Haliçte bisiklet turu, Parklarda Caz: 2-8 Temmuz tarihlerinde gerçekleşecek 8 çevre dostu etkinlik

Bu hafta da birbirinden güzel çevreci etkinlikler İstanbul’da sizleri bekliyor. Sizin için derlediğimiz etkinlik takvimi ile haftanıza birbirinden değişik çevre dostu etkinliği ekleyebilirsiniz.

5 Temmuz Perşembe – İstanbul – “Ekoloji” ve “Göç”Konuları Etrafında Mesleki Aktivizm

Yuva Derneği Öğrenme Merkezi ev sahipliğinde, Sürdürülebilirlik Adımları kurucu ortaklarından Emrah Kurum kolaylaştırıcılığında gerçekleşecek olan Mesleki Aktivizm Atölyesinin temel amacı  Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı’nın (UNDP) tanımladığı Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri doğrultusunda Ekoloji ve Göç konularına yönelik sürdürülebilir çalışma planlarının oluşmasına ve bu planların harekete geçmesine zemin hazırlamaktır.

Programın ayrıntılı bilgilerini ve katılım koşullarını buradan inceleyebilirsiniz. 20 kişi ile sınırlı atölye için 3 Temmuz Salı günü son başvuru tarihi olarak belirlenmiş. Başvuru yapmak için burayı tıklayabilirsiniz.

5 Temmuz Perşembe – İstanbul – BU+ AÇIK DERS : Küresel Isınma ve İklim Değişikliği

Boğaziçi Üniversitesi’nin BU+ Etkinlikleri kapsamında 2016 Bahar döneminde bilimsel konulara ilgi duyan herkes için başlattığı ‘Açık Ders’ler beşinci döneminde, 150. Kuruluş yılını kutlayan Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü uzmanlarının katılımı ve Kartal Belediyesi iş birliğiyle bilim meraklıları ile buluşacak.

‘Açık Ders’ler temmuz ve ağustos aylarında Yakacık Havuzlu Park Amfi Tiyatro’da halka açık ve ücretsiz olarak gerçekleşecek. Toplumun her kesimine seslenen ‘Açık Ders’ler, bu dönem, küresel ısınmadan depreme toplumun geniş kesimini ilgilendiren konular üzerine uzmanların katılımıyla gerçekleştirilecek bir dizi seminerden oluşacak.

Kartal Belediyesi iş birliğiyle gerçekleştirilecek Açık Ders serisi kapsamında ilk ders 05 Temmuz Perşembe günü Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Meteoroloji Laboratuvarı Başkanı Meteoroloji Mühendisi Adil Tek’ten tarafından verilecek. Saat 19:00’da başlayacak Açık Ders’te “Küresel Isınma ve İklim Değişikliği” konusu ele alınacak. Daha fazla bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

7 Temmuz Cumartesi – İstanbul – Artizan Ekmek Workshop

HORECA profesyonelleri ile uluslararası gastronomi dünyası arasında bir köprü oluşturmayı ve onları Türkiye’nin yerel değerleriyle buluşturmayı hedefleyen Gastronometro, sizi yoğururken una bulanacağınız, tüm stresinizi atacağınız el emeği göz nuru ekmeği keserken oluşacak çıtırtıyı dinlemeye davet ediyor.

Workshopta klasik Fransız hamur yapım tekniğinden, baget ve diğer ekmek çeşitlerine yönelik eğitimler olacak. Katılımın ücretli olduğu etkinliğin biletlerini Biletix’den temin edebilirsiniz.

7 Temmuz Cumartesi – İstanbul – Doğal Boya Yapımı ve Kumaş Boyama Atölyesi

Heliotropic Studio tarafından düzenlenen atölyede bitkilerden ve bitki ekstrelerinden doğal boya yapımını öğrenebilir, daha sonra bu boyalarla ipek ve koton kumaş üzerine desen veya renk paleti çalışması gerçekleştiriyoruz. Suluboya ve mürekkep yapımı üzerine de bilgi verilecektir.

Katılım 10 kişilik olduğundan erkinliğe önceden kaydolmanızı öneriyoruz. Kayıt için heliotropicstudio@gmail.com ‘a email atabilirsiniz.

