Yeşilist.com Logo
23124356768

26 yıl sonra gelen itiraf: Arıları tarım ilaçları öldürüyor!

by / 123 Yorum / 123 Okunma / 20 Ocak 2016

Maalesef küresel ölçekte devam eden “Arı Krizi” devam etmekte. Arılar rekor sayılarla hayatlarını kaybetmekte ve en sonunda bir suçlu bulundu, daha doğrusunu söylemek gerekirse, suçlu olduğu kabul edildi.

Özellikle ABD’de, çevreci aktivistlerin ve arıcıların baskıları ile Çevre Koruma Ajansı’nın (EPA) neonikotinoid adlı böcek ilaçlarının yeniden değerlendirilmesi hatta yasaklanması ile ilgili bir açıklama yapması bekleniyordu. Onlarca araştırmanın sonucu, bu ilaçların arıları ve diğer polen taşıyıcıları zehirlediğini belirtiyordu ve en sonunda EPA bu araştırmaları kabul etti.

EPA, Türkiye’de de tarım sektörünün büyük oyuncularından olan Avrupalı kimyasal şirketleri Sygenta ve Bayer‘in ürettiği neonikotinoid içeren böcek ilaçlarını aslında 2009 yılından beri teker teker inceliyordu.

Tarım sektörü için vazgeçilmez olan arılar ve polinatörler bu kadar büyük bir tehlike atlatırken EPA kaplumbağa hızı ile ileryen araştırmasının sonuçları büyük bir dikkatle izleniyordu. Sonuçta özellike neonik böcek ilaçlarının – Bayer’in imidacloprid eşdeğeri- arıları direkt olarak etkilediği görüldü. EPA bu konu hakkında bu sene sonuna kadar “dava açılabileceğini” ve “kullanımın yasaklanabileceğini”açıkladığı raporu durumun ciddiyetini öne çıkardı.

32454676879

Bu ilaçların özellikle pamuk ve turunçgiller üzerinden arıları etkilediğini belirten EPA, milyarda 25 oranında bulunan imidacloprid oranlarının, ki bu çoğu tarım alanlarında normal bir seviye olarak görülüyordu, sadece arıları değil onların ürettiği balı bile etkilediğini belirtiyor.

EPA şimdilik arılar için yaptıkları araştırma ile bu ilaçlar hakkında böyle bir karar vardı. Yapılan dğer araştırmalar bu ilaçların, özellikle kuş, kelebek ve deniz yıldızı gibi suda yaşayan omurgasızları da etkilendiği düşünülüyor. Bu tartışmaların gündemden düşmeyeceği kesin, bu konu hakkında daha derin bilgilere ulaşmak isteyen aktivistlerin ve arıcıların oluşturduğu bir koalisyon EPA’nin 1990 yılından beri onayladığı bu ilacın neden daha önce düzgünce incelenmediğini öğrenmek için federal mahkemelere başvuruda bulundu.

Bizim de neredeyse 2,5 sene önceki bir içeriğimzde ele aldığımız neonikotinoidlerin, EPA tarafından 1990’dan beri incelenmemesi gerçekten düşündürücü. Dileğimiz bu konudaki yaptırımların hem ABD’de, hem de Bayer ve Sygenta ilaçlarının kullanıldığı ve polen taşıyıcaların özellikle etkilendiği pamuk ve turunçgillerin bolca bulunduğu ülkemizde de hızlıca işleme sokulması.
Site:
E-mail: gorkem@yesilist.com
Boğaziçi Üniversitesi ve SUNY Binghmaton'da Küresel ve Uluslararası İlişkilerden sonra İsveç'te Uppsala Üniversitesi'nde Sürdürülebilirlik üzerine master yaptı. Teknoloji, kitlesel değişim ve akıllı politikalar ile çözümler bulabileceğimize inanıyor.

Yazarı Sosyal Medya Üzerinden Takip Edin!
twitter

Önceki yazıyı okuyun:
35424
ABD’de hayvan güvenliği FBI’a emanet

Hayvan hakları aktivistlerinin çabaları sonucunda Amerika Birleşik Devletleri'nde hayvan suistimali dosyalarını bundan böyle FBI araştıracak.

Kapat