Yılbaşı için lütfen ağaç kesmeyin…

Yılbaşı ağacı süsleme hikayesi bizim evde kızımla başladı. Benim öyle “Ağacımız olsun, süsleyelim, altına hediyeler koyalım…” gibi bir merakım yoktur. Ancak çocuklar yılbaşı ağaçlarına bayılıyor…

christmas-tree20

Bundan dört sene evvel bir adet plastik çam ağacı edindik. Alisa’nın bütün heyecanı yılbaşı ağacını süslemek. Her yıl bir önceki yıldan kalan süsler koyuyoruz ya da Alisa’nın okulda veya evde yaptığı süsleri üzerine asıyoruz. Son olarak ormanda dolaşırken bulduğumuz bu kozalağı boyayıp ağaca asmaya karar verdi.

Plastik-mlastik derken, bizim ağaç belki mahallenin en şık ağacı olmayabilir, ama biz seviyoruz. En azından sırf bizim evi süslesin diye ağaç kesilmedi. Her yıl Alisa sayesinde süslerimiz artarak ağaca ekleniyor. Siz de lütfen yeni yıl için ağaç kesmeyin. Evinizdekini yeniden kullanın. Ya da ormana giderseniz, yere düşen çam dallarını bir süngere yapıştırarak gerçek bir yılbaşı ağacı görünümü verebilirsiniz.

 

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Ergem Şenyuva

İstanbul'da doğdum büyüdüm. Hep bu şehri, kültürel ve doğal mirasını koruma derdindeydim. Bir yandan yeşili ve doğayı nasıl gelecek nesillere bırakırız kaygım vardı. 2006 senesinin sonunda hayatımı değiştiren olay oldu ve kızım doğdu. Yaptığım her şeyi sorguladığım ve tekrardan en başa döndüğüm bir dönemden sonra, kurumsal hayata veda ettim. 2009 yılında Al Gore'un iklim değişikliğiyle mücadeleyi hedefleyen Climate Project derneğinin Türkiye temsilcisi oldum. İklim değişikliğini ve yaşadığımız dünyanın nelerle karşı karşıya olduğunu fark ettikçe, elimi taşın altına sokma zamanı geldi diye düşündüm. 2010 yılının sonunda Yeşilist'i kurdum. Bizden sonraki nesillere yaşanabilir bir dünya bırakabileceğimize, hepimizin atabileceği küçük adımlarla büyük şeyler başarabileceğimize inanıyorum.

Bir cevap yazın

Daha fazla Doğal Kaynaklar, Ekoloji, Ev ve Bahçe, Hayat
“Organik tarımda devrimsel harekete ihtiyaç var”

Toprak Ana'nın kurucusu Cem Birder ile tanışın.

Kapat