Yeşilist.com Logo

3 gömlek, 4 pantolon, 1 şilte: Japon minimalizmi ile tanışın

by / 28.550 Yorum / 28563 Okunma / 23 Haziran 2016

Fumio Sasaki’nin Tokyo’daki tek odalı apartmanı o kadar yalın ki, bazı arkadaşları kendilerini polislerin sorgu odasındaymış gibi hissettiklerini belirtiyor. Sasaki 3 gömlek, 4 çift pantolon, 4 çift çorap ve bir kaç ana eşyadan fazla bir şeye sahip değil.

201606231210

Konu aslında para değil. 36 yaşındaki editor sayısı giderek artan Japonlar ile beraber “az ama öz” mantığının hükmettiği bilinçli bir yaşam tercihi yapmış. Zen Budizm’in azlık estetiğinden etkilenen bu hareket, aşırı tüketim kültürüne karşı sahip oldukları malzemeleri dramatik bir şekilde azaltıyor.

2134253465(1)

CD, DVD ve kitap koleksiyonunu bağımlılık haline getirdiğini söyleyen Sasaki, iki sene önce trendleri takip etmekten yorulduğunu, ait olmadığı şeyin kendisinde eksiklik hissi yaratmasını kabullenemediğini söylüyor. Bir sonraki sene ise Sasaki tüm sahip olduklarını insanlara vermeye ve satmaya başlamış. Sasaki alışveriş ve temizliğe daha az zaman harcayarak arkadaşlarına daha fazla zaman ayırdığını ve daha fazla dışarı çıktığını, gezdiğini belirtiyor.

1324254

Gerçekten sevdikleri şeylere ait olma fikri giderek benimsenmeye başlanmış ve artık sınırların dışına da taşıyor. Mari Kando isimli bir danışmanın KonMari isimli organizasyon metodları ABD’de büyük bir topluluk tarafından uygulanıyor. Bu metodu uygulayanlardan Katsuya Toyoda, ortalama bir insandan daha fazla eşyası olmadığını ama sahip olduğu her şeyi gerçekten sevip sevmediğini sorguladığını belirtiyor. Toyoda’nın 22 metrekaraleik evinde sadece bir masa ve şilte bulunmakta.

3423546

Bu minimalist akımın tanımları, dağılmayı değil, sahip olmayı yeniden tanımladığından herkese kendine göre tanımı ve kazanmaya çalıştığı şey farklı; Sasaki için bu yolculuk etmek. Kaç kişi oldukları tam belli olmasa da, Sasaki kendi gibi binlerce kararlı minimalist olduğuna ve binlerce kişinin ise bu konuya ilgili olduğunu belirtiyor.

7654321(1)

Japonya’da çoğu kişi minimalismin dışarıdan değil Zen Buddhismin kültüründen gelidiğini belirtiyor. 41 yaşındaki Naoki Numahata, Batı kültüründe yer açmanın orayı başka bir şeyle doldurmak için olduğunu söylüyor. Numahata’ya göre çay seramonileri ve Zen kültürü ise bir yeri boş bırakmanın farkında ve hayalgücünün bu boşluğu doldurmasına izin vermekte.

201606231222

Sasaki özellikle 20 bin kişinin hayatını kaybetmesine sebebiyet veren 2011 yılındaki 9.0 şiddetindeki deprem ve sonrasındaki tsunamiden sonra sahip olduklarını yeniden değerlendirmiş. Deprem kaynaklı yaralanmaların %30 ile %50 oranında evdeki eşyaların kişilerin üstüne düşmesinden kaynaklandığını söyleyen Sasaki kendi minimalist odasında böyle bir şeyden korkmaya gerek olmadığını belirtiyor.

Kaynak: Reuters
Site:
E-mail: gorkem@yesilist.com
Boğaziçi Üniversitesi ve SUNY Binghamton'da Küresel ve Uluslararası İlişkilerden sonra İsveç'te Uppsala Üniversitesi'nde Sürdürülebilirlik üzerine master yaptı. Teknoloji, kitlesel değişim ve akıllı politikalar ile çözümler bulabileceğimize inanıyor.

Yazarı Sosyal Medya Üzerinden Takip Edin!
twitter

Benzer yazılar

 • İyiliğiniz için minimalizm
  Eğer daha az ‘şey’e sahip olsaydınız hayatınız bugün ne kadar farklı olurdu? Bu soruya tabi ki iki kişi bile aynı cevabı vermeyebilir; ama, böyle bir değişimin temelinde basit bir kavram var: minimalism.
 • Dağınıklığı temizleyin: Düzenlemeyin, azaltın
  Evinizdeki dağınıklığı gidermek için internette belki de şimdiye kadar yüzlerce öneri okuyanlardan mısınız? Kalıcı çözümler bulmak için aradığınız, yeni düzenleme stilleri mi? Eğer öyleyse bu yanlıştan dönmenin tam zamanı.
 • Beş basit adımda çöpünüzü azaltın
  Sıfır atıkla çok uzak bir yaşam tarzı olarak gözükse de döngüsel ekonomi teorisinden çıkan bu felsefeyi uygulamak aslında çok da zor değil.
 • Berlin’de ambalajsız alışveriş
  Marketlerde satılan ürünlerin ambalaj atıklarının, toplam atıkların neredeyse %30’unu oluşturduğunu biliyor muydunuz? Alışveriş sonrası kendi çöpünüze bile dikkatli bakarsanız, bugün yaş gıdadan kuru gıdaya her şeyin ambalajının çöpün büyük bir kısmını oluşturduğunu göreceksiniz.
 • Tükettiğinden fazlasını üreten 8 artı-enerji ev
  Gelecekte evinize elektrik faturası gelmeyecek, hatta ürettiğiniz elektrikten para kazanabileceğinizi söylesek bize ne kadar inanırsınız? Sıfır enerji evleri geçmişte kaldı, artık sıra artı enerji evlerde.

Önceki yazıyı okuyun:
2-5 Temmuz: Permakültür Tasarım Sertifika Kursu

Taner Aksel, 2-5 Temmuz tarihleri arasında Belentepe'de Permakültür Tasarım Sertifika Kursu düzenliyor.

Kapat