Metabolizmanıza zarar verebilecek 3 günlük aktivite

Şu sıralar kilo vermek ve metabolizmaları hızlandırmak üzerine bir sürü bilgi yeniden dolaşmaya başladı. İnsanlar bir sürü diyet ve fitness trendlerini deneyip, çalışmadıkları zaman sağlıklı bir yaşam hayalleri tümden zedeleniyor.

İşin gerçeği dışarıda bir sürü yanlış bilgi dolaşmakta ve bunu gerçek bilgilerden ayırmak oldukça zor. Bu sorunun farkında olanlardan biri de, New York Times’ın en çok satanlar listesine girmiş Tüm Günlük Enerji Diyeti kitabı yazarı ve beslenme ve diyet uzmanı Yuri Elkaim.

Elkaim yanlış bilgiler yüzünden metabolizmanıza zarar verecek ve kilo vermenizi zorlaştıracak günlük 3 aktiviteye dikkat çekiyor:

1- Sabah kahvaltısında karbonhidrat yemek

456

Özellikle Türkiye’de de olduğu gibi yıllardır, ekmek, simit gibi karbonhidratlar güne başlamanın bir parçası olarak görülüyor. Maalesef bu en büyük yanlış alışkanlıklardan biri.

Sabah kahvaltısı ile yediğimiz, mısır gevreği, yulaf, poğaça, simit, muffin gibi karbonhidratlar bu saatlerde hızlıca şekere dönüştürülüyor. Bunun sonucunda ise kan şekeri artıyor ve vücudunuz insülin salgılıyor. Yağ depolamayı destekleyen ana hormonlardan biri olan insülin, kilo vermek isteyenler için sorunlar oluşturuyor.

Sabahleyin karbonhidrat yemek aynı zamanda vücudunuzun biyolojik saatini bozuyor. Çünkü karbonhidratla beraber kortizol seviyelerinin artması sabah saatlerinde olmaması gereken şeylerden biri. Vücudumuz kortizol seviyesinin artması ile beraber, şeker üretimini sağlama almak isteyerek güne başlıyor.

Bununla beraber karbonhidratları gün içerisinde yemek, kortizol seviyelerini dengede tutuyor ve şeker üretimini kontrol altına alarak vücudun biyolojik saatini koruyor. Bu büyük bir problem gibi gelmeyebilir, ama biyolojik saat günlük hormonları kontrol ettiğinden oluşan bir dengesizlik ileride hormonal ve kilo verme problemlerine yol açabilir.

Bunun önüne geçmek için, metabolizmanızı hızlandıracak ve kan şekeri ve kortizol seviyelerinizi dengeleyecek 20 gramlık protein içeren bir kahvaltı ile güne başlayabilirsiniz.

2- Gün içerisinde 5 ya da 6 öğün yemek
Healthy1

Healthy2

Healthy3

Eğer diyabetik ya da kan şekeri problemleriniz yoksa, gün içerisinde düzenli ve çokça yemek kilo vermek için yapacağınız son şeylerden biri olmalı. Burada gene insüline geliyoruz çünkü yedikleriniz, özellikle karbonhidratlar ise, kan şekerinizi arttırıp, yağ depolayan insülinin artmasına yol açıyor.

Böylelikle her 2-3 saatte bir şeyler atıştırarak kendinizi yağ depolama programına alıyorsunuz. Sürekli yemek yemek, düzenli olarak yüksek kan şekerine, yüksek insülin seviyelerine ve yağ depolamaya yol açıyor.

Bunun yerine acıkınca ve yavaş yiyerek doyduğunuzda yemeyi bırakın. Bu kadar basit.

3- Kardiyoya aşırı yüklenmek

789

Kilo kaybetmek isteyen çoğu kişi, kardiyo makinelerine, bisiklet, koşu gibi aktivitelere gün içerisinde yediklerinin günahlarını çıkarırcasına gidiyor. Ama 500 kalori yakmak için kendinizi bu aktivitelerle atmak ve sınırlarınızı zorlamak size düşündüğünüzden daha fazla zarar veriyor.

Uzun kardiyo seanslarının metabolizmanıza dost tiroid, testosteron ve büyüme hormanlarını azaltıp, yağ depolamaya ve şeker üretimine yol açan kortizol seviyelerini arttırdığı yapılan araştırmalarda düzenli olarak kanıtlanmakta.

Sağlıklı bir metabolizmaya sahip olmak, güç ve enerjinizi arttıracak, testosteron ve büyüme hormanlarını salgılayacak 2. tür kas liflerini çalıştırmaktan geçiyor. Yoga, pilates ve esneme hareketleri ile bu kaslar çalıştırıldığında salgılanan hormonlar gün boyunca yağ yakmayı destekliyor ve metabolizmanızı daha sağlıklı kılıyor.

Kaynak: MindBodyGreen

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Görkem Gömeç

Boğaziçi Üniversitesi ve SUNY Binghamton'da Küresel ve Uluslararası İlişkilerden sonra İsveç'te Uppsala Üniversitesi'nde Sürdürülebilirlik üzerine master yaptı. Teknoloji, kitlesel değişim ve akıllı politikalar ile çözümler bulabileceğimize inanıyor.

Bir cevap yazın

Daha fazla Gıda, Hayat, Kişisel Bakım, Spor, Yeme İçme
Bahar alerjisini tetikleyen üç gıda

Bahar alerjisini arttıran bazı yiyecekler olduğu biliniyor. İlkbahar mevsimi boyunca dikkatli tüketilmesi gereken bu yiyecekler neler?

Kapat