Butan’da kraliyet bebeğinin doğumu 108.000 ağaç dikilerek kutlanıyor

Daha önce, bir saatte 49.672 fidan dikerek Guiness rekorlar kitabına girmeyi başaran huzur ülkesi Butan vatandaşları, kraliyet ailesinin yeni bebeği şerefine kendi rekorunun iki katından fazla ağaç dikti.

Himalayalar’ın sırtındaki 750.000 nüfuslu küçük krallık, dünyanın en yaşanılası yeri olma yolunda emin adımlar atıyor. Kraliyetin yeni bebeği için ülkede bulunan 82.000 hanenin her biri bir fidan dikti. Geriye kalan 26.000 fidan ise gönüllüler tarafından toprakla buluşturuldu. Fidanlar kraliyet tacının yeni varisi, Kral Khesar ve Kraliçe Jetsun’un yeni doğan ilk çocukları için dualar okunarak dikildi.

k2

Etkinliği organize eden Tenzin Lekphell; Budizm’de ağacın tüm canlı türlerinin varoluş ve besin kaynağı olarak görüldüğünü ve sağlığını, güzelliğini, uzun ömürlü olmasını ve hatta şefkati sembolize ettiğini, dikilen ağaç sayısının 108.000 olmasının da 108’in Budizm’de kutsal bir sayı olmasından kaynaklandığını belirtiyor. Her bir fidan, yeni kralın büyüyüp yeşeren fidanlar gibi güçlü, sağlıklı, bilge ve şefkatli yetişmesi için edilen dualar eşliğinde dikilmiş.

To Gasa Dzong

1972’de kurulan krallık, televizyon ve internetle 1999 yılında tanıştı. Butan aynı zamanda Bütüncül Milli Mutluluk ilkesiyle yönetilen tek ülke. Bu ilke ekonomik gelişmenin çevre koruması ve insanların refahı ile orantılı olarak büyümesini zorunlu kılıyor. İçinde bulunduğumuz koşullarda doğa ve mutluluğun ülke politikasının temel iki unsuru olduğunu hayal etmek güç olsa da uzaklarda bir yerlerde bunu uygulayan bir ülke var.

k4

Butan’ın hayranlık uyandıran özellikleri bunlarla sınırlı değil. Krallık dünyanın ilk %100 organik gıda tüketen ülkesi olma yolunda ciddi çalışmalar yapıyor ve devlet elektrikli araç kullanımı için teşviklerde bulunuyor. Ülke topraklarının dörtte biri de milli park ya da koruma alanı olarak belirlenmiş durumda. Toprakların %60’ının daima ormanlık alan olarak tutulmasını zorunlu kılan bir de kanunları var.

k5

Bitmedi. Dikilen 108.000 fidanın yanında Turizm Bakanlığı da kraliyet bebeği için bir Mutluluk Bahçesi hazırladı. 40 dönümlük bu parka ülkeye gelen turistler mutluluk fidanları dikebilecekler. Parkta her bir dünya ülkesini temsil eden mutluluk ağaçları olacak. Parkın kuruluş amacı da dünyanın tüm ülkelerindeki insanları spiritüel olarak birbirlerine yakınlaştırmak.

Darısı başımıza diyemiyorum.

 


Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.

Yeşilist Patreon Destek Ol

Önceki yazıyı okuyun:
İklim mücadelesine ışık tut

Gezegenin geleceği için 19 Mart Cumartesi günü 20:30-21:30 arasında bir saatliğine ışıklarını kapatarak iklim mücadelesinde Dünya Saati'ne katıl!

Kapat