18 Eylül’de Türkiye’yi temizlemeye katılır mısınız?

“Atıksız Bir Dünya” mottosu ile her yıl Eylül ayında Dünya Temizlik Günü gerçekleştiren “Let’s Do It!” hareketiyle çöp körlüğünü yenmeye katılır mısınız? Başvurular devam ediyor.

Dünya Temizlik Hareketi’ne Yoğun İlgi

2008’de Estonya’da başlayan dünyanın en büyük sivil çöp toplama hareketi “Let’s Do It!”, 18 Eylül 2021 Cumartesi günü Dünya Temizlik Günü’nde 180 ülkede ve Türkiye’de eş zamanlı olarak atık toplama etkinlikleri gerçekleştirecek.

“Atıksız Bir Dünya” mottosu ile her yıl Eylül ayında Dünya Temizlik Günü gerçekleştiren “Let’s Do It!” hareketi çöp körlüğünü yenmek ve farkındalık oluşturmak adına çalışmalarını yürütmektedir.

Let’s Do It! Türkiye 21 Eylül 2019’da Dünya Temizlik Günü etkinlikleri kapsamında 81 ilde 154 temizlik noktasında 116 binden fazla gönüllüye ulaşarak katı atık toplama hareketi gerçekleştirdi. Ulusal çapta gerçekleştirilen bu etkinlik ile kitlesel farkındalık oluşturdu.

19 Eylül 2020 yılında ise ülkemizde devam eden pandeminin etkisi göz önünde bulundurularak, Let’s Do It! Türkiye Dijital Temizlik Hareketi gerçekleştirdi. Gerçekleştirilen bu hareket ile dijital dünyamızda oluşturulan atıkların olumsuz etkileri üzerinde çalışıldı ve dijital karbon ayak izi silinen onlarca terabayt ile azaltıldı.

Yoğun Gönüllü Başvurusu

Her yıl Let’s Do It! Türkiye ekibi tarafından organize edilen Dünya Temizlik Günü için açılan Saha Gönüllüsü başvuru formuna bir hafta içinde 8 bin 725 gönüllü başvurarak Temiz Bir Türkiye için ben de varım dedi!

Binlerce Kişiyle Temizlik Yapılacak

18 Eylül’de Türkiye’de geniş çaplı gerçekleşecek olan Dünya Temizlik Günü, Let’s Do It! Türkiye ulusal ekibi tarafından organize ediliyor. Temizlik hareketi 7 bölge direktörü ve yaklaşık 50 il temsilcisi koordinasyonuyla gerçekleşecek. Belediyelerin, STK’ların, çevre örgütlerinin ve binlerce gönüllünün katılacağı temizlik, eş zamanlı olarak, daha önce tespit edilmiş kirli alanlarda yapılacak.

Gönüllü Başvuruları Devam Ediyor

Dünya Temizlik Günü’nde Let’s Do It! Türkiye ile birlikte temizlik gerçekleştirmek isteyen gönüllüler Let’s Do It! Türkiye web sitesi üzerinden veya sosyal medya hesaplarından bulundukları ildeki temizlik hareketi için saha gönüllüsü olabilir.

Let’s Do It! Türkiye bağlantıları: https://linktr.ee/Lets.Do.It.Turkiye

LDI Türkiye web sitesi: https://letsdoitturkey.com/

LDI Türkiye Instagram sayfası: https://www.instagram.com/letsdoitturkey/

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Beran Paçacı

1980 yılında Ankara'da doğdu. Küçüklükten beri doğaya, spora, sanata ve bilime ilgi duymaktadır. Elektrik Yüksek Mühendisi olarak, analitik düşünce yeteneğini kullanarak, çevre sorunlarına problem-bulgu-çözüm mantığıyla bakarak, özgün ve inovatif çözümlerin bir parçası olmaya çalışmaktadır. Son yıllarda doğada düzenli olarak ve gönüllü olarak atık toplamaktadır. Kazandığı deneyimleri ve Atık Yönetimi konusundaki araştırmalarını birleştirerek başkalarına danışmanlık hizmeti vermektedir. Sıfır Atık (Zero Waste) ve Doğada İz Bırakmama (Leaving No Trace) felsefelerini hayatında benimsemiş durumdadır ve elinden geldiğince alışkanlıklarını değiştirerek çevreye verdiği zararı en aza indirmeye çalışmaktadır. Hayatında seçtiği bu yolu da başkalarıyla paylaşmaktan geri durmamaktadır. Bu aralar en büyük hayali, doğa yürüyüşlerine çıktığında, insanların bıraktığı atıklarla karşılaşmayacağı bir düzeni hem ülkesinde, hem dünyada tesis etmektir. Bunun için de aynı hayali paylaşanlarla güç birliği yaparak, bu kirliliği yapanlar üzerinde baskı unsuru olmaya çalışmaktadır. Sevgiyle ve hevesle yeni projeler üretmeye devam!

Yorumlar kapatıldı.

Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement
Daha fazla Doğal Kaynaklar, Ekoloji, Geri Dönüşüm, Sağlık
Kahve telvesini değerlendirmenin 5 yolu

Özellikle filtre kahve yaptıktan sonra kalan telveleri çöpe atmak yerine yeniden değerlendirmek için aşağıdaki 5 yola başvurabilirsiniz.

Kapat