Tuvalet kağıdı rulolarını atmayın: 11 yaratıcı geri dönüşüm fikri

Bir kişinin günde ortalama 1,5 kilodan fazla çöp attığı bir dünyada yaşıyoruz. Bu çöplerin büyük kısmını ambalaj atıkları oluşturuyor. Gün içinde çöpe attığınız ambalaj atıklarını en aza indirmek için taze gıda alışverişlerinizde ambalajsız ürünleri tercih edin; deterjan, sabun, şampuan ve kuru gıda gibi bozulmayacak ambalajlı ürünleri büyük boy satın alarak ambalaj miktarını en aza indirin ve mümkün olan her türlü atığı geri dönüştürmeye çalışın. Aşağıda tuvalet kağıdı rulolarını kullanarak yapabileceğiniz 11 yaratıcı geri dönüşüm fikrini bulabilirsiniz.

TIKLAYIN: İstanbul’un geri dönüşüm rehberi

1 – Masa düzenleyici

Boyadığınız tuvalet kağıdı rulolarını muvakka üzerine yapıştırarak ya da bir ayakkabı kutusu içerisine yanyana yerleştirerek ofisteki ya da evdeki çalışma masanzı için gayet şık ve kullanışlı bir düzenleyici hazırlayabilirsiniz.

2 – Dekoratif ayna

Sıradan bir aynayı tuvalet kağıdı rulolarından yaptığınız çerçeve ile dekoratif hale getirebilirsiniz. Yapılış adımlarını buradan takip edebilirsiniz.

3 – Oyuncak araba garajı

Çocuğunuzun oyuncak arabalarını tuvalet kağıdı rulolarından yaptığınız dev garajda tutarak hem çocuğunuza yeni bir oyuncak armağan etmiş hem de evdeki dağınıklığın önüne geçmiş olursunuz.

4 – Tohum filizlendirme kapları

Tohumlarınızı plastik viyoller yerine tuvalet kağıdı rulolarında filizlendirip daha sonra saksı ya da bahçe toprağına alabilirsiniz. Yapımı ile ilgili ayrıntıları buradan öğrenebilirsiniz.

5 – Kalemlik

Farklı boyutta ruloları birbirine yapıştırın ve üzerini bahçeden topladığınız ağaç dalları ile süsleyin.

6 – Kuş yemliği

Rulonun dış yüzeyine fıstık ezmesi sürüp kuş yemi dolu bir kapta yuvarlayın, yemliğiniz ağaç dallarına ya da balkona asmaya hazır.

7 – Kablo düzenleyici

Kablolarınızın birbirine karışmasını bu yolla önleyebilirsiniz.

8 – Yün yumağı

Yünlerinizi tuvalet kağıdı rulosuna sararak karışmamalarını sağlayabilirsiniz.

9 – Çekmece düzenleyici

Çekmece içine yerleştirdiğiniz tuvalet kağıdı ruloları sayesinde fular ve çamaşırlarınızı düzenli bir şekilde koruyabilirsiniz.

10 – Poster/hediye paketi düzenleyici

Rulo şeklinde sakladığınız poster ve kaplama kağıtlarının açılmasını tuvalet kağıdı rulosuyla engelleyebilirsiniz.

11 – Hediye kutusu

Minik hediyelerinizi sevdiklerinize tuvalet kağıdı rulosundan yaptığınız kutularda verebilirsiniz.

Önceki yazıyı okuyun:
Uzay bile çöplüğe döndü: Dünyanın yörüngesindeki uzay molozları tehlike yaratıyor

İnsan yapımı milyonlarca parça çöp Dünya’nın yörüngesinde dolaşıyor. Bu çöplerin temizlenmemesi ise iletişimden, GPS ile yol bulmaya hatta internetten film...

Kapat