Bu fotoğraf deniz kaplumbağalarının midelerinden çıkan plastikleri açıklıyor

Plastikten üretilmiş malzemeler hayatımızın her alanına nüfus etmiş durumda. İşe giderken alınan kahvenin kapağından su şişesine, telefon kabından ambalaj kağıtlarına kadar günlük hayatta kullandığımız neredeyse her şey plastik.

TIKLAYIN: Bilmeniz gereken 6 plastik gerçeği

En yaygın olarak kullanılan plastik ürün naylon poşetler. Kullandığımız plastik içeren ürünlerin %10’u bile geri dönüşmüyor ve atık olarak doğada kalıyor. Bu plastiklerin büyük kısmı ise okyanuslara karışarak hem su canlılarının ölmesine neden oluyor hem de su yoluyla besin zincirine katılarak insan sağlığını tehdit ediyor.

Aşağıdaki fotoğraf Plastic Pollution Coalition tarafından yayınlandı. Ana besin kaynaklarından biri denizanası olan deniz kaplumbağalarının midelerinden neden plastik parçaları çıktığını açıklıyor.

Milyonlarca canlı türüne ev sahipliği yapan okyanuslar tehdit altında. Tüketmeye bu hızla devam edersek 2050 yılında okyanuslarda balıktan daha fazla plastik olacak. Lütfen siz de hem kendi sağlığınız hem de diğer canlılar için plastiği hayatınızdan uzak tutun. Su şişenizi yanınızda taşıyın, çantanızda bez torba bulundurun, plastik kaplı gıdaları satın almayın ve plastik kullanmak zorunda kaldığınızda mutlaka diğer atıklardan ayırarak geri dönüşüm kutularına atın.


Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.

Yeşilist Patreon Destek Ol

Önceki yazıyı okuyun:
Sağlıklı yiyecekleri daha sağlıklı yapacak 8 basit öneri

Yeşil çayınızı limonla içmekten, zerdeçalı karabiber ile beraber tüketmeye kadar bu basit önerilerimiz, sağlıklı yiyecekleri daha da sağlıklı yapacak.

Kapat