Muğla Belediyesi, tohum bankası kuruyor

‘Yerel Tohum Ulusal Güç’ sloganıyla yola çıkan Muğla Belediyesi, bölgeye has tohum çeşitlerinin toplanıp saklanacağı bir Yerel Tohum Merkezi kuruyor. Ekim ayında açılması planlanan merkezden tüm vatandaşlar ücretsiz olarak yararlanabilecek.

TIKLAYIN: Kimyasal ilaç devi Bayer, GDO devi Monsanto’yu satın aldı. Peki şimdi ne olacak?

Tohum üretme, dağıtma ve satma proseslerinin Monsanto gibi büyük şirketlerin tekeline geçmesi gıdanın kalite ve geleceğini tehlike altına sokuyor. Çiftçi intiharlarından genetiği değiştirilmiş organizmalara, zehirli kimyasallarla dolu tarım ilaçlarından yalnızca bir yıl ürün veren tohumlara birçok felaketin sorumlusu olan bu düzene karşı alınabilecek en etkili önlem yerel tohumları koruma altına alarak hem yerel üreticilerle buluşmasını sağlamak hem de gelecek nesillere aktarılmasını sağlamak.

thm

Muğla’daki Yerel Tohum Merkezi’ndeki tohumlar tarım yapmak isteyen vatandaşların kullanımına ücretsiz olarak açık olacak. Merkez içerisindeki Soğuk Hava Deposu bünyesinde ise envantere alınan yerel tohumların uygun koşullarda yıllarca saklanabilmesine olanak sağlayacak olan bir Tohum Bankası kurulacak. Merkezdeki tohumlar, vatandaşlardan gelecek yerel tohum bağışlarıyla daha da çeşitlenerek gelecek nesillere ulaşacak.

(Kaynak: Muğla Kent Gazetesi)

Önceki yazıyı okuyun:
Kimyasal ilaç devi Bayer, GDO devi Monsanto’yu satın aldı: Peki şimdi ne olacak?

Küresel tarım sektörünün %25’ini kontrol altına alacak iki şirket, dünyanın en büyük tohum ve tarım ilacı şirketini yaratmış olacak.

Kapat