12 bin yıllık ormanı kömür madeninden kurtarmak için ağaçlarda yaşıyorlar

7 bin hektar büyüklüğündeki Hambach Ormanı, Alman elektrik devi RWE’nin kömür ocağı çalışmaları yüzünden bugünlerde sadece eski büyüklüğünün %10’una sahip.

Almanya’nın Köln ve Achen kentlerinin arasında yer alan yaklaşık 12 bin yaşında olduğu bilinen bu ormana karşı çevre katliamını durdurmak isteyen bir grup aktivist ise, ormanın içinde, ağaçların tepelerine kurdukları evlerde yaşayarak, ormanın kalan kısmını kurtarmaya çalışıyor.

1970’li yıllarda araziyi satın alan Alman elektrik üreticisi RWE’nin yasal olarak arazide bulunan kömürü çıkarması için önünde bir engel yok. Ancak 12 bin yıllık tarihi olan bir ormanı yok eden, burada oluşmuş ekosistemi altüst eden bu madene karşı savaş son 10 yıldır sürüyor.

Bu son 10 yılda RWE 85 kilometrekarelik bir alanı kazarak Avrupa’da insan eliyle açılmış en büyük çukurlardan birini açtı. 370 metre derinliğindeki bu devasa çukurun genişlemeye devam ediyor. Almanya her ne kadar yenilebilir enerjiye ağırlıkla yatırım yapsa da linyit kömürü halen ülkenin enerji ihtiyacının 4’te 1’ini karşılıyor. Her yıl yalnızca Hambach Maden Ocağı’ndan 40 milyon ton civarında linyit çıkartılıyor.

RWE şirketinin alandaki çalışmaları sonunda 7 bin hektarlık Hambach Ormanı’ndan geriye yalnızca yüzde 10’luk bir bölüm kaldı ve bölgedeki bazı yerleşim alanları ve tarihi evlerin yıklıdı.  5 yıl önce ise çevre aktivistleri ağaç kıyımına son vermek ve en azından geride kalan kısmı kurtarmak için ağaçların tepelerine evler kurarak, buralarda yaşamaya başladı.

Hala devam eden bu protesto, irili ufaklı komünlerde 100 kadar kişiyi içinde varındıyor. Bir liderleri bulunmayan aktivistler, doğaya minumum zarar vererek yaşamaya çalışıyor. Yaptıkları ağaç evleri sabitlemek için ağaçlara 1 çivi bile çakmadıklarını, tamamen iplerle bağlayarak yaptıklarının altını çiziyorlar.

Çevreci aktivistlerden Sam, bu komünlerde bir yandan ormana olan tahribatı, küresel ısınmayı ve fosil yakıları durdurmaya çalışırken, bir taraftanda beraber yaşamaak için farklı yöntremler keşfettiklerini belirtiyor.

Aktivistler, günümüzde ekonomik olarak ne kadar katkı sağlarsa sağlasın, kömüre dayalı bir enerji modelinden vazgeçilmesi gerektiğini söylüyor. Enerji üreticisi şirketlerin yatırımlarını yeşil enerji projelerine kaydırmaları halinde, kömür madenlerinde çalışanların işsiz kalmayacağını ve şirketlerin kar etmeye devam edeceklerini savundu.

Bununla beraber 1 Ekim’de planlanan bir ağaç kesim projesi, şimdiye kadar hala gerçekleştirmedi. Aktivistler bunun nedeninin yaklaşık 50 km uzakta düzenlenen Bonn İklim Değişikliği Konferansı olduğunu belirtiyor, bununla beraber ağaç kesim projesine konferanstan sonra tam gaz devam edeceğini düşünülüyor.

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Görkem Gömeç

Boğaziçi Üniversitesi ve SUNY Binghamton'da Küresel ve Uluslararası İlişkilerden sonra İsveç'te Uppsala Üniversitesi'nde Sürdürülebilirlik üzerine master yaptı. Teknoloji, kitlesel değişim ve akıllı politikalar ile çözümler bulabileceğimize inanıyor.

Bir cevap yazın

Daha fazla Doğal Kaynaklar, Ekoloji, Kurumsal Sürdürülebilirlik
Ankara Nata Vega Outlet yetkililerine çağrı: Cam kafeslerde sergilediğiniz vahşi hayvanları serbest bırakın

Nadir bulunan ve doğal yaşam alanı Afrika olan Serval kedisinin cam kafesteki fotoğraflarının paylaşılmasının ardından hayvanseverler olaya tepki gösterdi ve“Hayvanlar...

Kapat