Dünyanın en acayip 10 ormanı

Dünyanın dört bir tarafından, peri masallarını andıran, gerçek olamayacak kadar güzel 10 orman fotoğrafı ve bu ormanların hikayeleri:

1. Zhangjiajie Milli Park ve Ormanı, Çin

22222(4)

Çin’in kuzeyindeki Hunan bölgesinde bulunan bu orman 5.000 hektarlık alana yayılıyor. UNESCo’nun Dünya Mirasları listesinde bulunan Zhangjiajie Ormanı’nın yüzölçümünün %98’i orman niteliği taşıyor ve içinde 8.000’in üzerinde doğal dikit bulunuyor.

2. Batık Orman, Kaindy Gölü, Kazakistan

44444444(3)

1911’de yaşanan depremden sonra kendiliğinden oluşan 400 metre uzunluğundaki Kaindy Gölü doğal bir baraj. Deprem sırasında ormanda bulunan ladin ağaçları da yer değiştirerek bu muhteşem ormanı oluşturmuş. Su altında kalan kısımdaki çam iğneleri de gölün yaşayan bir orman gibi görünmesini sağlıyor.

3. Baobab Yolu, Madagaskar

55(9)

25 Baobab ağacından oluşan bu topluluğa orman demek ne kadar doğru olur bilinmez ama bu ağaçların her birinin 800 yıldan fazla yaşadığını söylemekte fayda var. Yerliler bu ağaçlara renala diyor, bu kelime ormanın annesi anlamına gelmekte. Eskiden bölgenin tamamına yayılan Baobab ormanları insan sayısının artmasıyla yok edilmiş olsa da ağaçların bazıları varlığını sürdürüyor.

4. Eğri Orman, Polonya

6666(6)

400 eğri çam ağacından oluşan bu ormanın hikayesi gizemini koruyor. İnsan eliyle bu hale getirilmiş olduğu düşünülse de ne zaman ve ne gibi teknikler kullanarak ağaçların bu biçime getirildiğini bilen yok. Bazıları bina yapımında kullanılacak kıvrımlı ahşap üretmek için müdahale edildiğini bazıları da kar yağışlarının bu duruma sebep olmuş olabileceğini söylüyor.

5. Kara Çitler, Kuzey İrlanda

777777(1)

1700’lerde peyzaj amaçlı dikilen bu ağaçlar şu anda Kuzey İrlanda’nın en çok turist çeken bölgelerinden biri.

6. San Doong Mağara Ormanı, Vietnam

34324

2009’da keşfedilen ve dünyanın en büyük mağarası olma özelliğini taşıyan San Doong Mağarası’nın zemininde başlı başına bir orman bulunuyor.

7. Puzzlewood, Dean Ormanı, İngiltere

456363

J. K. Rowling kitaplarından fırlamış gibi görünen bu orman kayaların olumturduğu dönemeçli patikaları ve çökmüş mağaralarıyla macera düşkünü doğaseverlerin favori yeşil alanı olmaya aday.

8. Ejderha Kanı Ormanı, Sokotra Adası

999999(1)

Yemen yakınlarındaki Sokotra Adası’na özgü bu ağaç türü havadaki neme ulaşmak için yeşil yapraklarını yukarıya doğru uzatıyor.

9. Yili Kayısı Vadisi, Çin

66666666(3)

Kazakistan sınırı yakınındaki Xinyuan bölgesi Çin’in en geniş kayısı tarlalarına ev sahipliği yapıyor. Bu bölgede her yıl Haziran-Eylül arasında peri masallarını andıran kayısı çiçekleriyle bezeli ormanları görmek mümkün.

10. Aokigahara İntihar Ormanı, Japonya

32423423423(2)

Ağaç Denizi olarak da bilinen Aokigarara intihar ormanı dünyada intihar vakalarının en sık görüldüğü ikinci yer olma özelliğini taşıyor (birinci San Fransisko’daki Golden Gate Köprüsü). Bu ormanda her yıl 10-30 kişi yaşamına son veriyor.

(Kaynak: TreeHugger)


Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.

Yeşilist Patreon Destek Ol

Önceki yazıyı okuyun:
Beş basit adımda çöpünüzü azaltın

Sıfır atıkla çok uzak bir yaşam tarzı olarak gözükse de döngüsel ekonomi teorisinden çıkan bu felsefeyi uygulamak aslında çok da...

Kapat