Haydi doğaya yürümeye!

Aklınız karıştı, bir anda her şey üst üste geldi… Hemen durun. Kısa bir yürüyüşe çıkın ama yürüdüğünüz yerde çokça yeşillik çokça doğa olmasına dikkat edin.

Stanford Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, 38 katılımcının 90 dakika boyunca yürümesinin beyin üzerindeki etkilerini inceledi. Katılımcıların beyin dalgalarını karşılaştıran uzmanlar, doğal ortamlarda yürüyenlerin, şehir içinde yürüyenlerle karşılaştırıldığında, tedirgin edici düşüncelerinin kendini daha az tekrar ettiğini ortaya çıkardı.

Tabii ki stresin ve tedirgin edici düşüncelerin bir çok sebebi var, ama daha önceki bir çok araştırma da şehir içinde sıkışmış insanların psikolojik problemlerinin arttığını,depresyon ve stres gibi sorunlarla daha zor başa çıktığını gösterirken, yeşil alanlar ve özellikle ormanların stres ve depresyonu azaltmanın yanısıra:

  • Bağışıklık sistemini güçlendirdiğini
  • Tansiyonu düşürdüğü
  • Özellkle çocukların odaklanmasını kolaylaştırdığını
  • Enerji seviyesini arttırdığı
  • Hatta ameliyat geçirenlerin daha hızlı iyileştiğini gösteriyor.

Ee, daha ne duruyorsunuz? Haydi doğaya yürümeye!

 

Kaynak:

mindbodygreen

NYDEC

BUNU DA OKU:  Sokakta başlayan dostluk: Umut ve Nazo
Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Görkem Gömeç

Boğaziçi Üniversitesi ve SUNY Binghamton'da Küresel ve Uluslararası İlişkilerden sonra İsveç'te Uppsala Üniversitesi'nde Sürdürülebilirlik üzerine master yaptı. Teknoloji, kitlesel değişim ve akıllı politikalar ile çözümler bulabileceğimize inanıyor.

Bir cevap yazın

Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement
Daha fazla Hayat, Kent, Kişisel Bakım, Spor, Yeşil alanlar
Adidas’ın okyanustan çıkarttığı ayakkabısı

Adidas'ın üretmekte olduğu yeni ayakkabılar illegal balık avcılığında kullanılan ağların okyanustan toplanmasıyla üretildi ve sene sonunda raflarda yerini alacak.

Kapat