Zeytin derisinden üretilen ayakkabı koleksiyonu: Thies

Her geçen gün artan vegan deri opsiyonlarına bir yenisi daha eklendi. Almanya çıkışlı ayakkabı markası Thies’in sürdürülebilir materyallerle üretilmiş vegan ayakkabı koleksiyonu piyasanın yeni gözdesi olmayı başardı. Koleksiyonda kullanılan ana materyal ise zeytin. Hasat sonrasında artık olarak nitelendirilen zeytin yaprakları kullanılarak üretilen ayakkabı, tamamen sürdürülebilir olarak tasarlanmış.

TIKLAYIN: Bu harika, sürdürülebilir ‘deri’ ananas yapraklarından üretiliyor

Thies, 1856 yılından beri ayakkabı üretiyor. En yeni koleksiyonunda yer alan ultra ince deri, ‘ıslak yeşil’ denilen bir yöntem kullanılarak yapılmış. OBE olarak bilinen ıslak yeşilin aktif bileşeni, zeytin ağaçlarının yapraklarından üretiliyor. Bu metod çay demlemeye benzetilebilir.

Üretim süreci ise tamamen sürdürülebilir ve zeytin endüstrisindeki atıkları azaltmaya yardımcı olma misyonunu üstünde barındırıyor. Islak yeşil metodunun patentinin sahibi Natural Leather Company’e göre, Avrupa’da her yıl yaklaşık 12 milyon ton zeytin hasat edilmekte. Zeytin ağaçlarının hasat ve budamasından sonra, hasat ağırlığının yüzde 10’u atık olarak kalıyor. Bu yüzde 10’luk kısım, Thies ayakkabılarda kullanmak üzere vegan deriyi üretmek için kullanılmaya başlandı. Islak yeşile göre, süreç “Tüm değer zincirinde, tamamen zararsızdır”.

Thies’in internet sitesinde belirtildiği gibi, “üretim sürecinde hiçbir ağaç kesilmiyor, tek bir bitkiye bile zarar verilmiyor ve yiyecek üretmek için değerlendirilebilecek alanlar kullanılmıyor”.

Bu koleksiyonda yetişkinler ve çocuklar için cinsiyetsiz ayakkabılar yer alıyor. Çocuk ayakkabıları tamamen zeytin derisinden yapılmış, yetişkin spor ayakkabılar ise kauçuk taban ve sebzeyle tabaklanmış, kromsuz astara sahip.

Thies, çevre dostu vegan deri üretme amacıyla bitki bazlı malzemeleri kullanan tek şirket değil. Örneğin, Alman ayakkabı markası nat-2, hayvan haklarına saygılı deri ayakkabılarını yapmak için kahve çekirdeklerini kullanıyor. Ayakkabılar yüzde 50’ye kadar geri dönüştürülmüş kahve içermekte ve doğal bir kahve kokusu barındırıyor.

BUNU DA OKU:  Avrupa'nın Sürdürülebilir Değişimini Havadan Gösteren 10 Fotoğraf

Hollandalı tasarımcı Tjeerd Veenhoven palmiye yapraklarından, dokulu vegan deri halılar üretiyor. Lüks moda markası Hugo Boss ise erkek ayakkabıları için ananas derisinden faydalanıyor.

Tasarımcı Don Kwaning, geleneksel olarak bir ineğin karnından yapılan rumen deriye benzer bir kumaş yapmak için muşamba kullanıyor.

Vegan deri sahasındaki yenilik, hayvansal deri ihtiyacını günden güne azaltıyor. Bitkisel bazlı deri endüstrisinin 2025 yılına kadar 85 milyar dolarlık pazar payına ulaşması bekleniyor.

Kaynaklar:
https://www.facebook.com/thies1856/posts/853600424810422?__tn__=-R
https://www.livekindly.co/german-footwear-company-vegan-leather-shoes-olives/
https://www.livekindly.co/vegan-leather-palm-leaves-cruelty-free/
https://www.livekindly.co/nat-2-vegan-sneaker-range-coffee-leather/
http://www.wet-green.com/umwelt_engl.php

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Sinem Uğurdağ

Istanbul’da başlayan hayat yolculuğum farklı kıtalarda yaşadığım uzun soluklu deneyimlerle birlikte tüm heyecanıyla devam ediyor. Yoga, kamp, fotoğraf, müzik festivalleri ve yemek yapmak vazgeçemediğim ve nerede olursam olayım hayatıma renk katan ilgi alanlarım. Bunların yanı sıra, doğayla ilişkimi her geçen gün daha da güçlendiriyorum; farklı coğrafyaları gözlemledikçe dünyamızın tabiatına hayranlığım artıyor. Herkesin önce kendi bedenine sonra etrafındaki canlılara karşı sorumlu olduğuna ve bunun bilincinde olan her bireyin farkındalık yaratması gerektiğine inanıyorum.

Yorumlar kapatıldı.

Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement
Daha fazla Çocuk ve Bebek, Doğal Kaynaklar, Ekoloji, Geri Dönüşüm, Giyim, Gıda, Hayat, İyi haberler, Kurumsal Sürdürülebilirlik, Mercek, Sanat ve Tasarım, Vejetaryen ve Vegan
BM İklim Zirvesi devam ediyor: Türkiye’nin iklim performansı notu çok düşük

New Climate Institute ve İklim Eylem Ağı’nın hazırladığı rapor üç yıldır sabit düzeyde seyreden karbon emisyonlarının yeniden yükselişe geçtiğini ortaya...

Kapat