi tüketti, tüketecek. Şehrin kalabalığı, trafiği, korna sesi, egzoz dumanı, kocaman beton binaları her geçen gün daha fazla yoruyor ve de yıpratmıyor mu bizleri.

Nefes almak, dinlenmek, doğayla iç içe olmak, arınmak istiyorum dediğinizi duyar gibiyim. İşte bu yüzden sizler için şöyle küçük bir araştırma yaptık ve doğal, ekolojik, huzurlu tatil yapabileceğiniz yerlerden bir liste oluşturduk.

Moyy Mini Otel

Tatiliniz biraz serin biraz hırçın olsun istiyorsanız Karadeniz’in puslu cenneti olan Çamlıhemşin’deki Moyy Mini Otel mükemmel bir seçim olacaktır.

Moyy Mini Otel Çamlıhemşi’nin ilçe merkezinde, ayakta kalmış son ahşap binayı yıkılmanın eşiğinden döndürerek, hayata kazandırmak amacıyla kurulmuş. Öncelikle giriş katındaki Moyycafe açılmış ve ardından binanın geri kalanını kurtarmak için mini otel projesi hayata geçirilmiş. Bu proje, Çamlıhemşin’deki çarpık yapılaşmaya dikkat çekerken,köylerdeki geleneksel mimariyi korumak amacıyla atılan ilk adım olmuş.

Yüzde yüz kestane ağacı ve taştan inşa edilmiş olan Moyy Mini Otel’de yataklar, yorganlar, yastıklar da yüzde yüz pamuk ve el yapımı. Moyycafe’de tatlılar doğal ve lokal ürünlerden yapılıp, alternatif içecekler de yerel mevsim meyvelerinden hazırlanmakta. Çamlıhemşin’e ait ait yemeklerin yanı sıra deneysel,özgün ve değişebilen menü seçenekleri de mevcut. Kafede doğal bal ve reçeller bulmak da mümkün.

Önünüzden akan Fırtına Deresi’nin hırçın güzelliği ve arkanızda yükselen heybetli Kaçkar Dağları’nın ferahlığıyla unutulmaz bir tatil deneyimleyebilirsiniz.

moyyminiotel.com

Sabrinas House

Romantik, doğal ve huzurlu tatil düşleyenler eşsiz bir güzelliğe sahip olan Sabrinas House sizleri bekliyor.

Marmaris Bozburun Koyu’da yer alan Sabrinas House manzarasının yanı sıra sadeliği, şıklığı ve modern tasarımıyla da gelenleri büyülüyor.

BUNU DA OKU:  Ege kıyıları için balık vakti

Yunan adalarının en etkileyicilerinden olan Symi Adası’nı da Sabrinas Haus’un özel teknesi Miss Austria ile günübirlik gezebilirsiniz.

Eşsiz güzelliğe sahip Sabrinas House’un mutfağında neler mi var?

Kahvaltı sofranızda civar köylerden, bahçelerden, doğadan tek tek toplanmış ürünler, odun ateşi ile pişirilen birbirinden lezzetli sıcacık köy ekmekleri, Datça balı, köy reçelleri, yarımadanın zeytinleri, sızma zeytinyağları, peynir çeşitleri, keçiboynuzu pekmezi, kekik, adaçayı yer alıyor.

Akşam yemeğinizde yörenin yetiştirdiği şef ve ekibinin hazırladığı yöresel yemekler, köylerden, bahçelerden, doğadan, tek tek seçilmiş sebzeler, Bozburun ve koylardan ağımıza takılmış deniz ürünleri, yöresel mezeler, tatlar, Ege’nin hediyesi zeytinyağı ile zengin Türk mutfağının tatlıları eşlik ediyor.

İster masanız deniz kenarında, denizin üstünde bir salda, ister ayaklarınız suda olsun, huzurunuzun ve mutluluğunuzun şahidi mehtap ya da nazlı yakamozlar olacaktır.

sabrinashaus.com

Ortunç Hotel

Ortunç hikâyesi bugün bulunduğumuz çam ve zeytin ağaçları ile çevrili vadiye mübadele ile Midilli Adası’ndan gelen göçmen ailenin miras bıraktığı; yazın gölgesinden yararlandığımız, mevsiminde nefis meyvelerinden tatma fırsatını bulduğumuz asırlık incir ağaçlarına dek uzanır. Yıllar sonra 1960 yılında, Ayvalık gezisi sırasında henüz 23 yaşındaki Orhan Tunç’un bölgeyi keşfi ile hayat başlamış olur.

Cunda’nın eşsiz manzarası, doğası ve huzurlu ortamı, Ortunç’un modern ve minimalist çizgileri , doğal ürünlerden hazırlanan mutfağı ve kaliteli hizmet anlayışıyla misafirlerine cennetten bir köşe sunuyor.

Yeşillenen oteller sertifikalı mavi bayraklı koyda hizmet veren Ortunç yeni sezona yeşil anahtar ödülü ile giriyor. Sürdürülebilir turizm kapsamında gerçekleştirdikleri çalışmalar ile yeni hedefleri Green Globe.

Ortunç eşsiz doğası ve kaliteli hizmet anlayışının yanı sıra tatiliniz boyunca keyif veren sosyal aktiviteler de sunuyor siz misafirlerine.

Bisikletle keyifli yolculuklar yaparak çevreyi keşfedebilir, mini kütüphanesinde güzel bir kahve eşliğinde dinlenebilirsiniz.

BUNU DA OKU:  Ayvalık Film Festivali'nden sizin için seçtiğimiz 5 film

ortunc.com

Shambala

Muğla Kabak Köyü’nde yer alan Shambala Antik uygarlıkların kalıntılarıyla çevrili olan ve muhteşem doğasıyla dünyanın en iyi yürüyüş yollarından biri kabul edilen üç bin yıllık Likya yolu üzerine kurulmuş. Yüksekliği 100 metreyi bulan yemyeşil yamaçlardan Akdeniz’i seyretmeye doyamayacaksınız.

Shambala’da isterseniz ağaç evlerde, isterseniz otantik Kızılderili çadırlarında, isterseniz vadinin en güzel noktalarına konuşlanmış konforlu bungalovlarda, isterseniz de ahşaptan yapılmış doğal ağaç evlerde konaklayabilirsiniz.

Shambala’da konakladığınız sırada çeşitli aktivitelerde de bulunabilirsiniz. Mesela yamaç paraşütü yaparak Babadağ’ın 1.700 metre yüksekliğindeki özel pistinden bir pilot eşliğinde Ölüdeniz’e doğru süzülebilir ya da Ölüdeniz’in muhteşem koylarını tekneyle turlayabilirsiniz.

Fethiye’yi 4×4 araçlar ile keşfedebilir, muhteşem güzellikteki tabiatında doğa yürüyüşleri yapabilirsiniz.
theshambala.com

Şimdiden iyi tatiller…

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Bir cevap yazın

Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement
Daha fazla Ekoturizm, Gündem, Kent
Dilediğiniz Yabancı Ülkede Ekolojik Çiftliklerde Çalışmak

Organik tarlalarda çalışıp dünyayı gezebilirsiniz.

Kapat