Yer: Heliotropic Studio, Bostancı Mah. Vukela Cad. No:34/3 Yılmazlar apt. A Blok Kadıköy/İstanbul 34744

7 Temmuz Cumartesi – İstanbul – Kokopelli Sohbetleri: Agroekoloji

Kokopelli Şehirde bu etkinlikte sizi, mevcut tarım ve gıda rejimlerine karşı gelişen ve bu rejimleri sorgulayan bir yaklaşım olan agroekolojiyi daha derinlemesine öğrenmek, bize sunabileceği sosyal, çevresel, ekonomik ve üretimsel faydaları konuşmaya, tarım ve gıdaya etki eden bu mekanizmaları kökten şekilde yeniden düşünmeye, ve bu dönüşüme dahil olmaya davet ediyor.

Katılım ücretsiz olduğu etkinlik hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. Kayıt için buraya tıklamanız ve formu doldurmanız gerekiyor, diğer sorularınız için info@kokopellisehirde.com adresine yazabilirsiniz.

7 Temmuz Cumartesi – İstanbul – Vegan Piknik

Veganİstanbul tarafından düzenlenen vegan piknikler devam ediyor. Vegan Pikniklerde lezzetli vegan yemekler eşliğinde veganlığa dair soruların cevaplanacağının, tutarlı ve tavizsiz bir şekilde veganlık anlatımının garantisi veriliyor.

Etkinlik bu hafta için Avrupa Yakası’nda Maçka Parkı’nda toplaşıyor. Etkinlik hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

7 Temmuz Cumartesi – 8 Temmuz Pazar – İstanbul – Parklarda Caz

İKSV Caz Festivali’nin en çok ilgi çeken etkinliklerinden biri olan yeşille cazı bir araya getiren ücretsiz Parklarda Caz etkinliği, bu yıl ilk defa şehre yayılıyor ve iki kere gerçekleşiyor.

Genç Caz gruplarının performanslarından sonra sahneyi devralacak Hollandalı grup Koffie ise, afropunk ritimleriyle çimlerde yayılan herkesi ayağa kaldıracak. İlhamını Fela Kuti, James Brown, Red Hot Chili Peppers, Miles Davis, The Roots gibi büyüklerinden alan ekip, iki Parklarda Caz etkinliğinin de kapanışını üstlenecek.

7 Temmuz Cumartesi Beylikdüzü Programı

18:00 – JmH
19:00 – Nar
20:00 – Art Blakey Tribute Band
21:15 – Koffie

8 Temmuz Pazar Fenerbahçe Programı:

 

Khalkedon Sahnesi

17:00 – 17:45 Nar
18:15 – 19:00 Pelin Güneş Quartet
19:45 – 20:30 Art Blakey Tribute Band
21:00 Film Gösterimi: La La Land

Fenerbahçe Park Sahnesi:

17:30 – 18:15 Portrait and a Dream
18:45 – 19:30 JmH
20:00 – 20:45 The Kites
21:30 – 23:00 Koffie 

8 Temmuz Pazar – İstanbul – Don Kişot ile Bisikletli Haliç Turu ve Piknik

Her tür ayrımcılıktan ve hiyerarşiden uzak, eşitlikçi ve paylaşımcı bir dayanışmayı hedefleyen Don Kişot Bisiklet Kolektifi bu Pazar hatıralarla dolu Haliç’in içinden geçerek bisikletlerini sürüyor. Daha sonra ise Kuzey Ormanları Savunması ile Maçka Parkı’nda piknik için buluşuyor. Etkinliğin Facebook sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Turun Programı şöyle:

Anadolu Yakası: 09:00 Kadıköy’deki Karaköy İskesi – 09:30 vapuru ile Karaköy’e geçiyoruz.

Avrupa Yakası: 10:00 Karaköy’deki Kadıköy İskelesi – 10:30 Anadolu yakasından gelen arkadaşlarımızla tura başlıyoruz.

Balat’ta çay – kahve – kahvaltı molası veriyoruz.

Bitiş Noktası: 14:30 Maçka Parkı – Kuzey Ormanları Savunması (KOS) tarafından organize edilen pikniğe katılıyoruz.

Rota: Karaköy – Galata Köprüsü – Eminönü – Unkapanı – Fener – Balat – Ayvansaray – Eyüp – Kağıthane ve Bomonti Tünellerinden geçerek – Maçka Parkı

NOT: Bu listede olmasına inandığınız etkinlikleri info@yesilist.com üzerinden bizimle paylaşabilirsiniz.

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Yorumlar kapatıldı.

Daha fazla Etkinlikler, Kent
Yeşilist takipçilerine özel: İki günlük Permakültüre Giriş eğitimine ücretsiz katılım şansı

Kokopelli Şehirde, kentte çevre dostu eğitim ve etkinlikler düzenlemeye devam ediyor. Kokopelli Şehirde ekibi bu hafta sonu 30 Haziran ve...

Kapat