Yeşilist.com Logo
Screen Shot 2015-12-25 at 4.30.01 PM

Kadıköy’ün 8 vegan dostu durağı

by / 1.232 Yorum / 1235 Okunma / 11 Aralık 2015

Yeni açılan third wave kahveciler, vintage butikler ve vapurdan ara sokaklara akan, bitmek bilmez insan yığını ile birlikte Moda resmen panayır yerine döndü. Bunca yıldır sakinliğe, sokaklarda tanıdık yüzler görmeye alışmış mahalleliler olarak durumdan epey şikayetçi olsak da Moda’nın moda olmasının getirileri de oldu tabii. Bu getirilerden biri de vegan yemek servis eden kafe sayısındaki artış. Kadıköy’ün vegan beslenenleri tatmin edecek sekiz durağını listeledik.

1. Naan Bakeshop

5(6)
Moda Caddesi’nin bisiklet ve hayvan dostu mek Naan’ın fırınından her gün ekşi mayalı çeşit çeşit ekmek çıkıyor. Yerel ve mevsimlik malzemeler kullanılan fırının menüsünde vegan sandviç ve kinoalı salata bulunuyor.
Facebook sayfası
Moda Caddesi No: 113 Kadıköy

2. Cook & Book

8(6)

Her gün 15 farklı çeşit yemek çıkaran kafede bolca zeytinyağlı bulmak mümkün. Kök sap pilav, gün boyu vejetaryen kahvaltı ve o gün hazırlanan yemeklerden seçerek hazırlayacağınız vegan tabak şahane.
Facebook sayfası
Şair Latifi Sok. No: 2/A Moda (Bahariye), İstanbul

3. Mahatma

4(9)

Çok yeni olmasa da vegan mutfağını Kadıköy sokaklarına taşıyan ender kafelerden Mahatma. Mutfaktan her gün çıkan humus, mercimek köftesi, patates püresi, yaprak sarma, bulgur pilavı, biberli ekmek ve vegan içli köftenin yanında günlük olarak çıkan vegan kahvaltı, sebzeli börek, sıcak sebze yemekleri ve vegan tatlılar da bulunuyor.
Facebook sayfası
Rasimpaşa Mahallesi Prof. Dr. Macit Erbudak Sokak No:50/A Kadıköy

4. Rulo Ezber Bozan Lezzetler

2(13)

Sebze köfte ve falafeliyle meşhur Rulo, Kadıköy’ün çok sevilen vegan/vejetaryen duraklarından biri. Kafede bulunan iki büfeden sıcak ya da soğuk meze ve yemekleri seçip porsiyon ya da dürüm olarak tüketebilirsiniz.
Facebook sayfası
Nailbey Sokak No:15/B Kadıköy
5. Tight Agressive

6(3)

Sahipleri de vegan olan Tight Aggressive sadece bir kafe değil Kadıköy merkezli kendin yap kültürünü benimsemiş bir altkültür kolektifi. Menüde bulunan vegan sucuk, kaju peynirli cheesecake ve vegan hotdog gibi seçeneklerde eser miktarda bile hayvansal ürün bulunmuyor. Kafeyi ziyaret etmişken DIY çanta ve t-shirtlere de göz atmanızı öneririz.
Facebook sayfası
Karakolhane Caddesi No:83, Yeldeğirmeni Kadıköy.

6. Muhtelif Mekan Kadıköy

3(9)

Çeşitli atölyelerin de düzenlendiği keyifli bir kafe Muhtelif Mekan. Ispanak ve çam fıstıklı kekler, fellak köftesi, kereviz salatası gibi sebze yemekleri, vegan puğaça ve cupcake’ler mevcut.

Facebook sayfası
Feritbey Sokak No:18 Kadıköy

7. Aşina Kafe Mutfak

Screen Shot 2017-01-25 at 12.24.30 PM

Evlere de servis yapan, ev yemeği yapan şahane bir restoran Aşina. Günlük değişen menülerinde her gün birden fazla seçenek bulmak mümkün. Kadıköy’ün en iyi ev yemeği lokantası desek yalan olmaz.
Facebook sayfası
Bademaltı Sokak No:25 Moda, Kadıköy

8. Komşu Kafe

1(17)

Patronsuz, hiyerarşisiz mutfak sloganıyla Yeldeğirmeni’nde açılan Komşu Kafe’de yemeklerin ücretini siz belirliyorsunuz. Her gün mutlaka vegan en az bir çeşit bulunan kafede Suriye Yemekleri, Kamerun Yemekleri gibi geceler ve gıda atölyeleri de gerçekleştiriliyor.
Facebook sayfasıUzunhafız Sokak No:83/A Yeldeğirmeni Kadıköy.
Site: http://www.yesilist.com
E-mail: deniz@yesilist.com
Boğaziçi Üniversitesi'nde felsefe okudu. Müzik, edebiyat, felsefe ve çevre konularında yazarlık ve editörlük yapıyor.

Yazarı Sosyal Medya Üzerinden Takip Edin!
twitterfacebooklinkedininstagram

Önceki yazıyı okuyun:
OSLO, NORWAY - JULY 28:  A British tourist enjoys a meal at a cafe along a busy shopping district July 28, 2011 in Oslo, Norway. Anders Behring Breivik, 32, claimed that he has "two more cells" working with him as he appeared in court recently following a bomb blast at a government building in Oslo and a shooting massacre on nearby Utoya Island that killed at least 76 people in all. The death toll was originally reported as 93. Judge Kim Heger ordered that Breivik be detained for eight weeks, four in full isolation.  (Photo by Paula Bronstein /Getty Images)
Avrupa’nın geleceğinde arabasız şehirler gözüküyor

Norveç’in başkenti Oslo, 2019’a kadar şehir merkezine giren “geleneksel” otomobilleri yasaklayıp, sadece elektrikli otomobilleri şehrin içine kabul ederek 2020 yılına...

Kapat