Nefes alışınızı değiştirin hayatınız değişsin

Nefes alışınıza odaklanmanın iyi oluşunuza ve stres seviyenize, zihninizin açıklığına ve bedeninize belirgin bir etkisi olmasının yanında kan basıncınız ve anksiyeteyi azaltıcı etkisi olduğunu da unutmayın. İşte size durup derin bir nefes alıp vermeniz için 7 hayati gerekçe.

1. Beynin büyümesini teşvik eder: Meditasyon süresince nefes alışınızı kontrol etmeniz, beyninizin büyüklüğünü arttırıcı etkiye sahip. Harvard’da 2005 yılında yapılan bir araştırmada nefes alışınıza odaklanmayı içeren bir meditasyonun, beyin zarının kalınlaşma kapasitesini artırıcı etkiye sahip olduğu ortaya konulmuştur.

2. Kalp ritim hızının değişimini geliştirir: Düşük kalp ritim hızı, kalp krizi açısından yüksek risk anlamına gelmektedir. 2012 yılında yapılan bir çalışmada derin nefes alma egzersizlerinin kalp hızını geliştirici etkileri olduğu ortaya konulmuştur.

3. Daha düşük stres seviyeleri: Eğer derin nefes almıyorsanız, bedeniniz büyük ölçüde strese karşı ‘savaş ya da savaş’ modunda demektir. Bir-iki dakika ara oturup nefes alışınıza odaklanın ve bedeninizin sakinleşme çağrılarını algılamasına yardım edin. Böylece fonksiyonunu sempatik sinir sisteminden para sempatik sinir sistemine geçirin, bedeninizin ‘rahat ve alıcı’ olmasını sağlayın.

234567(3)-2

4. Anksiyete ve negatif hisleri bastırma: Panik ve stres hallerinde birçoğumuz kısa nefesler almaya başlarız. Karşılaşılan bir tehdit unsuruna karşı bedenin gösterdiği doğal bir reaksiyondur. Nefesinize odaklanmak anksiyetinizi bastırmanıza, depresyon semptomlarından ve negatif hislerinizden uzaklaşmanıza yarayacaktır. Avusturyalı araştırmacılar, müzisyenlerin performanslarından yarım saat önce derin nefes egzersizleri yapmalarının etkili bir şekilde anksiyetelerini azalttığını ortaya koymuştur.

5. Anksiyetenizi sınavlarda azaltır: 2007’de yapılan bir araştırmada, sınavdan önce derin nefes meditasyonu uygulayan öğrencilerin anksiyete, şüphecilik ve konsantrasyon eksikliği algısının, egzersizi yapmayan öğrencilere oranla daha düşük olduğu ortaya çıkmıştır.

6. Kan basıncını düşürür: Gün içerisinde yalnızca birkaç dakika ayırıp derin ve yavaş nefes alıp vermek kan basıncınızı düşürmenizi sağlayacaktır. Araştırmacılar yavaş ve derin nefes almanın sakinleşmenize ve geçici olarak kan damarlarınızı açmanıza yardımcı olacağını söylerken, henüz derin nefes almanın neden kan basıncında bir düşüşü sağladığı konusunda herhangi bir bilgileri yok.

7. Gen ekspresyonunu değiştirir: Yakın dönemde yapılan çalışmalar yoga, meditasyon ve derin nefes alma gibi zihin-beden egzersizlerinin, bedenin “rahatlama algılarını” tetiklediği ve derinlemesine rahatlığın psikolojik yapısına etki ettiğini ve stres algısını değiştirdiğini ortaya koymaktadır. Bu yapı, stresin insanlar üzerindeki negatif etkilerine ve anksiyete ve hipertansiyon gibi insanların sağlık durumunu etkileyen olumsuzluklara karşı, bağışıklık sisteminin genetik yapısını değiştiren bir etkendir.

Doğru bir şekilde nefes almayı aşağıdaki gif ile deneyebilirsiniz. Bir kaç dakika boyunca, resmi takip edip, obje büyürken burnunuzdan nefes alın, obje küçülürken nefes verin. BU egzersiz yukarıda bahsettiğimiz anksiyeteyi engellemek için oldukça yararlı bir egzersiz.

tumblr_nexv126czE1ql82o1o1_500

Kaynak: Huffingtonpost

 

Önceki yazıyı okuyun:
Online sesli kitap: Rüzgar ile Balıkçı

Çocuklar bu öyküye bayılacak.

Kapat