100 yıl sonra dünyada insanların olacağını varsayan bir ümit projesi: Geleceğin Kütüphanesi

Bundan 94 yıl sonra insanlık nerede olacak? 2114 yılında yaşayanlar bugüne dair neler bilecekler? İskoç sanatçı Katie Paterson, Norveç’te 100 yıl boyunca hiç okunmayacak ve yayınlanmayacak kitap metinleriyle ‘Geleceğin Kütüphanesi’ni oluşturuyor ve bu kitapların basımı için Nordmarka ormanında ağaç dikiyor.

TIKLAYIN: İtalya’nın ağaçtan katedrali yavaş yavaş büyüyor

İngiliz The Guardian gazetesinin ‘Dünyanın En Gizli Kütüphanesi’ olarak adlandırdığı Geleceğin Kütüphanesi son yılların en enteresan projelerinden biri. İskoç sanatçı Katie Paterson tarafından tasarlanan proje kapsamında 2014’ten 2114 yılına kadar her yıl dünyanın önde gelen bir edebiyatçısından bir metin alınacak. Bu metinler hiçbir şekilde kimseyle paylaşılmayacak ve de yayınlanmayacak. Oslo Halk Kütüphanesi’nin bir parçası olan Deichman Kütüphanesi’nde bu metinleri saklamak için özel bir oda inşa ediliyor.

Geleceğin Kütüphanesi için bir vakıf kurulmuş ve bu vakıf her yıl bir sonra yazacak yazarı seçiyor. Her yıl seçilen yazara el yazısıyla yazılmış bir mektupla davetiye yollanıyor. Proenin iki kural var: Metnin tamamıyla yeni ve yayınlanmamış olması ve hiçbir illüstrasyon içermemesi. Bunun haricinde yazarlar tamamıyla serbestler. 2014 yılında ilk seçilen yazar ise gelecek, nükleer savaş, doğanın yok oluşu gibi konuları kitaplarında işleyen Margaret Atwood. Atwood’u David Mitchell, Sjon ve 2017 yılında Elif Şafak takip ediyor. 

Metinlerin vakıfa sunuluş biçimi de bir o kadar enteresan.  Oslo’nun kuzeyindeki en son metro durağından yürüyerek gidilen ormanın ortasında bir yerde seremoniyle veriliyor. Katılımcılar hem ormanı hissediyor, hem de proje kapsamında dikilen ağaçların büyümelerini yıldan yıla takip ediyorlar. 

Geleceğin Kütüphanesi aslında bir sanat projesi. Her kitaptan belli bir adet basılacak ve şimdiden sertifikaları satılıyor.  Dünyanın önde gelen sanat galerileri tarafından satılan sertifikalarla da bu çok özel proje fonlanıyor. Geleceğin Kütüphanesi 2114 yılında da dünyada insanların olacağını varsayan bir ümit projesi aslında. Oluşan antoloji ise gelecekteki nesillere bize dair ışık tutacak. 

Kaynaklar:

https://www.theguardian.com/books/2015/may/27/margaret-atwood-scribbler-moon-future-library-norway-katie-paterson

https://edition.cnn.com/style/article/future-library-oslo-katie-paterson/index.html

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Ergem Şenyuva

İstanbul'da doğdum büyüdüm. Hep bu şehri, kültürel ve doğal mirasını koruma derdindeydim. Bir yandan yeşili ve doğayı nasıl gelecek nesillere bırakırız kaygım vardı. 2006 senesinin sonunda hayatımı değiştiren olay oldu ve kızım doğdu. Yaptığım her şeyi sorguladığım ve tekrardan en başa döndüğüm bir dönemden sonra, kurumsal hayata veda ettim. 2009 yılında Al Gore'un iklim değişikliğiyle mücadeleyi hedefleyen Climate Project derneğinin Türkiye temsilcisi oldum. İklim değişikliğini ve yaşadığımız dünyanın nelerle karşı karşıya olduğunu fark ettikçe, elimi taşın altına sokma zamanı geldi diye düşündüm. 2010 yılının sonunda Yeşilist'i kurdum. Bizden sonraki nesillere yaşanabilir bir dünya bırakabileceğimize, hepimizin atabileceği küçük adımlarla büyük şeyler başarabileceğimize inanıyorum.

Yorumlar kapatıldı.

Daha fazla Doğal Kaynaklar, Ekoloji, Hayat, Sanat ve Tasarım
İsveç’teki çevre isyanını başlatan 15 yaşındaki Greta BM İklim Zirvesi’nde: “Buraya size yalvarmaya gelmedik”

Polonya'nın Katowice kentinde gerçekleştirilen Birleşmiş Milletler İklim Zirvesi'ne (COP24) katılan Greta, iklim değişikliğini durdurabilecek son nesil olduklarına dikkat çekti ve...

Kapat